Tarım Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

   

Son zamanlarda ki tarım alanında ki zorluklar. Üreticinin üretirken harcadığı paranın mahsulü toplayıp sattıktan sonra ki paradan fazla olması ve dolayısıyla zarar etmesi sebebiyle bir çok toprak sahibi üretici toprağını satarak büyük şehirlere göç etmek zorunda kaldılar. Bunun sonuçları tabi ki çok büyük ve derin yaralar açtı. Kimisi de toprağını satamadan göç edince üretim azaldı ve üretimin azalmasıyla beraber dışa bağımlılık yani ithalat arttı. Dolayısıyla ithal ürünlerin piyasaya girmesiyle ürün fiyatları tavan yaptı ve bu durumdan en çok yara alan yine tüketici oldu. Bu durumun üstesinden gelmek ve ekonomiyi son zamanlarda düştüğü bataktan kurtarmak adına devlet olaya el attı ve KOSGEB ile tarım kredisi vermeye başladı. Sadece KOSGEB’de değil ziraat bankası ve tarım kooperatifleri de bir olup krediler verip tarım sektörünü ayağa kalkındırmak için kolları sıvadı.

Tarım Kredi Kooperatifleri

Bankaların dışında tarım kredilerini TKK ( Tarım Kredi Kooperatifi ) da vermektedir. Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olan çiftçiler Kooperatiflerden kredi alabilir ayrıca ihtiyaçlarını alarak bir kaç ay geçtikten sonra ödemelerini gerçekleştirebilirler. Örnek olarak Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığınız yakıtı 5-6 ay sonra geri ödeyebilirsiniz. Ayrıca TKK üyelerine kredi imkanları da sağlamakta. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilmekte olan krediler şunlardır.

  • Kısa vadeli işletme kredileri
  • Genel İhtiyaç kredileri
  • Tohumluk Kredileri (Ayni olarak verilir ve 1 yıla kadar vadesi mevcuttur.)
  • Kimyevi gübre kredileri
  • Hayvancılık İşletme kredileri (Her türlü hayvancılık işleri ile uğraşan çiftçilere verilmektedir.)
  • Tarımsal İlaç Kredileri
  • Akaryakıt Kredileri

Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi çekmek için kefil göstermeniz şarttır.  Kredi Kooperatifi yüksek kredi çekmeniz durumunda 20.000 TL civarında ki kredilere çiftçiden teminat veya uygun görülürse bir kaç kişinin kefil olması ile kredi almanız mümkün.

Tarım Kredi Kooperatifleri faiz oranları bankalara göre çok uygundur.  %0 ile %7.5  yıllık faiz oranlarıyla kredi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi

2017 senesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçilere verilecek Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Uygulama Tebliği 2016/9665 sayılı karar ile 31/12/2016 Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayınlanan bu karar ile Ziraat Bankası 2017 Faizsiz Çiftçi Kredisi & Tarım Kredi Kooperatifi faizsiz kredisi verecektir.

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin vereceği krediler 2017 yılının 1 Ocak ve 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Birkaç özel bankası da tarım kredileri vermektedir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir