Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

   

Her geçen gün kredi kartı kullanımı artış gösterirken, Hemen hemen her sektörde ki firmaların kredi kartına taksit imkanı ile beraber insanları kredi kartı kullanmaya teşvik etmekte, Kredi kartı kullanmayan azınlık bir kesim olmasına rağmen genellikle bir çok insanın cebinde en az 1 tane kredi kartı bulunmaktadır. Kişilerin kredi kartını tercih etmelerinin en temel sebebi taksit imkanı sağlaması ve ihtiyaç halinde tek veya taksitli nakit avans çekebilme özelliğidir.

Kredi kartlarının kullanımı ile ilgili toplumda hala bilinmeyen temel konular bulunmakta bunları sizler için anlaşılabilir bir şekilde Bankacılar olarak derledik..

  • Kredi kartı nedir, Faydaları ve özellikleri nelerdir ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.
  • Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.
  • Kredi kartında asgari ödeme tutarı yüzde kaçtır ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.
  • Kredi kartı blokesi ne zaman ve nasıl açılır ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

Kredi kartlarının kullanıma kapatılma süreleri kullanılan kredi kartının bankasına göre değişmekle birlikte, en bilinenleri, Aylık asgari ödeme tutarını ödeyemeyenler, Üst üste 2 ay sadece asgari ödeme tutarını ödeyenler veya kredi kartına 1 aydan fazla ödeme yapamayanların kredi kartları geçici olarak kullanıma kapatılır. Bunlar tabi ki bankalar arasında farklılık gösterebiliyor. Bir banka müşterisinin sürekli asgari ödemesini yapması halinde kredi kartına herhangi bir kısıtlama getirmezken diğer bir banka iki ay üst üste asgari ödeme tutarını ödeyen müşterinin kredi kartının nakit çekim özelliğini kısıtlayabiliyor. Bu konuda ki en doğru bilgiyi kullandığınız kredi kartına ait bankadan öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Neden Nakit Çekime Kapatılır?

Nakit çekime kapatma aşaması kullanıma kapatma işleminden önce uygulanan bir işlem olup, Bankalar arasında uygulama farklılıkları olduğu için bazı bankalarda 1 – 3 dönem asgari ödeme yapıldığında nakit çekime kapatırken bazı bankalarda ise nakit çekime kapatma işlemi yapılmaz. Tüm bankalar için ortak bilinen bir şey var ki asgari ödeme yaparak devam edildiğinde bile alışveriş için herhangi bir engel oluşturmuyor.

Kredi Kartı Borcunu Ödedikten Sonra Ne Zaman Açılır?

Kullanıma kapatılan kredi kartlarının tekrar kullanıma açılma şartı bankalar arası farklılık gösterebiliyor. Ancak genelde kredi kartının kullanıma açılması için ekstre toplam borcu veya dönem borcunu ödemek koşuluyla kredi kartı kullanıma açılmaktadır. Ödeme yaptıktan sonra ki iş günü kredi kartı kullanıma açılır. Aksi bir durumda ilgili bankanın çağrı merkezini arayarak kredi kartınızı kullanıma açtırabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz üst kısımdan paylaş butonuna tıklayarak sitemizin daha fazla kişiye faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? | Finans Günlüğü

  2. Geri Bildirim: Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Ve Nasıl Açılır? | Finans Günlüğü

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir