Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

   

Kredi ve kredi kartı kullanımı son yıllarda adeta rekor seviyelere ulaştı. Ev almak isteyenler, araba almak isteyenler, taksitli alışveriş fırsatlarını kaçırmak istemeyenler, kobiler derken herkes kredi ve kredi kartı kullanmaya başladı. Fakat son zamanlarda kredi ve kredi kartı borçluları ve avukatlık olmuş borçlarda önü alınamaz duruma geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) kredi ile banka ve kredi kartları kapsamında değişikliği içeren yönetmeliklerinin 2016 yılının son çeyreğinde 27 Eylülde yürürlüğe girmesiyle borçların yapılandırılma koşulları ve detayları borçlular tarafından büyük merak konusu olmuştu.

Bankacılık kaynaklarından ulaşılan bilgiye göre, BDDK düzenlemesi, Konut kredileri ve taşıt kredileri yapılandırması bu düzenleme çerçevesi içinde yer almıyor.

Kredi ve kredi kartı yapılandırma nasıl yapılır? Sorusuna buyurun beraber yanıt arayalım.

KREDİ VE KREDİ KARTI YAPILANDIRMA

Kredi ve kredi kartı borçlusu milyonları ilgilendiren yapılandırma şartlarıyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu. Borçlular bankalara giderek borçlarını 72 aya kadar yapılandırabilecekler. Bankalar bu yapılandırmaları lehine çevirip öncelikle müşteri memnuniyetini sağlamak istiyor. Ayrıca faiz oranlarıyla beraber bankalar kar da edebilecekler. Herhangi bir alt-üst sınır göz etmeksizin şartsız bir şekilde 72 ay taksitlendirme yapılabilecek. Ayrıca kredi kartı limiti de asgari ücretlinin maaşının 5 katına kadar verilebilecek.

KREDİ VE KREDİ KARTI YAPILANDIRMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

Kredi ve kredi kartı yapılandırma için öncelikle kredi ve kredi kartını aldığınız bankayı telefonla arayarak veya kendiniz şubeye giderek ilgili birimlerce oturup borçla ilgili şartları görüşebilirsiniz. Ödeme takip çizelgenizi oluşturduktan sonra bankanızın belirlediği faiz oranlarıyla borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Sizin istediğiniz taksit sayısına böler ve eğer size uygun ise imzalar ve yapılandırmayı başlatırsınız.

KREDİ VE KREDİ KARTI YAPILANDIRMALARINDAN KİMLER YARARLANABİLİR

Kredi ve kredi kartı yapılandırmaları 27 eylül 2016 da yayınlanan yasayla birlikte 72 aya kadar taksitlendirilebiliyor. Bu yasa gereği kredi ve kredi kartı yapılandırmalarından kimler yararlanabilir bir bakalım;

  • Henüz takibe alınmamış kredi kartı borçları
  • İhtiyaç kredisi borçları
  • Açık kredi kullanan tüketiciler
  • Kredi kartının mevcut bakiyesini 72 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Daha önce yazdığımız kredi ve kredi kartı sicil affı ile ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

2 Yorum

  1. Geri Bildirim: Başkasının Adına Kredi ve Kredi Kartı Alabilirmiyim? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  2. Geri Bildirim: Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir