Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

   

Kullandığınız kredi taksiti gecikirse ne olur sorusuna bir çok cevap verilebilir çünkü kredinin gecikme gün sayısı oldukça önemlidir. Kullandığınız kredi taksiti 30 gün’ e kadar gecikirse gecikme gün sayısı kadar bankanın belirlemiş olduğu gecikme faizi uygulanır. Birde Kredi kayıt bürosu (KKB) kaydında 1 dönem gecikme olarak görüneceğinden kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler.

Kullanacağınız kredi 90 gün gecikmeye kadar aynı süreç işler. Ancak bankaların iç mevzuatlarına göre aksamada bulunan müşteriler 90 günlük süre dolmadan çeşitli aralıklarda e-mail, posta ve telefon ile irtibata geçerek bilgilendirme yaparlar. Bilgilendirme süreleri her bankaya göre değişebileceği için net bir süre belirtmemiz yanlış olabilir.

90 günlük gecikme süresi dolduktan sonra bankalar tarafından kanuni takip başlatılır. Konu ile ilgili idari takip ve kanuni takip nedir adlı makalemizi okumanızı öneririz.

Gecikme Faizi

Kredinizin türü ne olursa olsun ödeme günü geçtikten sonra ki her gün için gecikme faizi işler. Bu durum ihtiyaç, oto veya konut kredisi fark etmeksizin geçerlidir.


Anapara x Gün x Fazi Oranı
_________________________
36.000

veya

(Anapara x Gün) %
__________________
360 x Faiz Oranı​


Not: Yukarıda verilen ___ karakteri bölme işareti anlamına gelmektedir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir