Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

   

Türkiye’de internet kullanımın artması ile birlikte e-ticaret sektörü de bundan payını almakta, Her geçen gün yüzlerce e-ticaret (internetten satış) üzerine kurulan web sitesi açılıyor. Sektörün gelişimi ile beraber siteler satışları arttırmak için yapılan reklamlar sayesinde internet kullanıcıları da internetten alışverişe teşvik edici kampanyalar düzenlenmektedir.

Herkesin internetten alışveriş yaparken dikkat ettiği bazı noktalar vardır. Genellikle kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kart bilgilerinin güvende olup olmadığı insanların aklına takılır. Elbette bu konuda yaşanan bir çok olumsuz haber yayınladığı için tedirgin olunması gayet normaldir.

İnternetten güvenli alışveriş yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

  • Alışveriş yapacağınız sitenin SSL Güvenlik sertifikası olup olmadığına,
  • Sitede bulunan Hakkımızda, iletişim gibi sayfalarının olup olmadığına,
  • Web sitesinin bilindik, duyulan, marka bir firmaya mı ait olup olmadığına,
  • Alışveriş yapmayı düşündüğünüz site hakkında daha önce alışveriş yapan kişilerin yorumlarına,

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, Bankaların müşterilerine sunduğu kredi kartları ile internette alışveriş yaparken işlem güvenliğini sağlamak amacı ile sunduğu bir üründür. Daha önce oluşturduğunuz sanal kart numarasını alışveriş yapacağınız sitenin ödeme sayfasına girerek, Sanal karta aktardığınız bakiye kadar nakit veya taksitli olarak alışveriş yapabilirsiniz.

Bu sayede alışveriş yaptığınız web sitesine gerçek kredi kartı bilgileriniz yerine Daha önce oluşturduğunuz sanal kart bilgilerinizi gireceğiniz için kart bilgileriniz kopyalansa bile sanal kartınızda bakiye olmayacağından kredi kartınızdan bilginiz dışında para çekme gibi bir risk en aza indirgenmiş olacaktır.

Sanal kart, Kredi kartı limitinize bağlı olarak açılan, Fiziken mağaza, market v.b. yerler dışında yaptığınız alışverişlerde(mail order, telefon, sanal pos v.b.) kullanılabilen oldukça güvenli bir kredi kartı ürünüdür. Asıl kredi kartınızın tüm özelliklerini taşıyan Sanal kartı, Kartınızn bulunduğu Banka şubelerinden veya internet bankacılığına giriş yaparak oluşturabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kullanımının gerçek kredi kartından tek farkı kredi kartınızın fiziken basılı bir kart olması, Sanal kartın ise sadece kart üzerinde ki bilgiler ile oluşturulan fiziken basılı olmayan sanal bir kart olmasıdır.

San

al Kart Neden Daha Güvenlidir?

Sanal kart sıfır limitli açıldığından, Alışveriş yapmadan önce alışveriş tutarı kadar bakiyeyi sanal karta aktarıp işlem yapıldığı için kart kopyalama işlemi yapılsa da hesap bakiyeniz sıfır olacağından sanal kartınızdan para çekme veya alışveriş yapılabilme gibi risklerle karşılaşmazsınız.

Sanal Kart Nasıl Çıkartılır?

Sanal kartı, Kredi kartınızın bulunduğu banka şubelerinden veya kredi kartınızın bulunduğu bankanın internet bankacılığına giriş yaparak oluşturabilirsiniz.

Sanal Kartın Hesap kesim tarihi ve Son ödeme tarihi nedir?

Sanal kartın hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi, Asıl kartınız ile aynıdır.

Sanal Kart Ücretli midir?

Sanal Kart için yıllık kart aidatı, ücreti bulunmamaktadır.

Sanal Kart Puan Kazandırır mı?

Sanal Kart ile internet üzerinden yapacağınız tüm alışverişleriniz üzerinden asıl kartta ki gibi puan kazanabilir, Üye iş yerlerinde taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli? | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir