Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı 2017

   

02.02.2017 tarihli güncelleme

27 Ocak’ta Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren,  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden yapılan açıklamaya göre, 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna geçici madde eklendi. Yani Kamuoyunda “sicil affı” olarak bilinen düzenleme ile karşılıksız çek, protestolu senet, gecikmiş kredi kartı ve diğer kredi borçlarını 6 ay içinde ödeyenler veya yapılandıranlar için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtları dikkate alınmayabilecek.

Bu ne demek oluyor?

27 Temmuz 2017 tarihine kadar sicilinizi etkileyen borçlarınızı öderseniz veya yapılandırırsanız Bankalara bilgi veren Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde ki kayıtlar Bankalar nezdinde görünmeyecek, Bu sayede siciliniz temiz görüneceğinden temiz bir sayfa açmış olacaksınız.

Yararlanmak için Son Tarih 27 Temmuz

Düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin en geç 27 Temmuz 2017 tarihine kadar karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarının tamamını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekecektir.

Bankalardan kullandığınız kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin ödemelerini 90 günlük süre boyunca yapamadığınızda kredi siciliniz olumsuz etkilenerek Merkez Bankası tarafından kara listeye alınıyorsunuz. Bu süreçten sonra banka ve finans kuruluşları nezdinde kanuni takip başlatılan müşteri olarak kara listede görünüyorsunuz. Kara listeden çıkmak için kredi sicil affı bekleyen kişilerin grubunda yer alıyorsunuz.

Herkesin merakla beklediği kredi sicil affı TBMM’de kabul edildi, Sicil affından binlerce şirket ve vatandaş faydalanabilecek. Sicil affı Türkiye Büyük Millet Meclis’inde kabul edildi. Resmi Gazete’De yayımlanmasından sonra kanun yürürlüğe girmiş olacak.

18 Ocak 2017’de kredi sicil affının TBMM’de kabul edildiğini öğrendik. Bu haberle birlikte şirketler, Kobiler, vatandaşlar kara listeden çıkacağı günü merakla beklemeye başladı. Çünkü bu durum daha önce bankalarda ki sicili bozulan kişilerin bembeyaz bir sayfa açmaları anlamına geliyor. Ancak borçları olanlar bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmeleri için öncelikle geçmişte ki borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Kanun Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra borcu olan kişi ve şirketlerin en geç 6 ay içinde borçlarını ödemek koşulu ile bankalara başvurmaları halinde bu aftan yararlanabilecekler. Bu durum bankalarda ki borç tutarınız veya bir çok bankaya borcunuz olması fark etmiyor. Borçlarınızı kapattıktan sonra sicil affından yararlanabiliyorsunuz anacak tek bir bankada bile sicil affı öncesinde kalan bir çok varsa aftan yararlanamıyorsunuz. Bu yüzden kanun yürürlüğe girdikten sonra borçlarınızı ödemek için hemen harekete geçmenizi öneririz.

Kredi sicil affı için kanun yürürlüğe girdikten sonra bir çok vatandaş veya şirketin borcu olmayıp sicili bozuk olduğundan dolayı bankalara giderek sicil affı için talepte bulunacaktır.

Kimler Faydalanacak

Sicil affından, 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirket’e yeni bir sayfa açma imkanı getirecek. Kişi veya şirketlere kullandırılan kredilerden dolayı da bankalara veya finans kuruluşlarına herhangi bir hukuki cezai sorumluluk yüklenemeyecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, 12 Aralık 2016 itibariyle halen ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim itibarıyla kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından yararlanabilecek.

6 Yorum

 1. Geri Bildirim: Kredi Sicil Affı Nedir? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? 2017 | | Kredi Notu Sorgulama - Kredi Notu Öğrenme - Sorgulama

 2. Geri Bildirim: Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar 2017 | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

 3. Geri Bildirim: Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

 4. Geri Bildirim: Kara Listede Olan Biri Kredi Kartı Alabilir Mi? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

 5. ayşegül

  4 Haziran 2018 at 00:14

  babamın bankalara 2 trilyon borcu var. 3 ayda 100 milyar ödemesi var ama dolandırıldığı için bankaların borcunu ödeyemiyor. 4 aydır faiz işliyor. Bu kanun sayesinde faizleri sildirebilir miyiz acil cevap yazarsanız çok sevinirim.

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 11:25

   Merhaba,

   Banka ve diğer finans kuruluşlarına ait borçlar torba yasa kapsamına girmediği için faiz sildirme gibi bir durum bulunmuyor. Kredi kullandığınız banka şubesi ile görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir