Vefat Eden Birinin Hangi Banka da Parası Var Nasıl Öğrenebilirim?

   

Vefat eden kişilerin bankalarda paraları veya borçları var mı, yok mu? Bu durum vefat eden hemen herkesin arkasından belirli bir süre geçtikten sonra düşünülür. Çünkü yıllarca yaşayıp ufakta olsa birikim yapmayan insan çok azdır. Elbette hiçbir birikimi olmayıp fazlasıyla borcu olan kişilerde bulunmaktadır. Bu konuda Ölen kişinin bankadaki parasını sorgulama, ölen eşin bankadaki parası kime kalır, murisin bankadaki parasının çekilmesi gibi bir çok soru sorulmakta, tüm bu bilgilere yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Bankalar nezdinde vefat eden kişi bankacılık kanununda ki bilgi gizliliği, üçüncü şahıslar ile bilgi paylaşımının yasak olmasından dolayı yaşayan bir kişiden çokta farklı değildir. Çünkü bankacılık mevzuatında bilgi paylaşımı kesinlikle yasak olduğundan, vefat eden birinin hesapları ile ilgili borç yada alacakları için hiçbir bilgiye ulaşamaz. Bankalarda kendi hesabınıza dahi kimliğiniz ile giderek işlem yaptırıyorsunuz vefat eden kişi içinde kimlik yerine ölüm belgesi ve mirasçılık belgesi ile sadece vefat eden kişinin varisleri (mirasçılar) banka şubesine evrakları ibraz ederek borç veya alacağı ile ilgili bilgi talep edebilir. Hangi bankada borcu veya alacağı var bunu öğrenmek biraz zahmetli olacak, Çünkü bankalarda ki müşteri bilgileri hiçbir yerde ilan edilmediğinden vefat eden kişinin hangi bankada hesabı var bu bilgiyi bile öğrenemiyorsunuz. Bu durumda ölen kişinin mirasçıları tahmin yürüterek hareket edebilir. Vefat eden kişinin emekli maaşı alıyorsa ilk olarak maaş bankasına, daha sonra hesabının bulunduğunu düşündüğünüz bankalara tek tek gerekli belgeler ile giderek hesapları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vefat Eden Kişinin Bankada ki Borçları ve Alacakları

Vefat eden kişinin parasının bulunduğu banka şubesine giderek ölüm belgesi ve mirasçılık belgesi ile mirasçılardan birisi giderek borçları ve alacakları ile ilgili detaylı bilgi alabilir. Banka tarafından kişinin banka riskleri araştırıldıktan sonra kişinin tüm borçları hesabında ki para ile ödendikten sonra kalan parayı mirasçıların tamamı aynı anda banka şubesine gelerek payları oranında bölüştürülerek ödenmektedir. Ancak vefat eden kişinin kredi borcu varsa kredi hayat sigortası yapılmışsa kişinin hesabında ki paradan tahsil etmeden önce sigortaya istinaden sigorta şirketine tazminat için başvurarak kalan kredi borcunun ödenmesini talep edilmektedir. Bu sayede ölen kişinin kredi borcu hesabında ki para ile ödenmemiş olur. Vefat eden kişinin banka borçları ile ilgili daha önce yazdığımız; Vefat eden kişinin kredi ve kredi kartı borcu ne olur adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir