Otomatik BES Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

   

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi (BES) 2017 yılı itibari ile devreye girdi. Peki otomatik BES nedir? Hangi çalışanlar için otomatik katılım gerçekleşecek? Hangi çalışandan ne kadar maaş kesintisi olacak? Otomatik katılımlı BES’ten nasıl çıkılır? Şimdi bu soruların cevaplarını irdeleyelim.

BES; düzenli olarak, önceden belirlemiş olduğunuz tutarda ki primleri ödeyerek, emekliliğinizde ister düzenli bir maaş isterseniz de ikramiye olarak alabileceğiniz devlet destekli bir emeklilik sistemidir. Öyle ki yatırmış olduğunuz primlerin yanı sıra %25 devlet katkısı alabileceğiniz BES’te artık 2017 yılı itibari ile otomatik katılım sistemi devreye girdi. Benim kendi özel emeklilik sigortam var deseniz de bunun hiçbir önemi yok. Sizde sisteme otomatik ve zorunlu olarak dahil edileceksiniz.

Otomatik BES’e Kimler Ne Zaman Dahil Edilecek?

Sistem kademeli olarak devreye girecek. 45 yaşın altındakiler yani 2017 itibari ile 1972 ve üzeri doğumlu olan kişiler bu sisteme otomatik dahil edilecekler. Sisteme giriş ise işveren çalışan sayısına göre kademelendirilecek. 1 ocak 2017 itibari ile 1000’den fazla çalışanı olan işyerlerinde başlayan otomatik katılım, 1 Nisan 2017 itibariyle 250 ve üzeri çalışan sayısı olan işyerlerinde de devreye girecek. 2018 yılının ilk günü itibari ile 50 ve üzeri çalışanların dahil edileceği otomatik katılım aynı yılın temmuz ayının ilk günü 10  ve üzeri işçinin çalıştığı iş yerlerinde de devreye girecek. 2019 yılında ise 1 Ocak itibari ile 5 ve üzeri çalışanı olan tüm iş yerlerinde çalışanlar Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak katılacaklar. Memurlar’ın otomatik katılım tarihi ise 1 Nisan 2017 olarak belirlenirken mahalli idareler ve KİT’lerde çalışanlar için  1 Ocak 2018 de devreye girecek.

Otomatik BES’in Avantajları

Otomatik katılımlı BES’te en büyük avantajlardan biri kesinlikle giriş aidatının olmamasıdır. Hatta ertelenmiş giriş aidatı da yok. Öyle ki bu ücret sisteme dahil olduktan sonra 5 yılın dolması beklemeden sistemden ayrılmak isteyenlerden alınan ve hayli rahatsız eden bir ücrettir. Ayrıca yine 5 yılın dolmasını beklemeden sistemden çıkmak isteyenlerden %8.5 yönetim giderleri kesintisi alınabiliyordu. Otomatik BES’te bu kesintide artık kalkıyor.

Otomatik katılımlı BES’te sistemden erken ayrılmaların önüne geçebilmek için cayma hakkını kullanmayanlara 1000 TL ek devlet desteği olacak. Yani %25 devlet desteğine ek olarak tek seferlik 1000TL katkı olacak.

Sistemde 10 yıl kalarak emeklilik şartlarını tamamladınız ve artık emekli oldunuz. Sistemden toplu para almak yerine bu parayı Yıllık Gelir Sigortası’na aktarılarak düzenli bir maaş almayı seçerseniz ayrıca %5 ek devlet desteğinden de faydalanabilirsiniz.

Otomatik BES’in Dezavantajları

Otomatik BES’in dezavantajlarına gelirsek ilk göze çarpan emeklilik şirketinin sigortalı tarafından seçilememesi. BES’in aksine çalışanlar değil işverenler sigorta şirketini seçebilecekler. Yani emeklilik şirketinde memnun kalmamanız durumunda herhangi bir değişikliğe gitme şansınız maalesef yok. Şirketi seçemediğiniz gibi emeklilik planına da siz değil işveren ve sigorta şirketi beraber karar veriyor. Ayrıca sistemin 45 yaş ve altını kapsaması 45 yaş üstü çalışanlar için ciddi bir handikap. Çünkü eğer sisteme dahil edilseler 10 yıl sonra emeklilik hakkına sahip olacaklardı.

En büyük dezavantaj ise bütçesi sadece 1 emeklilik planına uygun olanlar için. Çünkü mevcut bireysel emeklilik sisteminizi otomatik katılım sistemine aktarma şansınız yok. Birleştirme olmadığından da ya mevcut BES’ten vazgeçilecek yada otomatik katılımda cayma hakkı kullanılacak.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir