Yazar Kasa Pos Nedir, Nasıl Alınır?

   

Tüm işletmelerde bulunması zorunlu olan ve ticari faaliyetleri kayıt altına almaya yarayan yazar kasalar peşin satışlarda anında fişin kağıda çıktı olarak alınması ve müşteriye verilmesi sağlanmaktadır. Eskiden ödeme kaydedici diye anılan yazar kasalar 1985 yılıyla ülkeye giriş yapmış ve 1989 yılı itibari ile işletmeler için zorunlu hale gelmiştir. Kredi kartı kullanımının artması ve hem kredi kartı için hem de yazar kasa fişi için iki ayrı işlem yapılması ciddi zaman kaybı ortaya çıkarmıştır. Hem hesap takibini de kolaylaştıran yazar kasa pos cihazları bu sıkıntıları ortadan kaldırmıştır.

Yazar Kasa Pos nedir?

En basit anlatımıyla hali hazırda kullanılan yazar kasalar ile pos cihazlarının birleştirilerek meydana gelen cihaza verilen isimdir. Yazar kasa pos cihazı sayesinde hem yazar kasada hem de pos cihazında ayrı ayrı işlem yaparak zaman kaybının oluşmasını ortadan kaldırmıştır. Ayrıca kredi kartı ile ödeme alındığı halde unutularak veya bilerek fiş ke

silmemesinin önüne geçilmiştir.

Özellikle cafe ve restaurant gibi müşterinin adresine teslimat yapan şirketler olmak üzere tüm işletmelerde kullanılması zorunludur. Artık yeni yasalar çerçevesinde bir birinden ayrı olarak yazar kasa ve pos cihazı kullanımı yasaklanmıştır.

2013 yılının Ekim ayı itibari ile tüm işletmelerde yazar kasa pos bulundurulma zorunluluğu getirilmiştir. Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan 427 no’lu Vergi Usul Kanun Genel Tebliğine göre bütün şirketlerde bu tarih itibari ile yazar kasa pos cihazı bulundurulması gerekmektedir. Bu cihazların en önemli özelliklerinden birisi önce fiş kesilmesinin gerektiğidir. Yani fiş kesmeden kredi kartı ile tahsilat yapılamamaktadır.

Yazar Kasa Pos Nasıl Alınır?

Yazar kasa pos cihazları Maliye Bakanlığının belirttiği ihracatçılardan ve bankalardan temin edilebilecektir. Bu yazar kasa pos cihazları tüm bankalar ile uyumludur. Yani her banka için ayrı ayrı cihaz almak yerine bankalar ile anlaşılarak tek cihaza yükleme yapmaları yeterlidir. Beko, Profilo, Vera gibi çok bilinen ve tercih edilen markalarla piyasada satışa sunulmuştur. En büyük pazar payı ise Vera markasına aittir. Kendiniz gidip bir mağazadan satın alabileceğiniz gibi bankalarla yaptığınız anlaşma ile de yazar kasa pos cihazına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir