Müşterek ve Münferit Ortak Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

   

Müşterek yani ortak hesap iki kişinin ortak açabileceği veya sonradan bir kişinin diğerini ortak etmesiyle oluşan hesaplardır. Bu hesabı Türk aileleri daha çok çocuklarının geleceğini güvence altına almak için anne ve babanın ortak bir şekilde açtığı hesap olarak kullanıyor. Anne ve baba bu hesaba düzenli olarak para koyuyor ve birikim yapma şansı buluyorlar. Veya bir babanın hesabında 100 Bin TL para var ve bunu çocuğu için saklamak istiyorsa anneyi hesaba ortak ediyor ve hesabın müşterek ( ortak ) hesap olmasını sağlıyor. Tabi bu hesapların vergiye tabi olduğunu unutmamak gerekiyor. Eşlerin her birinin ortaklığı için hesapta biriken kişi başı 2.535 TL ve üzeri için %5 ile %15 arası vergi alınmaktadır. Özetle; Müşterek hesap 2 kişinin ortak olarak açtırdığı hesaptan para çekme işlemi yaparken iki ortağında banka şubesinde bulunması ve imza atması gerekmektedir.

Münferit yani kişisel hesap bu hesap türleri ise literatür de kişisel olarak geçmektedir. Kişiye özel olan bu hesapta ki tek söz sahibi kişinin kendisidir. Müşterek hesapta ortaklardan birinin ölmesi durumunda kişinin hakkının veraset yoluyla hak sahiplerine dağıtılması söz konusudur. Yani hesabın yarısı hak sahiplerine gider. Birde müşterek hesaplarda ortaklardan birisi gidip hesaptaki bütün parayı çekme imkanına sahip. Münferit hesaplarda ise kişisel hesaplardır. Yani sadece hesap sahibi öldüğü taktirde hesaptaki para veraset işlemleri için ödenmesi gereken paradan sonra hak sahipleri arasında pay edilebilir. Başka her hangi birisinin ölümü bu hesapları etkilemez. Özetle; Münferit hesap 2 kişinin ortak olarak açtırdığı hesaptan para çekme işlemi yaparken iki ortağında banka şubesinde bulunmadan ortaklar tek başlarına para çekme işlemi yapabilirler.

MÜŞTEREK ve MÜNFERİT HESAP NASIL AÇILIR?

Kişiler ortak hesap açmak istiyorlarsa öncelikle hesap açtırmak istedikleri banka şubesine başvurması gerekiyor. Bankaların hesap açtırmak için kişilerde aradığı özellikler şöyledir;

  • Öncelikle bankalar kan bağı olan kişilere açılan müşterek hesaplardan daha az vergi almaktadır.
  • Daha önce çalıştığınız bankada müşterek hesap açtırmanız daha da kolay ve imkanları daha da fazla olacaktır.
  • Her iki kişinin de istenen bütün evrakları tamamlayıp bankaya başvurması gerekir. Sonrasında banka memuru işlemleri yaparak hesabın kullanılabilir hale gelmesini sağlar.
  • Ortak hesaplarda karşılıklı güvenin tam olması gerekir aksi taktirde hesaptaki bütün paranın bir kişi tarafından çekilebilmesi veya başka bir hesaba transferi mümkündür. Bu hesap açılırken hesabın münferit mi, müşterek mi aç
    ıldığı ile alakalıdır.

HESAP AÇMAK İÇİN GEREKENLER

  • Hesap açılacak kişilere ait kimlik veya ehliyet
  • Hesap açılacak kişilerin nüfus müdürlüğünde yerleşik adreslerinin belirtilmiş olması gerekiyor.
  • Hesap açılırken her iki tarafında banka şubesinde olması gerekiyor.
  • Banka tarafından açılacak hesaba ait sözleşme imzaları

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir