Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar?

   

Yazımıza başlamadan önce araştırdığınız konu ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmanız açısından 2017 yılında web sitemizde yayınladığımız İdari takip ve kanuni takip nedir? konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Takibe konu borcunuzun durumu ve tutarı oldukça önem arz etmektedir. Bir bankaya kredi başvurusu yaptınız ama takipte olduğunuzu öğrendiniz. Bu durumda yasak takipli müşteri olarak maaş aldığınız banka diğer bankalara oranla daha çok yardımcı olabilir. Maaş almadığınız ve sizin ile ilgili hiçbir geçmişe sahip olmayan bankalar riskli müşteri kategorisinde değerlendireceğinden, riski minimize etmek amacı ile yasal takibe düşmeyen müşterilere yönelmesi muhtemeldir.

Bankalar yasal takipli müşterilere kredi kullandırma konusuna oldukça soğuk bakmakta, Çünkü takibe giren müşteri banka açısından ileride de aynı duruma düşebileceği ihtimali göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yüzden banka kendini garanti altına alabilmek için sizden bir taşınmaz teminatı talep edebilir. Ev, arsa ve benzeri taşınmazlara ekspertiz değerinin belirli bir kısmına ipotek koyarak kredi kullandırabilir.

Neden Yasal Takibe Girilir?

Herkes zaman zaman ekonomik olarak zorlanabilmekte, genelde gelir gider dengesi değiştiğinde bu durum meydana çıkmaktadır. Özellikle bazı bankalar müşterilerin gerçek gelirlerinden daha fazla gelir kabul ettiğinden kredi ve kredi kartı limitleri oldukça astronomik derecede yüksek rakamlara ulaşabilmekte, Aslında bu durum oldukça tehlikelidir. Çünkü kişinin geliri limitini ödeyecek düzeyde değildir. Kişi limitini bilinçsiz kullanması sonucunda ise basında gördüğümüz, duyduğumuz kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı arttı gibi bir çok haberin yayınlanması kaçınılmaz oluyor. Kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin sayısının artması da bu gibi durumlardan kaynaklanmaktadır.

Yasal Takibe Giren Kişilere Kredi Veren Bankalar

Bir şekilde ödemelerinizi yapamadınız ve yasal takibe girdiniz. Yasal takip genel bir tabir olduğu için takipli olduğunuz bankada ki durumunuzu öğrenmeniz ve buna göre aksiyon almanız gerekir. Takibe konu borcunuzu yapılandırma veya peşin ödemeden kredi kullanabilmeniz pek mümkün görünmüyor. Ancak krediye ihtiyacınız varsa yapacağınız çok fazla alternatif görünmemekle birlikte bankaların kredi kullandırım yöntemlerini inceleyerek araştırmaya başlayabilirsiniz. Bankaların resmi İnternet sayfalarından araştıramam derseniz şubelere giderek bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.

 • İpotek karşılığı ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmakta, İpotek karşılığı isminden de anlaşılacağı gibi size ait bir taşınmazı banka ipotek alarak kredi kullandırılan bir yöntemdir. Bu yöntemde ev veya arsa tapunuz ile birlikte banka şubesine giderek taşınmaza ekspertiz yaptırarak başlanabilir. Banka eksperi taşınmaza bir değer belirledikten sonra banka mevzuatı açısından bir sakınca yoksa ipotek koyularak ihtiyaç kredisi kullanılabilir.
 • Mevduat karşılığı ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmakta, Mevduat yani paranız varsa bu paraya mevduat rehini konularak belirli bir miktar ihtiyaç kredisi kullanabiliyorsunuz. Ancak bu yöntem de takipte olan bir müşteri ihtiyaç kredisi kullanmak yerine elindeki parayı kullanmayı tercih edebileceğinden mevduat rehinli kredi kullanma yöntemini tercih etmeyebilir.

Ancak verilen bu örneklerde bazı bankalar yasal takipli müşteriye ipotek teminatlı da olsa kredi kullandırırken bazıları kesinlikle kredi kullandırmamakta, Bu durum bankaların kendi mevzuatları ile ilgili bir durum olduğu için kredi kullanmayı düşündüğünüz bankalar ile görüşmeniz gerekmektedir.

32 Yorum

 1. Geri Bildirim: Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar 2017 | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

 2. Geri Bildirim: KKB Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

 3. Ercan TÜRKYILMAZ

  21 Mayıs 2017 at 15:12

  Yasal takipteyim 20000 lira krediye ihtiyacım var takip borcumu ödedikten sonra kredi alabilirmiyim??

  • Bir Bankacı

   21 Mayıs 2017 at 20:21

   Merhaba Ercan Bey,

   Yasal takip sürecinde kredi siciliniz ret olur. Bu yüzden yasal takibe konu borcunuzu ödedikten sonra 5 yıl beklemeniz gerekmektedir.

   • Musa Dertsiz

    6 Aralık 2018 at 16:02

    Verdiğiniz yanıt yanıltıcıdır. Takip bakiyesini kapadıktan ortalama 6 ay kadar sonra kredili ürün var ve gecikme yaşanmıyor ise kredi kullanılabilmektedir. Bunun için düzenli ödeme alışkanlığı, kredi borçluluğu ve gelir/gider durumu önemlidir.

  • vecih karabulut

   7 Mart 2018 at 21:43

   sicilm bozuk ban çıkırm 2200tl

   • Bir Bankacı

    9 Mart 2018 at 21:51

    Merhaba Vecih bey,

    Siciliniz bozuksa kredi kullanamazsınız. Kredi sicil affını beklemenizde fayda var.

 4. Gülcan Yıldız

  22 Mayıs 2017 at 09:32

  2 yıl önce kredimi 3 aya yakın ödemedim yasal takiptemiyim acaba

  • Bir Bankacı

   24 Mayıs 2017 at 06:55

   Merhaba Gülcan Hanım,

   Yasal takip süreci olan 90 gün ödeme yapmadıysanız takibe aktarılmış olabilirsiniz. En doğru bilgi için Bankanız ile görüşmenizde fayda olacaktır.

 5. Mustafafa Koruoğlu

  24 Mayıs 2017 at 06:44

  Eskiden ödemeleri yapmadığım için yasal takibe düştüm daha sonra tüm borçlarımı ödedim. Şuan bankalardan kredi alamıyorım yasal takipten çıkmadan kredi veren bankalar var mı ve benim sicilim ne zaman düzelir? Şimdiden teşekkürler.

  • Bir Bankacı

   24 Mayıs 2017 at 07:03

   Merhaba Mustafa Bey,

   Yasal takip sonrası tüm borçları ödeseniz de, Bankalarda ki gecikmeleriniz Kredi kayıt bürosu’na bildirildiğinden 5 yıl süre ile kredi siciliniz olumsuz olarak görünmektedir.

   Yasal takipten çıkmadan kredi veren bankalar sorunuz için net bir bilgi vermemekle birlikte, Tüm bankalara giderek bilgi almanızı öneriyoruz.

 6. Ahmet

  15 Ekim 2017 at 12:21

  2 odememi gec 1 ay gec yatirdigim icin kredi cekemiyorum ne yapabilirim

  • Bir Bankacı

   21 Ekim 2017 at 21:24

   Merhaba Ahmey bey,

   Gecikmeli olarak ödediğiniz kredilerle ilgili kkb siciliniz bozulduysa, düzelmesi 5 yılı bulmaktadır. Ancak gecikmenize konu borcu ödediğinizde banka ile görüşerek sicil düzeltme işlemi için kayıt açtırma talebinde bulunabilirsiniz.

 7. ali

  3 Kasım 2017 at 09:36

  slm acıl 50000 lazım 5378635754

  • Bir Bankacı

   5 Kasım 2017 at 09:35

   Merhaba Ali bey,

   Sitemiz kullanıcılara bilgi vermek dışında kredi vermek gibi bir misyon üstlenmemekle birlikte, kredi talepleriniz ile ilgili bankalara başvurarak sonuç alabilirsiniz.

 8. Besim

  15 Ocak 2018 at 23:37

  Mrb devlet sicil affı geldi denildi bankalara gidiyorum öyle birşey olmadığını söylüyorlar ben 2016 da takibe düştüm avukatlık olmadım ama bide internet bankacılığından puanımı sorgulatıyorum ve 1160 puanım var ama ķıredi çekemiyorum neden şimdiden tşk

  • Bir Bankacı

   21 Ocak 2018 at 12:18

   Merhaba,

   Sicil affı ile ilgili devletin açıklama yaptığı müşteriler 5 yıldan önce ki borçlu olanları kapsadığından yeni takibe düşen kişiler için geçerli olmamaktadır. Takibe konu borcunuzu kapattıysanız sicil düzeltmesi için ilgili banka şubesinden güncelleme talep edebilirsiniz.

 9. müslüm

  27 Şubat 2018 at 11:34

  kamu personeliyim maaşımda haciz vardı bütün borcumu bitirdim hacizleri kaldırdım ama kıredi çekemiyorum bunun için bişey mi yapmam gerekiyor yoksa beklemem mi gerekiyor suan hiç bir bankaya borcum yok ama kıredi vermiyorlar

  • Bir Bankacı

   4 Mart 2018 at 15:26

   Merhaba,

   Kamu veya özel sektör fark etmeksizin kredi ve kredili ürünler ile ilgili gecikmelerden dolayı kredi siciliniz bozulduysa 5 yıla kadar düzelme süresi uzayabiliyor. En yakın banka şubesine giderek kkb durumunuz ile ilgili detaylı bilgi almanız durumunuzu belirleyecektir.

 10. Erdal

  16 Mart 2018 at 21:45

  Benim sicil bozuk uzun süre oldu banka borcun odemedim kredi çekipte bu borçları kapatma imkanım yokmu acaba

  • Bir Bankacı

   29 Mart 2018 at 12:45

   Merhaba Erdal Bey,

   Sicilinizin ne durumda olduğunu görmemekle birlikte, Yüksek ihtimalle siciliniz bozuk olduğundan yeni bir kredi kullanmanız mümkün değil.

 11. Murat

  31 Mart 2018 at 02:59

  Kkb puanım 1080 . Memurum . 2 ay önce takipli borçlarımı kapattım. Sizce kredi çekme durumum nedir.

  • Bir Bankacı

   1 Nisan 2018 at 09:34

   Merhaba Murat Bey,

   Takipli olduğunuz banka şubesinden kredi sicilinizin düzeltilmesi için kredi kayıt bürosuna düzeltme bildirimi açılmasını talep edebilirsiniz. Sicil düzeltme talebi sonrasında kredi kullanımı için tekrar bir banka şubesine gidebilirsiniz.

 12. vecih

  3 Mayıs 2018 at 07:50

  yasal takpi düştüm acil kredi lazım 4200TL

  • Bir Bankacı

   12 Mayıs 2018 at 15:24

   Merhaba,

   Web sitemiz üzerinden kredi talepleri alınmamakta olup, Banka ve finans kuruluşları ile iletişim kurabilirsiniz.

 13. harryjim598@gmail.com

  7 Mayıs 2018 at 14:18

  icralık oldum nasıl kredı alabılırım

  • Bir Bankacı

   12 Mayıs 2018 at 15:25

   Merhaba,

   Yasal takip veya icralık olduysanız uzunca bir süre kredi kullanamazsınız. Detaylı bilgi için banka şubelerine giderek durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 14. serdar

  26 Mayıs 2018 at 00:46

  mrb ben 2014 te yasal takıbe dustum varlık fonuna devredılımıs burgan banktan borc kaama kredısı aldım ve blokajlı kredı kartı da aldım kredımı ve kredı kartımı 4 aydır duzenlı oduyorum kredım bıtınce burgan banktan tekrar kredı alabılırmıyı puanım suzn 1050

  • Bir Bankacı

   27 Mayıs 2018 at 10:29

   Merhaba Serdar Bey,

   Krediniz bittikten sonra yüksek ihtimalle kredi kullanmanıza engel bir durum kalmayacaktır ama banka şubelerine giderek kkb sorgusu yaptırarak sonuca ulaşabilirsiniz.

 15. Ergün

  21 Haziran 2018 at 14:55

  İyi günler dilerim ben 2016 yilinda idari takibe düşmüştüm borcumun tamamıni ödedim ( aynı yıl içerisinde 2016 da ) şimdi kamuda devlet memuru oldum maaş aldığım bankada kredi çekmek için başvuru yaptım lakin idari takibin olduğunu śöyledir vermediler ne yapmam gerekiyor ?

  • Bir Bankacı

   21 Haziran 2018 at 18:19

   Merhaba,

   Takibe düşen müşteriler 5 yıl geçtikten sonra sicilleri düzelir. Ancak sicilinizin bozulmasına sebep olan bankaya giderek sicil düzeltme kaydı açtırarak bu süreyi kısaltabilirsiniz.

   • Sinan

    23 Haziran 2018 at 16:27

    Böyle bir şey mümkün mü

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir