Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası ve Altın Tahvili

   
altına dayalı kira sertifikası

Ülkemizde yastık altı tabiri ile saklanan altın miktarının 2.250 ton olduğu tahmin ediliyor. Vatandaşların yatırım yapabilmek için zor şartlarda biriktirdiği paraları minimum risk görülen altına yapılmıştır. Altına yapılan yatırımların dijital ortamda saklanamadığı için altınlar yastık altında saklanmaktaydı. Ancak Hükümetin yastık altı olarak tabir edilen altınları ekonomiye kazandırmak için başlattığı altına dayalı kira sertifikası ve altın tahvili programının startını 2 ekim’de verdi. Vatandaş ile Hazine Müşteşarlığı arasında ki alım, satım aracılığını ise Türkiye’nin en büyük kamu bankası olan Ziraat bankası üstleniyor.

Altına dayalı kira sertifikası ve altın tahvili döneminden önce de bankalar yastık altında ki altınları finansal piyasalara dahil edebilmek adına altın hesapları açma ve gram bazlı saklayabilme hizmetini sunmaya başladılar. Ancak bankalar sahip olduğunuz altını fiziken kabul edemediğinden altınlarınızı bozdurup Türk Lirası karşılığında tekrar gram bazlı bankada ki altın hesabınıza yatırıldığı için vatandaş tarafından pek ilgi gördüğü söylenemez.

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI NEDİR?

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası Hazine Müşteşarlığı tarafından yalnızca bireysel yatırımcılara satılması için iki farklı ürün olarak sunuldu.

Altın Tahvili: Faize dayalı olan altın tahvili iki yıl vadeli bir ürün olup, Altı ayda bir kupon faizi ödüyor. 6 aylık dönem faizi %1,20, 1 yıllık %2,40 getiri bulunuyor.

Altına Dayalı Kira Sertifikası: Faiz hassasiyeti olup, faizsiz kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için Gayrimankul alım satımına dayalı elde edilen kira gelirlerinin kira sertifikası sahiplerine sahip oldukları oranında dağıtımı yapılan bir üründür.

KABUL EDİLEN ALTINLAR

Ziraat bankası şubelerinde ki Rafineri uzmanları tarafından değerlemesi yapılan altınlar 22 ve 24 ayar altın, çeyrek, yarım, birlik ve iki buçukluk, beşlik, ziynet, sikke altınlar, külçeler, bilezik ve kolyeler kabul ediliyor.

KABUL EDİLMEYEN ALTINLAR

Ziraat bankası şubelerinde ki Rafineri uzmanları tarafından değerlemesi yapılmayan Reşat altın, üzerinde değersiz taşları olan bilezik, kolye gibi altınlar kabul edilmiyor.

Rafineri uzmanları tarafından değerlemesi yapılan altınlar üzerinden hiçbir komisyon veya iskonto alınmamaktadır. Altınların değeri müşteriye belirtilerek altınları tahvil veya kira sertifikası olarak yatırılmasını kabul ederse has altın karşılığı mevduat hesaplarına talep olarak kabul ediliyor. Burada önemli husus nakit paranın kabul edilmiyor olması, Sadece yastık altında ki altınlar kabul ediliyor.

ALIM – SATIM FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Yastık altı hurda altınlarınızı Ziraat bankası şubelerine götürdüğünüzde Rafineri uzmanları tarafından talep alınıyor. Talepler gram altın olarak banka hesabınıza kaydediliyor.

Örneğin; Müşterinin getirdiği altınlar 50 gram olduğunu varsayarsak, Vadesiz altın mevduat hesabına 50 gram olarak kaydediliyor. Tahvil ihracına konu tahvil adedi 50.000 oluyor. Yani bu hesaba göre 1 gram altın 1.000 adet tahvil anlamına geliyor. Hesabınızda ki gram bazlı görünen yatırımlarınızı tekrar satmak için Ziraat Bankası tarafından sürekli olarak ilan edilen fiyat üzerinden yapabilirsiniz.

Ancak ilk üç ay yapılacak geri alımlar için Müsteşarlığın açıkladığı çerçevede %1,5 iskontolu fiyatla alınıyor. Üçüncü aydan sonra yapılacak geri alımlar iskontosuz olacaktır. Geri alımlar da TL bedel ödenmektedir.

Kira sertifikasında altı ayda bir kuponu alabilecek, İlk altı ayda %1,20 getiri veya kira gelirini alabilecek. Getirileri de TL olarak banka tarafından ödeniyor.

Fiziki olarak altın talep eden kişiler Ziraat Bankası belirtilen talep tarihlerinde şubelere başvurabilecek. Fiziki altın talebinde bulunan müşteriler için darphane tarafından basılan çeyrek yada bir kg külçe altın şeklinde teslimat tarihinden sonra yapılmaktadır.

Fiziki olarak altın talep etmeyen kişiler için hesap açılırken mevduat hesabında izlenen gram bazlı altınlar aynı şekilde kayden görüntülenecektir.

ÖDENECEK VERGİ MİKTARI

Ödenecek vergi miktarı mevduat vadesine göre değişkenlik göstermekle beraber gelir üzerinden %10 ile %18 arasında vergi uygulanmakta, Tahvil ve kira sertifikasına özel Bakanlar Kurulu kararı ile vergi oranı % sıfır olarak belirlenmiş ve bu ürüne özel olarak devlet güvencesi söz konusu. Banka tarafından ayrıca komisyon veya hizmet bedeli alınmamaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir