Swift Nedir, Nasıl Yapılır?

   

SWİFT NEDİR, NASIL YAPILIR? SWİFT ÜCRETLERİ

Swift terimi daha önce işiniz olmadığından karşınıza çıkmamış ve size yabancı gelecek bir kelime olabilir. Aslında tarihi çok eski olan bir bankacılık terimidir. Swift 1973 te kurulan ve 1977 de işlemeye başlayan bir sistemdir. Bu swift sayesinde bütün bankaların bir kodu vardır ve bu kodlar sayesinde uluslar arası para transferi gerçekleştirmeniz mümkündür. Günümüzde küreselleşen dünya ile bir yere veya bir şeye ulaşmak sanıldığından daha kolay bir hal almıştır.

Teknolojik devrimlerle beraber artık Çin’de yaşanan bir gelişme anında İstanbul’daki bir yerden çok rahatlıkla izlenebilir bir hal aldı. Bu küreselleşmeyle beraber bir ülkeden bir ülkeye para transferi bir ihtiyaç haline geldi. Örnek verecek olursak ABD’deki bir kişi Türkiye’ye para göndermek istediğinde hangi bankaya nasıl ulaşacak? İşte bu sorunun yanıtı Swift kodlarıdır. Bu sitemde bütün bankacılık ağları birbirine bağlıdır ve her bankanın kendi koduyla bir kimliği mevcuttur. Bu kimlikler sayesinde ABD’deki biri bilgisayar ortamından istediği Türk bankasına ulaşması çok kolaydır.  Swift İngilizce bir terimdir açılımı ise şu şekildedir “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication “. Yani uluslar arası bankalar arası para sisteminde kullanılan kodlar demektir. Bu sistemdeki kodlama sayesinde aynı isimde 2 banka bile olsa kodları farklı olacağından karışma olasılığı yoktur.

BIC KODU NEDİR

BIC Kodu da bir kısaltmadır ve anlamı “ bankaların tanımlama kodları “dır. Bu BIC numaraları Swift’i oluşturan kurallardan birisidir. BIC numaraları bankaların ülkeler üzerindeki şehir ve kendi isimlerine göre belirlenir. Sonuç olarak ülke, şehir ve isimden oluşturulan bir kodla gönderilmek istenen para, havle, eft gibi işlemlerle bir ülkeden başka bir ülkeye sorunsuzca gönderilmesi sağlanıyor.

SWİFT NASIL YAPILIR?

  • Swift işlemi yapacağınız hesabı yazmanız gerekir.
  • Daha sonra işlem ücretinin tahsil edileceği hesabınızı yazmanız gerekir.
  • Transferin sağlanacağı bankanın bulunduğu ülkenin kodunu ve bankanın ilk harfini yazmanız gerekir.
  • Transferin yapılmasını istediğiniz bankanın veya şubesinin bulunduğu bölgenin 3 harfli kodunu girmeniz gereklidir.
  • Bu bilgiler yerine işlem yapacağınız banka veya şubenin tam Swift kodunu biliyorsanız bu işlemleri yapmadan da işinizi halledebilirsiniz.

SWİFT ÜCRETLERİ

Bütün bankaların swift ücretleri değişiklik göstermektedir. Ortalama bir rakam vermek gerekirse 20 ila 30 TL arasında değişmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir