Spot Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

   

Bankalardan almaya alıştığımız kredileri biraz incelemeye başladığınızda aslında bir çok kredi çeşidinin mevcut olduğunu görürsünüz. Kafanız karışabilir ve bu normaldir. Bazen bankacılar bile kredilerin hangisinin hangisi olduğunu karıştırdığı durumda sizin asıl karıştırmamanız anormal olur. Bugün kredi çeşitlerinden spot krediyi inceleyeceğiz ve cevap arayacağımız sorular şunlar olacak,spot kredi nedir, nasıl alınır.

SPOT KREDİ

Spot kredi aslında kredi kullanan her bireyin kullandığı kredi türüdür. Bu krediler konut, taşıt, ihtiyaç kredileridir. Bu kredilere spot kredi denmesinin sebebi önceden belirlenen faiz oranları ve vadelerde olmasıdır. Spot krediler piyasanın dalgalanmasından etkilenmez, kredi alınırken piyasa koşulları nelerse kredi ödemesi bitene kadar o koşullarda ödeme yapılması gerekir. Spot krediler ne banka ne de kullanıcı tarafından vadesi ve faizi değiştirilemeyen kredilerdir. Spot krediler genellikle kısa vadelidir. Bu kredinin en belirgin özelliklerinden birisi de kredi çekildiğinde açılan kredili mevduat hesabı son taksit yatırılana kadar açık kalmasıdır. Yani son aya kadar görünen açık bir kredidir. Bu spot krediyi kullanırken açık bir krediniz olduğundan tekrar bir kredi başvurunuzun reddedilme olasılığı yüksektir. Spot krediler kısa ve orta vadeli ihtiyaçların karşılanması için tasarlanmış finans ürünleridir.

SPOT KREDİ NASIL ALINIR?

Spot krediler kısa ve orta vadeli ihtiyaçlar için tasarlanmıştır. Bu kredi türü piyasa dalgalanmasından etkilenmez ayrıca faizi ve vadesi ne banka nede tüketici tarafından değiştirilemez olan kredidir.

Spot kredi almak için neler yapılmalıdır gelin beraber inceleyelim;

  • Öncelikle spot kredi de de kredi notunuzu sorgulatmak gerekir çünkü bankalarda yapacağınız her işlemde olduğu gibi spot kredide de kredi notunuza göre bankalar sizinle çalışırlar.
  • İkinci olarak da İnternet bankacılığını kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığında kredi ön başvurusu bulunmaktadır oradan yapacağınız başvurunun olumlu sonuçlanmasından sonra evraklarınızı alıp işlemi tamamlamak için bankanıza gidebilirsiniz.
  • Bir diğer husus şudur, spot krediler kısa vadeli olmasından dolayı taksitleri biraz yüklü olabilir o yüzdendir ki biraz daha yüksek gelirli insanların tercih ettiği kredidir.
  • Gelirinizle yapacağınız ödemenin dengesini iyi kurarak kredi başvurunuzu yapın ki ödemelerde aksaklık olmasın. Aksaklık olduğu taktirde kredi notunuz düşecek ve bir daha ki kredi başvurunuz yüksek ihtimalle olumsuz cevaplanacaktır.
  • Spot kredi açık kredi olarak işlem gördüğünden son ayında bile olsa bir başka kredi başvurusu yapmayın çünkü açık krediniz bulunduğundan olumsuz yanıtlanır ve her olumsuz yanıtlanan kredi başvurusu sizin kredi notunuzu düşürür aman dikkat!

SPOT KREDİ İLE ROTATİF KREDİ ARASINDA Kİ FARK NEDİR?

Rotatif krediler kısa vade için kullanılan kredilerdir. Rotatif kredilerde faizler sabit değişken olup, Spot kredilerde kredi faiz oranı, kredi vadesi sabit kalmaktadır. Yani spot krediler de piyasa koşulları gibi değişkenlerden hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Rotatif kredilerde krediyi erken kapatma veya vadesinden önce kısmi ödeme gibi seçenekler varken spot kredilerde erken ödeme seçeneği bulunmuyor. Rotatif kredilerde kredi vadeleri 3 ayda bir ödenmekle birlikte rotatif krediyi kullandıktan 3 ay sonra kredinin faizini ödemek zorundadır. Spot kredilerde kredinin son taksitini ödeyene kadar kredi aktif görünmektedir. Spot kredi vade bitiminden sonra tamamen kapanır.

Bir önce ki yazımız olan rotatif kredi nedir nasıl alınır başlılı yazımızı okuyarak rotatif kredi ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Alınır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir