Kyk Öğrenim Kredisi Katkı Payı Nedir?

   

Kredili yurtlar kurumu öğrencilere verdiği burslar kredilerle adeta öğrenciler için bulunmaz nimet. Fakat geri ödemeye geldiğinde o nimet pek de hoş karşılanmıyor. Çünkü efe tüfe vergileriyle beraber hesaplanarak yasal faizlerle beraber geri isteniyor. Neyse ki bu geri ödemeler de taksitli bir şekilde yapılıyor. Birde Kyk’nın öğrenim kredisi katkı payı vardır. Bu çoğunlukla 1. Sınıf 1. Dönem öğrencilerine çıkar. Nedir bu öğrenim kredisi katkı payı hep beraber inceleyelim.

ÖĞRENİM KREDİSİ KATKI PAYI KREDİSİ NEDİR?

Öğrenim kredisi katkı payı daha çok 1. Sınıf 1. Dönemde ki öğrencilere çıkar bu kredi öğrencinin okuluna ödeyeceği harç parasını Kyk’nın ödemesi demektir. Kredi yurtlar kurumu öğrenim kredisi ve katkı payı ödeneklerinden yararlanan bireyler normal öğretim süreleri boyunca bu kredileri alabilirler. Normal dönem bittiği taktirde bu burs ve krediler kesilir.

KYK BURS VE KREDİLERİN GERİ ÖDENMESİ

Kyk kredilerinin birde geri ödenme şekilleri vardır. Kredi başvurusu yapmadan önce iyice incelenip size uygunsa alınması tavsiyemizdir. İşte geri ödeme şekilleri;

  • Öğrenci, öğrenim veya katkı kredisi borçlarını, okuduğu öğrenim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden sonra geçen iki yıldan sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler şeklinde geri öder. ( 2006-2007 öğretim yılından önce üçer aylık)
    • Okuduğu öğretim kurumunu değiştiren öğrencilerin, öğrenim sürelerinin bitişi ve borçlarının ödemeye başlayacağı tarih, yeni başladığı öğretim kurumunun normal öğrenim süresine göre belirlenir.
    • Hali hazırda Kyk’dan kredi alırken kredi almaktan vazgeçen öğrenciler de borçlarını, yukarıda belirlenen maddelerde belirlenen koşullara göre ödeme yaparlar.

ÖĞRETİM KURUMUNDAN AYRILMA HALİNDE BORCUN ÖDENMESİ

  • Sağlık durumları dışında kendi istekleri ile öğrenim gördüğü öğretim kurumunu bırakan veya herhangi bir sebep ile öğretim kurumundan kovulan veya gönderilen öğrenciler, öğretim kurumu ile ilişkisinin kesildiği tarihten itibaren iki yıl sonra başlamak üzere kredi kullandığı kadar aynı sürede aylık taksitler düzenlenerek borcunu ödemekle yükümlüdür.
  • Öğrenim gördüğü öğretim kurumunu değiştirdikten veya kredi almaktan vazgeçtiğinden sonra öğretim kurumundan ayrılan veya gönderilenler hakkında da aynı borç ödeme hususları uygulanmaktadır.

KYK nedir, KYK katkı kredisi nedir konularını video olarak ta izleyebilirsiniz.

KYK NEDİR?

KYK KATKI KREDİSİ NEDİR?

 Video kaynağı: yurttercihleri.com

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir