Kredi Notunu En Çok Düşüren Durumlar

   

Kredi notunuz sizin bankalarla olan ticaret geçmişinizi puanlandıran bir sistemdir. Bu sistem size tekrar kullanacağınız kredi veya kredi kartı başvurularınızda yardımcı olacaktır. Bankalar da bu sistem sayesinde sizin daha önceki kredi ödemelerinde ki istikrarınıza bakıp kendini güvence altına alarak sizinle çalışırlar. Peki bu kredi notunuz neden düşer? Düşüşün size zararı ne olur bunları inceleyeceğiz.

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN DURUMLAR

Kredi notunuz kredi başvurunuzun ve kredi kartı başvurunuzun reddedilmesinin en büyük sebebidir. Bu düşüşün sebepleri nelerdir, kredi notunuzu düşüren durumlar nelerdir inceleyelim.

  • Kredi kartı ödemeleriniz. Kredi kartı ödemelerinizi düzensiz veya asgari tutarda öderseniz sizin kredi puanınızı düşürür ve güvensiz tüketici konumuna düşmenizi sağlar.
  • Kullandığınız kredilerin ödemeleri. Kredi ödemelerinizi düzenli yaparsanız bu kredi puanınızı yükseltir. Fakat düzensiz ve gecikmeli ödeme yaparsanız kredi puanınız düşer ve bir daha ki kredi başvurunuz reddedilir.
  • Kredi başvurusundan RED cevabı almak. Kredi başvurusu için gittiğiniz bankadan red cevabı almanız kredi puanınızı düşürür. İncelemelerinizi ve kredi puanınızı ölçüp ona göre başvurun unutmayın her red sizin hanenize bir eksi olarak geçecektir.
  • Bankalara olan borç. Bankalara olan borcunuz kabarıksa buda sizin kredi puanınızı olumsuz etkiler.
  • İşsiz olmanız veya sigortasız çalışmanız. Bu durumlarda güvenli bir şekilde çalışmadığınızdan veya hiç çalışmadığınızdan gelir durumunuz dengesizdir ve kredi puanınız olumsuz etkilenir.

KREDİ NOTU KAÇ OLMALIDIR

Bankalara yapacağınız kredi başvurusu veya kredi kartı başvurusu işlemlerinizin red cevabı almamak için kredi puanınızın ne kadar olmalıdır diye düşünüyorsanız, kredi puanının minimum 1500 olması avantajınıza olacaktır. 1500 ve daha yüksek kredi puanınız, kredi veya kredi kartı başvurularınız da kredi notu engeli yaşamamanız için sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

KREDİ PUANINIZIN DÜŞMEMESİ İÇİN NE YAPILMALI

Kredi notunuzun düşmesindeki bu pek çok sebebin yanında düşmemesi hatta artması için bankalardan çektiğiniz kredileri zamanında ve söz verdiğiniz gibi taksitlerini ödemeniz sizin kredi puanınızı arttırır. Borçlarına sadık tüketiciler bankalarında tam aradıkları müşterilerdir. Gelirlerinizle ödeyeceğiniz kredi taksitlerini belli bir dengede tutun ve bu dengeyi koruyun.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir