Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

   

Konut krediniz bitti ve banka tarafından konulan ipoteği kaldırma zamanı geldiyse, Ne yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışalım.. Öncelikle konut kredisi kullandığınız banka şubesine giderek ipotek kaldırım talebinizi belirten bir dilekçe vermeniz gerekmekte, Bu dilekçeye istinaden ipotek fek için banka gerekli kontrolleri yaptıktan sonra size borcu yoktur yazısı vermektedir. Borcu yoktur yazısını tapu dairesine götürdüğünüzde tapu memuru gerekli kontrolleri sağladıktan sonra ipotek fek işlemini tamamlamaktadır.

Tapuda İpotek Kaldırma Masrafı Nedir?

İpotek kaldırma işlemi için bazı bankalar hiçbir ücret talep etmezken bazıları 300 TL’ye kadar ücret talep edebiliyor. Ancak ipotek fek harcını her şekilde ödemeniz gerekmekte, Çünkü bu harç devletin aldığı bir vergidir. Ancak Torba kanunla birlikte bazı yetkinlikler kazanan BDDK, Bankalar ile yapılan görüşmeler sonucunda tüketiciden alınan bazı masraf kalemlerine ilişkin düzenlemeler yaptı ve buna göre konut kredisi kullanan kişileri yakından ilgilendiren ipotek fek harcı için kaldırılma kararı alındı. Yani sizden masraf alınsa da Kaymakamlıklarda bulunan İlçe tüketici hakem heyetine masraf iadesi için başvuru yaparak ödediğiniz masrafları geri alabilirsiniz.

Tapuda İpotek Kaldırma Kaç Gün Sürer?

Bankadan ipotek fek yazısı alıp tapuya götürdüyseniz ipotek aynı gün kalkabilir. Tapu memuru işleme koyduysa ipotek kaldırılmış olup tüm sistemler üzerinden kaldırılmış olarak görülür.

Banka İpoteği Kaç Günde Kalkar?

Banka ipoteği, Tapu da fek işlemi tamamlandıktan en geç 7 iş günü sonra banka ipoteği kaldırılmış olur.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir