Tekne ve Yat Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

   

Denize açılmak ve denizde istediğiniz gibi vakit geçirmeyi hayal ediyor ama tekne veya yat alma şansınız şimdiye kadar olmadıysa, artık araç kredisi adı altında tekne ve yat kredisi alabilirsiniz. Kısa geçmişte sadece zenginlerin elde edebildiği bu deniz araçlarına artık sahip olmak çok da zor değil. Hem tekne ve yat fiyatlarının rekabet nedeniyle eski erişilemez seviyede olmaması, hem de artık bankaların tekne ve yat alımlarına kredi vermesi bu işi biraz daha kolaylaştırıyor. Peki hangi bankalar tekne ve yat kredisi vermektedir. Bu yazımızda bu konuyu ele almaya çalışacağız.

Tekne ve yat üretimi yapan bir çok üretici firma ile çalışmakta olan Yapı Kredi Bankası’nı düşünebilirsiniz. İster Türk bayraklı, isterseniz de yabancı bayraklı tekne almak isteyin. Yapı Kredi Bankası Tekne ve Yat kredisini kullanabilirsiniz. TL veya Döviz olarak kullanabileceğiniz bu krediler de 36 aylık vadelerle geri ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ben almak istemiyorum, kiralayalım derseniz de leasing hizmeti de verilmekte. Geçtiğimiz dönemde yapılan Avrasya Bot Show’da kampanya başlatan Yapı Kredi Bankasında tekne ve yat kredileri %0,99 seviyesine kadar düşmüştü.

Araştırmaya devam ederseniz diğer bir tekne ve yat kredisi veren banka olarak Şeker Bank’ı görebilirsiniz. Alacağınız deniz aracının%60’ına kredi imkanı sunan Şeker Bank, %1,19’dan başlayan oranlarla 300.000 TL’ye kadar finansman sağlamaktadır. Vade seçenekleri ise 48 aya kadar.

Bir diğer banka olan Deniz Bank ise, araç değil ihtiyaç kredisi seçeneği altında tekne ve yat kredisi vermekte. Yapacağınız alımlarda ihtiyaç kredisini kullanarak 60 ay vadeli 36.000 TL, bireysel finansman kredisi kullanarak da %0,88’lik bir oranla 120 ay vadeli 125.000 TL kullanabilirsiniz.

Tekne ve yat kredisi veren bankalardan bir diğeri de Finansbank. 10 yıla yakın bir zamandır bu krediyi kullandıran Finansbank’ta 96 aylık bir vade seçeneğiyle karşınıza çıkıyor.

İş Bankası’nda ise her hangi bir şubeye giderek tekne ve yat kredisi kullanabilirsiniz. Geri ödemeyi yapabileceğinizi gösteren gelir belgelerinizin yanında alacağınız tekne veya yat için alınmış proforma fatura da istenmektedir. 2. el tekne veya yat almayı düşünüyorsanız Deniz Ticaret Odası’nın atadığı bir bilirkişi raporuna ihtiyacınız olabilir. Tekne ve yat kredisinde herhangi bir limit belirtilmese de yeni alınacak araçlar da proforma faturanın %75 kadarına kadar kredi kullanabilme şansınız var.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir