Kredi Red Nedenleri Nelerdir?

   

Bir miktar paranın, belirli vadelerle geri ödenmek koşuluyla belirli bir faiz karşılığında verilmesine kredi denir. Borçlanacak kişinin verdiği güvene göre teminatlı veya teminatsız olabilir. Kullanılacağı amaca göre; ihtiyaç, konut, araç veya ticari olabilir. Bu kredilere başvurulduğunda borç verecek kurumun, borçlanacak kişinin bu borcu zamanında ödeyebileceğine kanaat getiremediği durumlarda bu kredi başvurularını reddedebilir. Bizde bu yazımızda kredi red nedenleri nelerdir bunu işleyeceğiz.

Başvuru yaptığınız kredinin onaylanması ne kadar olağan bir durumsa reddedilmesi de o kadar olağan bir durumdur. Hiç kredili bir işlem yapmamanız nedeniyle henüz kredi notunuzun oluşmamış olması başvurunuzun reddedilmesine neden olabilecekken, daha önce ki borç ödeme alışkanlıklarınız da kredi başvurularınızın reddedilmesine neden olabilir.

Bu hadiseyi en basit haliyle ele alacak olursak, borç verecek olan banka ile yer değiştirerek düşünmeye başlayabiliriz. Bir arkadaşınızın sizden borç istediğini düşünün. Fakat bu kişinin ekonomik anlamda ne seviyede olduğunu veya borçlarını düzenli ödeyip ödemediğini bilmediğinizi varsayın. Bu kişiye borç vermek istemeyeceksinizdir. Veya bu kişiyi tanıdığınızı ve borcuna sadık olmayan ve alacakları sürekli peşinden koşturan bir kişi olduğunu düşünün. Bu kişiye asla borç vermek istemeyeceksinizdir. Hatta borç vereceğiniz kişinin ne kadar borcunun olduğunu, son zamanlarda ne kadar borçlandığını bildiğinizi varsayın. Tüm bu kriterleri biliyorsanız borç verirken mutlaka bir kaç kere düşünmekten kendinizi alamazsınız. Bankalar için bu durum en basit haliyle kredi notuyla anlatılabiliyor. Bu kredi notu ne kadar yüksek olursa kredi alabilme şansınız artarken, kredi notunuzun düşük olması da kredi almanızı bir o kadar zorlaştıracaktır.

Kredi Red Nedenleri Nelerdir?

Kredi verilirken sadece kredi notunuz baz alınmamaktadır. Aynı zamanda bireysel hesaplarınız, o an da ki toplam borç miktarınız gibi etmenler de devreye girecektir. Ticari bir kredi için uğraşıyorsanız, piyasada ki çekleriniz bile hesaba katılacak, protestolu bir senet bile başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilecektir. Hesaplarınıza gelmiş olabilecek bir e-haciz tüm hesaplarınızı alt üst edebilir. Bu e-haciz farkında olmadığınız bir trafik cezasından bile kaynaklanabilir. TC kimlik numaranız ile yapılan sorgulamada böyle bir durumun olması anında başvuru reddine neden olabilir. Borcu ödemiş olsanız da ekran düşümünü yaptırmanız gerekebilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir