Kredi ve Kredi Kartı Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

   

Kredi artık tamamen hayatımızın içinde olan ve zor durumda sarıldığımız hızlı para akışı sağlayabileceğimiz kapılardır. Fakat bu kredileri alırken bizden alınan ücretler fazla gözümüze çarpmaz.

Dosya masrafları kredi çekecek bireylerin ödeyeceği faizin dışında bankaların talep ettiği ücretlerdir. Bu masraflar bankalar tarafından yıllarca tüketiciden alındı. Fakat 2014 yılında Yargıtay 13. Dairesi dosya masraflarıyla ilgili tüketicilerden alınan bu masraflarla ilgili emsal niteliği taşıyan bir karar aldı.

Kredi ve kredi kartı dosya masrafları nasıl geri alınır sorusunun cevabına gelelim şimdi.

Dosya Masraflarını Geri Almak İçin Ne Yapılmalı?

Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar doğrultusunda izlemeniz gereken yollar aşağıda sıralanmaktadır.

  • Dosya masraflarını geri almak için bu masrafları ödediğinizi belgelemeniz gerekmektedir.

Hayat sigortası, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve erken kapatma cezası gibi tahsil edilen ücretler kredi dosya masrafı içinde değerlendirilemediğinden bu ücretlerin iadesi söz konusu değildir.

Bankalara bu ödediğiniz masraflarla ilgili dekontları düzenleyip başvurmanız gerekiyor. Eğer bu dekontlar sizde mevcut değilse yine bankanıza başvurarak bu masrafları ödediğinize dair dekontları alabilirsiniz.

Kimi bankalar bu dekontları tekrardan size vermek için ücret talep etmektedir. Zorluk çıkartmak sadece sizin işinizi geciktirecektir. Kısacası kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diyerek bu ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Bu dekontlar olmadan ödemenizi kanıtlamanız mümkün olmayacağından dekontlar olmadan başvurmanız bir anlam ifade etmez.

Dosya masrafını ödediğinize dair dekont ıslak imzalı veya kaşeli olmak zorunda değildir fotokopisi dahi işe yarayacaktır.

  • Bu dekontların yanında birde “ Banka dosya masrafı iade dilekçesi” doldurup dosyaları düzenleyip bankanıza sunmanız gerekiyor.

Banka Dosya Masrafı iade Dilekçesi Nedir?

Banka dosya masrafı iade dilekçesi bankanızdan dosya masraflarının tarafınıza iadesi için doldurmanız gereken bu iadeyi talep ettiğinizi beyan ettiğiniz evraklardır. İşinizi kolaylaştırmak için aşağıda sizlere bir “ banka dosya masrafı iade dilekçesi “ paylaşıyoruz bunu doldurup, ödeme yaptığınızı gösteren dekontlarla birlikte Kaymakamlıkta bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

Doldurulması Gereken Alanları Kendinize Uygun Doldurduktan Sonra Dilekçenizle Başvuru Yapabilirsiniz.

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım.

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sunduğum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih :

Ad,

Soyad:

Adres:

İmza:

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Kartı Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nedir? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir