Turkcell Kredi Notu Öğrenme Servisi Nedir?

   

Turkcell’de müşterilerine kredi notunu öğrenmeleri amacıyla kredi notu öğrenme servisini müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

Findeks, Yani Kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan Kredi Notunuzu bir SMS ile cep telefonunuza ulaştıran bir servistir. Kredi notunuzu öğrenerek finansal durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilir, Kredibilitenizi ölçebilirsiniz.

Findeks servisi, Türkiye’nin önde gelen Bankaları tarafından kurulan Kredi kayıt bürosu tarafından kurulan bir servistir. Kredi Notu, Bankaların kredi kararı verirken dikkat ettikleri önemli bir referans notudur. Bankalar dışında diğer finansal kurumlar tarafından sektör ve bireylerin referans aldıkları finansal bir karnedir.

Findeks Kredi Notu Hangi Kriterlere Göre Oluşuyor?

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
Kullanılan kredi taksitlerinin ve kredi kartı ekstrelerinde ki asgari ödeme tutarlarının son ödeme tarihinden sonra ödenmesi kredi notunu olumsuz etkilerken, Son ödeme tarihi geçmeden düzenli ödenmesi durumunda kredi notunu yükselten bir kriterdir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25
Daha önce kullanılan kredilerin olumlu yada olumsuz kapanmış olması, Teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak puan belirlenir.

Yeni Kredi Açılışı %20
Yakın zamanda kullanılan krediler, Kişinin ödeme riskini arttıran bir kriterdir. Kredi notunu etkilemektedir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu %15
İlk defa kredi kullanan bir kişiye kıyasla, Daha önce bir çok kez kredi kullanan kişilerin ödeme performansları referans alındığından kullanmayan kişilere göre kredi notu daha yüksek olabilir.

Diğer %10

Turkcell  Kredi notu servisi için her bir sorgulamanız 9 TL ile ücretlendirilir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks tarafından oluşturulan kredi notunuzu SMS ile cebinize ulaştıran bir servistir.

Bu Servise Nasıl abone olabilirim?

Abonelik yoktur. Kredi notunuzu TCKN boşluk DOĞUM YILINIZI yazıp 1122 ye göndererek öğrenebilirsiniz.

Findeks Servi

si için Ne kadar öderim?

Her bir sorgulama tüm vergiler dâhil 9 TL ile ücretlendirilir.

Findeks Kredi Notu Hangi Değerler Arasında Değişir?

Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. Bu dağılıma göre 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır.

Herkesin Findeks Kredi Notu var mıdır?

Bankacılık hizmet ve ürünlerinden herhangi birisini son 5 yıl içerisinde kullanıp kapatmış veya kullanmaya devam eden tüm bireysel kullanıcıların Findeks kredi notu oluşmaktadır. Ancak sadece Bankalarda sadece vadesiz mevduat hesabı olan kişiler ile son 5 yıldır hiçbir kredili ürün kullanmamış kişilerin kredi notu oluşmayabilir.

Findeks Kredi Notu’mu neden bilmeliyim?

Findeks kredi notunuzu bilmeniz, Bankacılık ürün ve hizmetlerinden ne kadar fazla yada az yararlanabileceğinizi gösteren referans notu olduğundan kredi notunuzu yükseltmek için yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Kredi notunuz zaten yüksekse hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Findeks Risk Raporundaki bilgiler hangi sıklıkla güncellenir?

Kredi notunuzu oluşturan bilgiler aylık olarak güncellenir. Her finansal kurum bir önceki ay sonu itibarıyla müşterilerinin kredi ödeme performansına dönük bilgileri bildirir. Bu bilgiler kredi kayıt bürosu (KKB) sayfasında görüntülenir.

Findeks raporları hangi döneme ait bilgileri kapsar?

Findeks raporları açılış tarihine bakılmaksızın tüm aktif kredilerin ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış ancak hala bakiyesi kapanmamış krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile rapor kapsamındadır.

Risk Raporu hangi kurumlara ait verilerinden oluşur?

Risk Raporu, şahsa ilişkin konut, taşıt, tüketici kredileri ile kredi kartı ve kredili mevduat hesabı bilgilerinden oluşur. Tüm bu kullanılan ürünlere ilişkin bilgiler; finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne iletilir ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapora konu edilir.

Findeks Kredi Notu’mu Nasıl Artırabilirim?

Findeks Kredi Notu’nun iyileştirilmesi ya da korunması için Not Danışmanım Hizmeti ile Findeks uzmanları kişiye özel çözümler sunar. Not Danışmanım Hizmeti’ne findeks.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir