Kredi Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar?

   

Kredi risk raporu Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) sayesinde 25 milyon gerçek tüketici ve 1.5 milyon tüzel kişinin borç ödeme düzenleri ve borç kalanları için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde kişilerin ödeme performansları göz önünde bulundurularak bir puanlama yapılır. Bu puanlamada düzenli ödeme yapan tüketicilerin puanları yüksek düzensiz ödeme yapan ve son ödeme tarihini geçiren tüketicilerin ise puanları düşüktür. Bu puanlar ne işe yarar buyurun bakalım.

KKB puanınız herhangi bir bankaya kredi veya kredi kartı başvurusunda incelenecek sizin bankalar nezdinde ki kimliğiniz gibidir. Bu puanınız düşükse bankalar sizi riskli tüketici kontenjanında algılar ve sizinle çalışmayı pekte istemezler. Fakat KKB puanınız yüksekse size özel avantajlar ve düşük faiz oranları uygularlar.

KREDİ RİSK RAPORU NEDİR?

KKB tarafından borç sorgulama ve ödeme düzeninizle ilgili yapılan inceleme sonunda risk raporunuz veya skor puanınız çıkar ve bankalar kendilerine uygun bulurlarsa sizi çalışırlar. 2013 yılında KKB’nin yaptığı düzenlemeyle beraber kredi ve kredi kartı ödemelerinin belirlediği risk raporu veya skor puanınızı etkileyecek bir faktör daha eklendi. Bu faktör ise sizin su, elektrik, doğal gaz gibi fatura ödemelerinizde ki performansınız. Fatura ödemelerindeki performansınız da artık KKB puanınızı ve risk raporunuzu etkiliyor.

RİSK RAPORUNUN KİŞİLER VEYA KURUMLARA YARARI

Risk raporu özellikle taksitli veya kefil ile satış yapan şirketlerde istenmektedir. Mantık bankalarla aynıdır. Size taksitli mal vereceklerdir ama sizden risk raporunuzu isterler ve daha önce ki ödeme performansınızı inceleyerek sizle ticarete girmek isteyeceklerdir. Böylelikle iyi ve borcuna sadık müşterilerle çalışmak firmalara da ödeme almada kolaylık sağlayacaktır. Risk raporu asla kesin bir bilgi vermez ve sadece kişinin daha önceki borçlarında ki ödeme performansını gösterir ve satıcıya bir fikir verir borç ödeme taahhüdü vermez. Risk raporunun kullanıldığı alanlar şöyle sıralanmaktadır;

  • Bankalar
  • Ev sahipleri
  • Sigorta şirketleri
  • Kiralama şirketleri
  • Taksitli mal satan şirketler

RİSK RAPORUNDA SAHTECİLİĞE DİKKAT

Risk raporunun sahte olup olmadığını KKB’nin İnternet sitesi olan www.kkb.com.tr den sorgulatabilir siniz. Eğer başvuruda bulunduğunuz bankada aldığınız risk raporunda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bankanıza itiraz da bulunabilirsiniz. Bankalar sonucu birkaç saat içerisinde size sunmakla yükümlüdürler. Belirtilen sürede size sonucu sunmayan bankalar KKB’ye para cezası ödemek zorundadırlar.

Bir önce ki yazımız olan KKB çek raporu nedir, nasıl alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Geri Bildirim: KKB Çek Raporu Nedir, Nasıl Alınır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  2. Geri Bildirim: Risk Raporu Nedir, Nasıl Alınır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  3. Geri Bildirim: Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir