Ziraat Bankası Bağ-Kur Emeklilik Kredisi 2016

   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SGK’ya birikmiş prim borcunuz sebebiyle emekli olamıyorsunuz. Ya da hizmet borçlanması (askerlik, doğum, yurt dışı) yapmanız halinde emekli olabileceksiniz fakat elinizde borçlanma bedelini ödeyecek toplu paranız yok. İşte bu noktada krediyle emeklilik uygulaması devreye giriyor.

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yıl, yaş ve prim şartlarını tamamladığı halde prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların borcunu ödeyerek emekli olabilmeleri için çeşitli bankalarla görüşmeler yaptı ve  Ziraat Bankası ile anlaşma sağlandı. Ziraat Bankası’nın sunacağı yapılandırma imkanı sayesinde, 31 Ekim’e 2016’ya kadar başvuran kişilerin prim borcu kadar emeklilik kredisi kullandırıp emekli olabilmelerini sağlamaktadır.

SGK’ya prim borcu olan sigortalılar, 31 Ekim 2016’ya kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak borçlarını yapılandırabilecek. Peşin ödemeyi seçenler, Ödemeyi 2 Ocak 2017’ye kadar yatırmasının ardından, taksiti seçenler de ödemeler tamamlanınca emekli olabilecek. Borcunu kapatmak isteyenlere Ziraat Bankası’ndan düşük faizli kredi imkanı da mevcut. Bağ-Kur’lular hem borçtan kurtulacak hem de beklemeden emekli olabilecek.

Peşin ödeme yaptığı için gecikme zammı ve faizi yerine hesaplanan enflasyon tutarının yarısını ödenecek. Kredinin taksitlerini de maaşı bağlanınca ödeyebilecek. Bu krediyi alabilmek için öncelikle sosyal güvenlik il / merkez müdürlüklerine yapılandırma başvurusunda bulunulması, buradan alınacak ‘Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek’ yazısıyla Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekiyor.

YAPMANIZ GEREKENLER

Geçtiğimiz yıllarda da birkaç defa uygulanan krediyle emeklilik yöntemi, son olarak SGK ile Ziraat Bankası arasında 5 Eylül 2016 tarihinde imzalanan protokolle yürürlüğe girdi.r

Öncelikle SGK müdürlüğüne başvurarak, krediyle emeklilik uygulamasından yararlanmak istediğinizi beyan ediyorsunuz. SGK müdürlüğü dosyanızı inceliyor, borcunuzu ödemeniz veya hizmet borçlanması yapmanız halinde emekliliğe hak kazanıp kazanmadığınızı tespit ediyor. Borcunuzu ödemeniz veya borçlanma yapmanız halinde emekli olabiliyorsanız, SGK müdürlüğü size ‘Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek’ yazısı veriyor. Bu yazıyla en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi başvurusu yapıyorsunuz. Ziraat Bankası, sizin borcunuzu SGK’ya ödüyor. SGK size emekli maaşınızı bağlıyor ve kredi taksitleri emekli maaşınızdan aylık olarak kesilmeye başlıyor. Böylece hem SGK’ya borcunuzu ödemiş oluyorsunuz, hem emekli aylığı ve sağlık sigortanıza kavuşmuş oluyorsunuz.”

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

  • Şirket ortakları
  • Esnaf ve sanatkarlar
  • Köy ve mahalle muhtarları
  • Çiftçiler
  • Hizmet borçlanmasıyla emekli olabilecek tüm sigortalılar yararlanabiliyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM 2016

Söz konusu uygulamada en önemli şartın prim borcunu ödediğinde veya hizmet borçlanması yaptığında emeklilik şartlarından yaş ve prim günü şartlarının sağlanması, “Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren uygulamadan yararlanabilmek için son başvuru tarihi 31 Ekim 2016’dır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir