Peşinat Olmadan Nasıl Ev Alınır?

   

Türk aile yapısında büyük yeri vardır ev sahibi olmanın. En büyük hayallerden birisi kendi evinde oturmak ve araba sahibi olmaktır. Fakat iş yoğunluğunun Marmara ve Ege bölgelerinde yoğunlaşması bu bölgelere yoğun göçe neden olmuştur. Bu göçler neticesinde şuanda İstanbul’un  nüfusu 15 milyonu geçmiştir. E hal böyle olunca da bu bölgelerde yaşayan insanlarda ev sahibi olmak şöyle dursun ev sahibi olmanın hayalini kurmak bile abes kaçıyor. Kira fiyatları 1000 TL lerin üzerine çıkması da insanların bu kadar para verene kadar ev sahibi olurduk düşüncesini aklına sokuyor.

Pek de haksız sayılmazlar aslında gerçekten bu paralara ev sahibi oluna bilir fakat biraz peşinatla. Son zamanlarda sıkça sorulan ve gündemi meşgul eden konulardan birisi “peşinat olmadan nasıl ev alınır?”. 2011 yılında yürürlüğe giren yasayla beraber bankalar evin değerinin sadece %75’ine kadar kredi verebiliyorlar. Fakat 2011 öncesinde evin %100’üne kadar kredi mümkündü. Yani 2011 sonrası %25 kadar bir peşinat gerekiyor. Ekonomik dar boğaz piyasada ki meyve sebzenin bile fiyat olarak rekorlara koşması da insanları birikim yapmak değil de ay sonunu getirebilme hesaplarına itiyor. Kısacası normal özel sektörde işçi olan çoğu insana ev alma kapıları kapanmakla kalmayıp birde üzerlerine kilitleniyor. Fakat son zamanlarda bu durum biraz değişti ve bankalar insafa geldi. Bankalar tekrardan eskisi gibi evin fiyatının %100’ünü karşılayacak krediler sağlamaya başladı. Gelin bu krediler ve kredi imkânlarıyla ilgili biraz inceleme yapalım.

PEŞİNATSIZ EV SAHİBİ YAPAN BANKALAR

Son zamanlarda çoğu banka tüketicilerinin yüzünü güldürerek artık peşinatsız ev sahibi yapıyor. Kredileri evin %100’ünü kapsayacak şekilde genişlettiler ve birikim yapamayan ailelere umut kapısı oldular. Hiç peşinatsız müşterilerini ev sahibi yapan bankalar şöyle sıralanmaktadır;

  • Akbank
  • Finans Bank
  • Odea Bank
  • Garanti Bankası
  • Yapı Kredi Bankası

Bu bankalar liste de başı çekmek üzere diğer birçok özel ve kamusal bankalar tüketicilerini peşinatsız ev sahibi yapıyor. Yapıyor yapmasına ama bunun bazı şartları var. Birde şu şartlara bir göz atalım;

  • İpotek: Peşinatsız ev sahibi olmak isteyen tüketiciler en az 1 adet evi kredi karşılığı ipotek ettirmelidirler. Bu evin sizin olması şart değil eşinizin, dostunuzun, akrabanızın üstüne olsa da olur. Böylelikle banka sizin alacağınız evin %75’lik kısmını konut kredisiyle karşılarken kalan kısmı da ipotek ettirdiğiniz evin karşılığında size vererek peşinatsız ev sahibi yapıyor sizleri.
  • Ekspertiz: Bankaya yaptığınız kredi başvurusunda eve ekspertiz yapılmasını isteyebilirsiniz. Banka anlaşmalı ekspertiz firmasından yetkilileri çağırarak evin değerini ölçtürür ve alacağınız 200 Bin TL’lik ev ekspertiz de 250 Bin TL değerinde çıkabilir ve böylelikle 200 Bin TL’lik ev için 250 Bin TL fiyatındaymış gibi %75 için kredi çekersiniz ve 200 Bin TL ye hiç peşinat ödemeden ev sahibi olursunuz.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir