Ogs Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

   
ogs nedir nereden alınır

Otoyollarda tahsilat nedeniyle oluşan uzun kuyruklara bir çözüm olarak getirilen Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), Karayolları Genel Müdürlüğü denetiminde işletilmekte ve köprü, otoyol gibi paralı yollarda hızlı geçiş yapmayı sağlamaktadır. OGS bir cihaz şeklinde aracın ön camına yapıştırılan ve ödeme noktasında ki alıcılar tarafından tespit edilerek içerisine yüklenmiş krediler vasıtasıyla ödeme yapılan bir sistemdir.

OGS kullanılarak yapılan köprü ve otoyol ücretlerinde yüzde 20 oranında bir indirim yapılmaktadır. İndirimin yanı sıra durmanıza gerek kalmadan hemen geçiş yaptığınız için zaman tasarrufu yapmanıza olanak verir. Dur kalk olmadığı için hem konfor hemde yakıt tasarrufu sağlamaktadır. OGS hesabınıza nakit, kredi kartı, banka transferi, web sitesi veya çağrı merkezleri vasıtasıyla ödeme yaparak bu imkandan yararlanabilirsiniz.

OGS Nasıl Alınır?

OGS alabilmek için gerekli belgeler tüzel ve gerçek kişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Gerçek kişiler için kimlik ve araç ruhsatı yeterliyken, tüzel kişiler için ruhsat, yetki belgesi ve imza sirküleri gerekmektedir. OGS cihazını alacağınız yere göre fiyat farklılıkları olmakla birlikte 2017 yılı ortalama cihaz bedeli 50 TL’dir. Cihaz bedeli dışında depozito ve ilk geçiş bedelini ödeyerek sahip olabilirsiniz. Yüklediğiniz kredileri geçiş yaparken verilen ikazdan anlayabilirsiniz. Krediniz az olduğunda “kredi az” ikazı verilerek sizi bilgilendirmektedir. Bu uyarıyı aldığınızda yeni kredi satın almanız gerekir. (OGS cihazını herhangi bir Bankadan aldıysanız cihaz bakiyesi yetersiz olduğundan satın alırken belirlediğiniz tutar kadar otomatik yükleme yapar)

Bankalar dışında alınan cihazlarda otomatik yükleme olmadığından manuel yükleme yapabilirsiniz. Yükleme yapılmayan hesaplar bir süre sonra negatife düşen hesap olarak kapatılmaktadır. OGS aldığınız yerde size bir dekont verilmekte ve bu dekont üzerinde şifreniz yer almaktadır. Şifrenizi unutursanız çağrı merkezleri vasıtasıyla yeni şifre talep edebilirsiniz. Eğer cihaz bozulursa, elektronik cihaz test noktalarından alacağınız raporla yetkili şubelere başvurarak cihaz değişimi yapabilirsiniz. Bu test noktaları; köprülerin yanı sıra, Çeşme, Mahmut bey, Çamlıca, Tahtalı çay ve Ankara’da bulunmaktadır.

Aldığınız cihazı kullanabilmeniz için 1 iş günü geçmesi gerekmektedir. Kaçak geçiş yaparsanız sizden tahsil edilecek kaçak geçiş bedeli ise en uzun mesafe ücretinin 10 katı olacaktır. Ancak son düzenleme ile birlikte kaçak geçişin olduğu gün itibari ile 7 gün içerisinde aracınıza OGS cihazı alırsanız kaçak geçiş ücreti cihaz bakiyesinden normal ücret üzerinden düşmektedir.  Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde bulunan Otomatik Geçiş Sistemi danışma merkezine başvurabilirsiniz. Fakat bu birimin sadece mesai saatlerinde işlem yaptığı da unutulmamalıdır. OGS cihazınız çalınmış veya kaybolmuşsa ilgili şubelere başvurarak iptal ettirmeniz gerekir. Eğer iptal ettirmezseniz ve kullanım devam ederse yapılan geçişlerin ücretlerini siz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

OGS Nereden Alınır?

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) Hizmeti veren bankalar

OGS’ye üye olmak için aşağıdaki bankanın yetkili şubelerine ya da İnternet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası               http://www.ziraatbank.com.tr

Vakıfbank                       http://www.vakifbank.com.tr

İş Bankası                       http://www.isbank.com.tr

Denizbank                      http://www.denizbank.com.tr

Garanti Bankası             http://www.garanti.com.tr

OGS cihazları bankalar tarafından belirlenen, ortalama 40-60 TL bedel aralığından satılmaktadır. Cihazların garanti süreleri yine bankalar tarafından belirlenmektedir.

Ziraat Bankası ve Garanti Bankası OGS elektronik etiketleri 3 yıl,
İş Bankası OGS Elektronik etiketleri 4 yıl,
Vakıfbank, Denizbank OGS elektronik etiketleri ise 5 yıl garanti kapsamındadır.

Bankalar garanti kapsamında arızalanan cihazları ücretsiz olarak değiştirmektedir. Arızalanan cihazların garanti süresi dolmuş ise yeniden OGS cihazı almanız gerekmektedir.

OGS’ne abone olmanın avantajları nelerdir ?

OGS’ de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca OGS ve HGS ile geçiş sağlanmaktadır.

Ağır vasıta araçlara OGS aboneliği verilmesi

Ağır vasıta araçlar, maksimum aks(dingil) sayısına göre tek bir OGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde ‘’Akıllı Sınıflandırma’’ çalışacak ve yere değen dingil sayısına göre otomatik ücretlendirme yapılacaktır.

Resimde görülen Kamyonun bankadan talep edeceği OGS cihazının sınıfı 3. Sınıf olması gerekmektedir. Geçiş yapılırken araçta 3. Sınıf OGS cihazı olmasına rağmen akslardan birinin kaldırılması halinde 2. Sınıf ücreti tahsil edilecektir.

OGS hesabında yeterli kredi olması gerekli midir ?

OGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle OGS hesaplarına Kredi Kartlarından otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda OGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. OGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar  banka tarafın iptal edilip Kara Listeye alınmaktadır. Hesap iptalinden sonra yapılacak geçişler ise 11 kat cezalı olacaktır.

OGS Elektronik etiket (Araç içi cihaz)

Sistemin en önemli unsurudur.Otomatik geçiş şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler araçlarının ön camı iç yüzeyinde fonksiyonel durumda olan ve geçiş için yeterli krediye sahip Elektronik Etiket bulundurmak zorundadır.
Kendi üzerindeki pil ile çalışan elektronik etiket  şeritten geçerken Anten ile iletişime geçerek veri alışverişinde bulunmaktadır. Giriş gişesinden geçilirken giriş bilgisini hafızasına yazıp, Çıkış gişesinden geçilirken bu giriş bilgisini okuyarak ücretlendirme yapılmaktadır. Elektronik Etiketler okuma ve yazma yeteneğine sahiptir. Etiketlerde ayrıca bir sesli uyarıcı da bulunmaktadır. Genellikle, bir bip sesi başarılı bir geçişi ifade ederken, çoklu  bip  sesleri  uyarı, cihazın bip sinyalini vermemesi ise cihazın arızalı ya da hatalı bir kullanım olabileceği anlamına gelmektedir.

Elektronik etiketin geçiş sırasında verdiği sesli uyarıların anlamları nelerdir ?

Bir kez “ BİP ” sesi işlemlerin normal olarak gerçekleştiğini, dört kez “ BİP ” sesi Banka OGS hesabındaki kredinin yetersiz olduğunu, 2 – 3 geçişte ses vermemesi durumu ise Elektronik Etiketin arızalı  ya da hatalı bir kullanım şekli olabileceğini ifade eder.

Cihazın ses vermemesi durumunda, Cihaz test yaptırılmalıdır. 10 kereden fazla bu şekilde geçiş kesinlikle yapılmamalıdır.

Otomatik geçiş şeritleri hangi gişe alanlarında bulunmaktadır ?

Otoyol ve Boğaz Köprüleri Ücret Toplama İstasyonlarının tamamında OGS giriş-çıkış şeritleri bulunmaktadır.

OGS Elektronik etiketi birden fazla araçta kullanılabilir mi ?

Elektronik etiket, sadece bankaya beyan edilen tek bir araçta kullanılmalıdır. Yani her aracın kendisine ait OGS cihazı olmalıdır. Aksi takdirde cihazın okunamadığı/algılanamadığı geçişlerde normal geçiş ücreti ve normal geçiş ücretinin 10 katı cezalı geçiş ücreti tahsil edilir. Araç değişikliğinde, cihazın yeni araç üzerine devir işlemleri Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank ya da Vakıfbank şubelerinden ya da hizmet veren bankaların İnternet bankacılığı, Çağrı Merkezleri aracılığı ile (abonelik işlemi yapılan banka) mutlaka yaptırılmalıdır.

OGS’de ücret yan göstergesinde verilen mesajlar nelerdir ?

GÜLE GÜLE : Geçiş işlemleri normal olarak gerçekleşmiştir.

KREDİ AZ! : Bankada bulunan OGS hesabınızdaki para miktarı yetersizdir. Banka hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir.

KAÇIŞ : Elektronik Etiketsiz ya da elektronik etiketi okunmayan/algılanamayan araç. Geçişlere devam etmeyiniz!

KARA LST : Kara Listede bulunan Elektronik Etiket. Geçişe devam etmeyiniz!

S. FARKLI : Elektronik Etikette yazılı araç sınıfı ile Otomatik Sınıf Tayin (OST) Sistemince belirlenen sınıf farklıdır. Geçişe devam etmeyiniz!

U DÖNÜŞÜ : Otoyolda U Dönüşü yapılmıştır. Aynı istasyondan giriş yapılıp, aynı istasyondan çıkış yapıldığı zaman en uzak mesafe ücreti tahsil edilir.

GİRİŞ YOK : Elektronik Etiketinizde Otoyol Giriş İstasyonu bilgisi bulunmamaktadır. En uzak mesafe ücreti tahsil edilir.

SÜRE DOLU : Otoyolda izin verilen süreden fazla kalınmıştır ve en uzak mesafe ücreti tahsil edilir.

TANIMSIZ : OGS’ne ait olmayan ya da arızalanmış elektronik etiket. Geçişe devam etmeyiniz!

OGS’de normal geçiş nasıl olur ?

– Giriş şeritlerinden geçerken, Elektronik Etiket ile OGS arasındaki haberleşme sağlıklı bir şekilde tamamlanmış ve girdiğiniz istasyon bilgileri Elektronik Etikete kaydedilmiş ise, Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyarsınız. Gişe adasının çıkış tarafında bulunan sönük durumdaki trafik ışığı yeşil renge döner.
– OGS Aracınızdaki Elektronik Etiketi sorgulayarak kayıtlı bilgileri okumaya çalışır. Bu bilgilerin sağlıklı bir şekilde okunmasından sonra Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyulur.
– Aracınızın sınıfı belirlenir.
– Sönük durumda bulunan trafik ışığı, kısa bir süre için yeşil renge döner.
– Aynı yerdeki Ücret ve Sınıf Göstergesinde, aracınızın sınıfı ve o geçişinize ait ücret belirtilir. Normal bir geçiş yapmanız durumunda size yazı ile “ GÜLE GÜLE ” mesajı verilecektir.Bu mesajı alamıyorsanız geçiş yapmaya devam etmeyiniz!!!

OGS’de elektronik etiket okunamıyor ise ne mesaj verilir ?

– OGS Çıkış gişesinden geçerken aracınızdaki Elektronik Etiket sorgulanarak kayıtlı bilgiler okunmaya çalışılır. Bu bilgiler, sağlıklı bir şekilde okunamıyor ise, Elektronik Etiketten  “ BİP ” sesi duyulmaz.
– Sönük durumda bulunan trafik ışığı, kısa bir süre için sarı renge döner.
– Aynı yerdeki Ücret ve Sınıf Göstergesinde, aracınızın sınıfı ve o geçişinize ait Cezalı   Ücret belirtilir. Normal bir geçiş yapamamanız durumunda size yazı ile “ CEZALI GEÇİŞ, KAÇIŞ ” mesajı verilecektir.
– Gişeden siren sesi ile sürücü uyarılır.
– Geçiş yapılan aracın sistem tarafından fotoğrafı çekilir.

OGS’de elektronik etiket neden okunamaz / algılanamaz ?

– Cihaz elde tutuluyor ise hatalı kullanım söz konusu olabilir.
– Cihaz hatalı olarak dikiz aynasına monte edilmiş olabilir.
– Ön camda modifiye (metal cam) bulunmasından dolayı cihaz okunamayabilir.
– Atermik olmayan camlarda cihaz, camda üst orta kısımdaki siyah bölgeye monte edilmiş olabilir.
– Aracın ön camı atermik cam ise cihaz hatalı yere monte edilmiş olabilir.
– Araç içerisinde ikinci bir cihaz bulunmasından dolayı sorun yaşanabilir (Torpido, bagaj vb.).
– Sistemde nadir de olsa anten tarafından cihaz okunamayabilir.
– OGS cihazı arızalanmış olabilir.
– OGS hesabınız banka tarafından kapatılmış ve Kara Listeye girmiş olabilir.

OGS’de giriş gişesinde cihaz okunamaz ise ne işlem yapılır ?

Giriş şeritlerinden geçerken, Elektronik Etiket ile OGS arasındaki haberleşme sağlıklı bir şekilde tamamlanmış ve girdiğiniz istasyon bilgileri Elektronik Etikete kaydedilmiş ise, Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyarsınız. Gişe adasının çıkış tarafında bulunan sönük durumdaki trafik ışığı yeşil renge döner. Şayet giriş gişesinde cihaza giriş bilgisi kodlanamaz ise, çıkış gişesinde otoyolda “Giriş Yok” bilgisi ile en uzak mesafe ücreti hesaba yansıyacaktır.
Bu gibi durumlarda, en kısa sürede ogs@kgm.gov.tr adresine mail gönderilerek veya geçiş tarihinden  sonraki ilk iş gününde   0 850 460 60 60 nolu Çağrı Merkezi aranarak  başvuruda bulunabilir.

OGS cihazını aracın sınıfına uygun olmayan araçta kullanan sürücülere ne tür işlem yapılır ?

OGS Şeritlerinden geçiş yaparken aracın sınıfına uygun elektronik etiket kullanılması zorunludur. Aracın Sınıfına uygun cihaz kullanılmadığı durumda ücret yan göstergesinde ‘’S.Farklı’’ mesajı sürücüye verilerek alarm sesi ile sürücü uyarılır ve geçiş yapan aracın fotoğrafı çekilir. Sınıf Uyumsuzluğundan doğan fark ücreti OGS hesabına yansıtılır. Ancak Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden OGS hesapları Kara Listeye girecektir.

OGS cihazı nerelerde test yaptırılabilir ?

OGS cihazı ile giriş/çıkış gişelerinden geçerken sorun yaşanıyorsa en kısa sürede cihazın mesai saatleri içerisinde test yaptırılıp, sorunun giderilmesi gerekmektedir. Cihaz geçişlerde sürekli olarak okunamıyor ise kesinlikle geçişlere devam edilmemelidir!

OGS Cihazı test noktaları:

– Karayolları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü OGS Merkezi

– 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği

– Mahmutbey İstasyonu

– Çamlıca İstasyonu

– Edirne Alın İstasyonu

– İzmir Narlıdere (Şehitlik) İstasyonu

– Ankara Akıncı (Mürted) İstasyonu

– Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü

– Adana Batı Alın İstasyonu

– Gaziantep Batı İstasyonu

– Şanlıurfa Bakım İşletme Şefliği

Elektronik etiket araçta takılı değilken ya da sürekli kaçak geçiş uyarısı verirken otomatik geçiş yapılabilir mi ?

Sisteme abone olunmasına rağmen Elektronik Etiketin, araca takılmaması Elektronik Etiket ile iletişim kurulamamasına neden olacaktır. Bununla birlikte; arızalı ya da kaçış uyarısı veren cihazlarla kesinlikle  geçiş yapılmamalıdır.
OGS şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler araç ön camlarında FONKSİYONEL durumda cihaz bulundurmak zorundadır. Bu nedenle; kaçak geçiş uyarısı alınıyorsa (elektronik etiket BİP sinyalini vermiyor ise) geçişlere devam edilmemelidir.

Elektronik etiket araçta takılı değilken ya da kaçak geçiş uyarısı veren cihazlarla geçişler süreklilik arz ediyor ise ücretlendirme nasıl olacaktır ?

Elektronik etiket (araç içi cihaz), sözleşmesinde beyan edilen araçta kullanılırken elektronik etiket arızasından ya da okunamamasından kaynaklanacak kaçış kategorisindeki geçişler için belirli geçişe kadar köprülerde normal geçiş ücreti, otoyollarda ise uzak mesafe geçiş ücreti uygulanmaktadır.

OGS şeritlerinden geçiş sırasında araçta birden fazla elektronik etiket bulunması herhangi bir olumsuzluğa neden olur mu ?

OGS Şeritlerinden geçişiniz sırasında aracınızda birden fazla Elektronik Etiket var ise bu durum cezalı geçiş kategorisinde değerlendirilecek uygulamalara neden olabileceği gibi, herhangi birinden veya hepsinden ayrı ayrı geçiş ücreti tahsil edilebilir. Bunu önlemek için OGS Şeritlerinden geçiş yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca arızalı cihaz dahi olsa aracınızın torpido gözü dahil olmak üzere aracınızda birden fazla cihaz bulundurulmamalıdır!

Kullanıcının geçişin kendisine ait olmadığını ileri sürmesi durumunda ne yapılır ?

Müşteri öncelikle OGS cihazını test ettirmelidir. OGS cihazının içerisine formatlanan hesap numarası ile cihazın dış yüzeyinde yazılan hesap numarasının aynı olup olmadığı teyit edilmelidir. Cihazın formatlanması ile ilgili bir sorun yok ise; Sistemde cihaz okutulmadığı sürece kendiliğinden geçiş üretilmesi teknik olarak mümkün değildir, Banka ve İdare kayıtları esas alınır.

OGS cihazının üzerindeki hesap numarası ile içerisindeki hesap numarasının farklı olması durumunda ne yapılacaktır ?

Banka şubesine başvuruda bulunulmalıdır. Kullanıcıların aleyhine işleyen bir durum oluşmuş ise, banka gerekli tazminleri de yapmak üzere cihazı değiştirecektir.

OGS şeritlerinden elektronik etiketi olmadan geçiş yapan ya da başka aracın OGS’ni kullanıp okutamayanlara ne tür işlem yapılır ?

Bu tür geçişlerde sistemde, Ücret Yan Göstergesinde Cezalı Ücret miktarı gösterilir, geçiş trafik ışığı sarı yanar ve gişeden siren sesi ile alarm üretilir.  Geçiş yapan aracın arka plan görüntüsü fotoğraflanır ve kanun gereği olarak normal geçiş ücretinin 11 katı cezalı geçiş ücreti plakaya tahakkuk ettirilir.

Kara liste nedir ?

Sistem tarafından kullanılması yasak edilen Elektronik Etiketlerin listesidir. Hesabında geçiş için yeterli kredisi bulunmayan hesaplar ilgili bankalar tarafından iptal edilerek  Kara Listeye girecektir. Bu nedenle OGS hesabında yeterli kredi bulundurulması zorunludur. Ayrıca aracın sınıfına uygun olmayan cihaz ile yapılan geçişlerden dolayı da hesaplar Kara Listeye girecektir.
Kara Listeye giren OGS cihazları şeritlerden geçiş sırasında bozulacak ve daha sonra yapılan ihlalli geçişler, normal geçiş ücretinin 11 katı cezalı olarak değerlendirilecektir.Cihazların tekrar aktif duruma getirilmesi tamamen bankaların inisiyatifindedir.

Hangi durumlarda araç plakası fotoğrafı çekilmektedir?

İHLAL KAMERA SİSTEMİ :
Bu sistem; geçerli elektronik etiketi olmayan, cihazı okunamayan,  sınıf uyumsuzluğu yaratan ve Kara Listede bulunan araçların arka plan sayısal görüntülerini kayıt eder. OGS cihazı okutularak yapılan standart geçişlerde araç plakası görüntülenmemektedir. Çekilen plaka bilgilerinin girişi operatörler tarafından yapılır.

OGS’den geçiş ihlali (Kaçak Geçiş) yapılması durumunda ne yapılabilir?

OGS’den  geçiş ihlali yapıldığı durumlarda;

Geçiş ihlali yapılan plaka üzerine, geçişin yapıldığı günden itibaren 15 (on beş) gün içinde OGS alınması (yeni abonelik) ve hesabın bankalar tarafından aktif duruma getirilmesi durumunda, mevcut aktif bir OGS hesabının, geçiş ihlali yapan plakaya 15 (on beş) gün içinde devredilmesi durumunda(plaka değişikliği), geçiş ihlal cezası normal geçiş ücretine otomatik olarak çevrilecektir.

Hesabın 15 (on beş) gün içinde aktif olup olmadığı bilgisi 0 850 460 60 60 nolu OGS Çağrı Merkezinden kontrol edilebilir. Bankalar tarafından plaka bilgisinin doğru giriş yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

OGS’den yapılan geçiş ihlal gecazı (Kaçak Geçiş) nasıl ödenebilir?

www.kgm.gov.tr  internet adresimizin ‘’OGSKGS Geçiş İhlal Sorgulama’’ menüsünden cezalar öğrenebilir.

Geçiş ücreti ve idari para cezalarının, Kabahatler Kanunu’na göre cezalı geçiş tebligatı gelmeden ya da tebligatın alındığı tarihi izleyen 15 gün içinde yatırılması durumunda geçiş ücretinin;  10 (on) katı tutarındaki idari para cezası %25 (yüzde yirmi beş) indirimli ödenebilmektedir.
Otoyol ve Köprü OGS Geçiş İhlal Cezaları PTT nin herhangi bir şubesinden 351113 nolu posta çeki hesabına araç plakası belirtilerek ödenebilir.


​OTOMATİK GEÇİŞ SİSTEMİ (OGS)

Araç Sınıfları Nelerdir ?

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilir. Sınıflandırma taşıtların aks aralığı (Dingil mesafesi)’ne göre belirlenmektedir. Motosikletler 1. sınıf araç olarak OGS ye abone olabilir. OGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun OGS Elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda, Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin OGS hesapları Kara Listeye girebilir.


1.Sınıf Araçlar
AKS ARALIĞI (DİNGİL MESAFESİ) 3.20 METRE ALTINDA OLAN ARAÇLAR 1.SINIFTIR.

2.Sınıf Araçlar
AKS ARALIĞI 3.20 METRE VE ÜZERİNDE OLAN HER TÜRLÜ 2 AKSLI ARAÇ 2.SINIFTIR.

3.Sınıf Araçlar
AKS ADEDİ (DİNGİL SAYISI) 3 TANE OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 3.SINIF ARAÇTIR.

4.Sınıf Araçlar
DİNGİL SAYISI 4 VE 5 ADET OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 4.SINIF ARAÇTIR.

5.Sınıf Araçlar
DİNGİL SAYISI 6 VE DAHA FAZLA OLAN KAMYON TREYLER VB. ARAÇLAR

İstasyon kod numaraları hangi gişelere aittir ?

99 NOLU İSTANBUL-FSM KÖPRÜSÜ

 • 1 NOLU FSM KÖPRÜSÜ
 • 2 NOLU 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ

3 NOLU MAHMUTBEY-EDİRNE OTOYOLU

 • 1 NOLU MAHMUTBEY
 • 2 NOLU AVCILAR
 • 3 NOLU HADIMKÖY
 • 4 NOLU ÇATALCA
 • 5 NOLU KUMBURGAZ
 • 6 NOLU SELİMPAŞA
 • 7 NOLU SİLİVRİ
 • 8 NOLU KINALI
 • 9 NOLU ÇERKEZKÖY
 • 10 NOLU ÇORLU
 • 11 NOLU SARAY
 • 12NOLU LÜLEBURGAZ
 • 13 NOLU BABAESKİ
 • 14 NOLU HAVSA
 • 15 NOLU EDİRNE
 • 16 NOLU ISPARTAKULE
 • 17 NOLU ESENYURT

4 NOLU İSTANBUL-ANKARA OTOYOLU

 • 5 NOLU GEBZE OSB
 • 6 NOLU MUALLİMKÖY
 • 7 NOLU SULTANBEYLİ
 • 8 NOLU ORHANLI
 • 9 NOLU ÇAMLICA
 • 10 NOLU SAMANDIRA
 • 11 NOLU KURTKÖY
 • 12 NOLU ŞEKERPINARI
 • 13 NOLU GEBZE
 • 14 NOLU DİLİSKELESİ
 • 15 NOLU BATI HEREKE
 • 16 NOLU DOĞU HEREKE
 • 17 NOLU KÖRFEZ
 • 18 NOLU BATI İZMİT
 • 19 NOLU KANDIRA
 • 20 NOLU DOĞU İZMİT
 • 21 NOLU SAPANCA
 • 22 NOLU ADAPAZARI
 • 23 NOLU AKYAZI
 • 24 NOLU HENDEK
 • 25 NOLU DÜZCE
 • 26 NOLU KAYNAŞLI
 • 27 NOLU BOLU BATI
 • 28 NOLU ÇAYDURT
 • 29 NOLU YENİÇAĞA
 • 30 NOLU GEREDE
 • 32 NOLU PELİTÇİK (ÇAMLIDERE)
 • 33 NOLU ÇELTİKÇİ
 • 34 NOLU AKINCILAR(MÜRTED)
 • 35 NOLU ABANT
 • 36 NOLU DÖRTDİVAN

32 NOLU İZMİR-AYDIN OTOYOLU 

 • 2 NOLU SEFERİHİSAR
 • 3 NOLU URLA
 • 4 NOLU KARABURUN
 • 5 NOLU ZEYTİNLİK
 • 6 NOLU ALAÇATI
 • 7 NOLU ÇEŞME
 • 11 NOLU IŞIKKENT
 • 12 NOLU HAVALİMANI (TAHTALIÇAY)
 • 13 NOLU TORBALI
 • 14 NOLU BELEVİ
 • 15 NOLU GERMENCİK
 • 16 NOLU AYDIN BATI

51 NOLU MERSİN OTOYOLU

 • 1 NOLU POZANTI
 • 2  NOLU TEKİR
 • 3 NOLU ÇAMALAN
 • 4 NOLU ADANA BATI ALIN
 • 25 NOLU TARSUS
 • 26 NOLU MERSİN ALIN
 • 29 NOLU YENİCE
 • 30 NOLU ÇAMTEPE
 • 40 NOLU POZANTI KUZEY
 • 41 NOLU EMİNLİK
 • 42 NOLU KEMERHİSAR
 • 43 NOLU NİĞDE GÜNEY
 • 44 NOLU NİĞDE KUZEY
 • 45 NOLU GÖLCÜK

5 NOLU ADANA OTOYOLU

 • 7 NOLU ADANA DOĞU
 • 8 NOLU CEYHAN
 • 9 NOLU TOPRAKKALE
 • 10 NOLU OSMANİYE
 • 11 NOLU DÜZİÇİ
 • 12 NOLU BAHÇE
 • 13 NOLU NURDAĞI
 • 14 NOLU NARLI
 • 15  NOLU GAZİANTEP BATI
 • 16 NOLU GAZİANTEP KUZEY
 • 17 NOLU GAZİANTEP DOĞU
 • 18 NOLU YUMURTALIK SERBEST BÖLGE
 • 19 NOLU ERZİN
 • 20 NOLU DÖRTYOL
 • 21 NOLU PAYAS
 • 22 NOLU İSKENDERUN
 • 31 NOLU NİZİP
 • 32 NOLU BİRECİK
 • 33 NOLU SURUÇ
 • 34 NOLU ŞANLIURFA
 • 35 OSMANİYE  ORGANİZE SANAYİ

OGS ile ilgili sorunlar iletilirken dikkate alınması gereken konular nelerdir?

OGS ile ilgili her türlü sorunda Çağrı Merkezimizin  0 850 460 60 60 nolu telefonunu 7/24 arayabilirsiniz.
Dilekçelerinize mutlaka adınızı soyadınızı, telefon numaranızı OGS Banka hesap numaranızı yazınız. İsteğinizi, sorununuzu açık olarak yer ve zaman da belirterek açıklayınız. Sorunlu geçişleriniz de, geçiş tarihinden itibaren 45 gün içinde itirazınızı yapınız.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Otomatik Geçiş Sistemi Ana Kontrol Merkezi

Başmühendisliği Etiler Mah. Cengiz Topel Cd. FSM Köprüsü Yolu Beşiktaş/İSTANBUL

Tel:  0 850 460 60 60 ( 7 gün 24 saat hizmet verilmektedir.)

Otomatik Geçiş Sistemi Banka Merkezi

T.C. Ziraat Bankası A.Ş Müşteri Hizmetleri  Tel: 444 00 00

İş Bankası PK134   34330 Levent/İSTANBUL  Tel:0 850 724 0 724

Garanti Bankası  Tel: 444 03 33

Denizbank Tel: 444 08 00

Vakıfbank müşteri hizmetleri Tel: 444 0 724

Kaynak: Kara Yolları Genel Müdürlüğü

2 Yorum

 1. Geri Bildirim: Araba Kredisi Veren Bankalar | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

 2. Geri Bildirim: Araba Kredisi Veren Bankalar | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir