Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

   

Merkez bankası kara listeye alınma durumu esasında kredi kayıt bürosu (KKB) aracılığı ile sağlanmakta, Bankalarda yaptığınız tüm işlemler kayıtlı olduğundan düzenli olarak kredi kayıt bürosuna bildirilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda ise müşterilere kredi puanı verilerek kredi itibarı için bir ölçüt oluşturulmaktadır. Bankalar nezdinde müşterilerin güvenilirlik düzeyi ve ekonomik gücü tespit edilmekte, Kredi puanı bankaların ortak olarak kurduğu Findeks servisi ile sağlanmaktadır.

Kara Listeye Alınma Süreci

Halk dilinde kara liste, sicilinin bozulması, istihbarat olumsuzluğu gibi birçok aynı anlamı taşıyan ibareler vardır. Bunlar müşterinin kredi borçları, kredi kartı borçları veya kredili mevduat hesabına ait 3 dönem üst üste ödeme yapmamasından sonra 90 günlük yasal takip süresine girmesi ile banka tarafından kara listeye alınmasıdır. 90 günlük gecikme süresi dolmadan önce bankalar belirli periyotlarda müşteriye bilgi verir, Bilgi verilmesine rağmen borç ile işleyen faiz için hiçbir ödeme yapılmaması durumunda merkez bankası kara listeye alınır. Kara listeye alınmadan önce idari takip ve kanuni takip nedir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kara liste sorgulama Halk dilinde kullanılan bir tabir olup, Bankalarda sicili bozuk olan kişileri kredi kayıt bürosu (KKB) tarafından kurulan Findeks bileşenleri ile merkez bankasına belirli aralıklarla bildirmektedir. Güncellemeler aylık olarak merkez bankasına bildirildiği için güncel gecikmelerinizi gidermeniz durumunda bir sonra ki ay KKB detayında görünecektir. Ayrıca Findeks risk raporu alarak finansal durumunuz hakkında bilgi sahibi olarak buna göre hareket edebilirsiniz.

Kara Listeden Çıkma ve Güncelleme

90 günlük ödeme süresi doldu ve takip sürecine girdiyseniz merkez bankası tarafından kara listeye alınmışsınız demektir. Merkez bankası finansal verileri kredi kayıt bürosu aracılığı ile almakta, Kara listeden çıkma süresi normal şartlarda 5 yıldır. Ancak gecikmede bulunan borçlarınızı ödedikten sonra Findeks kredi notunuzu arttırmaya yönelik çalışmalar yaparak işe başlayabilirsiniz. 3 ay sonra kara listeye alınmanıza sebep olan borçlarınızın bulunduğu banka aracılığı ile merkez bankasına sicilinizin düzeltilmesi için bildirim yapılabilmektedir.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Borçlarımı Ödeyince Kara Listeden Çıkar Mıyım? | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir