Kredi Notu Nedir?

   

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık işlemlerinin yanı sıra günümüzde borçlanarak işlem yapmak isteyen ya da teminat göstermek zorunda olan kişiler içinde kredi notu son derece sık duyulan bir terim olarak öne çıkmaktadır. Peki, kredi notu nedir Kredi notu ilk olarak ülkemizde hali hazırda hizmet vermeye devam etmekte olan 9 büyük bankanın önderliğinde kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen bir projedir.

Kredi Notunun Amacı Nedir?

Projenin amacı yeni çıkarılan yasaların ardından alacaklarının tahsili konusunda sıkıntıya düşen bankaların müşterilerini borçlarını daha düzenli ödemeye teşvik edecek yeni bir yöntem bulma ihtiyacıdır. Kredi notu adı verilen sistemde düzenli olarak kredi kullanan, bankacılık hizmetlerinden sıklıkla yararlanan ve bankaya olan ödemelerinde gecikmeye düşmeyen kişilerin ödüllendirilmesi amaçlanır. Buradaki ödül yüksek kredi notu ortalaması verilmesidir.

Ortalama yükseldikçe kişinin kredi onayı alması kolaylaşmakta, kullanabileceği kredi miktarı yükseltilmekte ve daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanımına izin verilmektedir. İlk başta bankaların kendi kullanım amaçları için oluşturdukları kredi notu sistemi son yıllarda ise vadeli işlem yapan ya da karşısındaki müşterisinin mali durumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen alacaklıların da sıklıkla kullandığı bir sistem haline gelmiş durumdadır.

Özellikle de cep telefonu operatörleri artık taksitli akıllı telefon satışı için mutlaka onay vermeden kredi notu sorgulaması yaparak sistemden müşterilerinin not ortalamasına bakmakta ve onay için kararı buna göre vermektedir. Yine taksitli satış hizmeti sunan beyaz eşya firmalarının çoğu da çoklu kredi notu paketi sorgulama hizmeti satın almakta ve müşterilerinin not ortalamasına göre karar vermeyi tercih etmektedir.

Sistemin Faydaları Nelerdir

Sistemin hızla yaygınlaşması neticesinde artık bireysel kullanıcılar da karar verme aşamasına kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmayı tercih etmektedir. Özellikle de işyeri kiralama sözleşmesi imzalayacak olan ya da evini kiraya verecek olan ev sahipleri bile artı kira sözleşmesi imzalamadan önce kredi notu sorgulaması yaparak kararlarını buna göre vermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta başkasının kredi notunu öğrenme hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu sorgulanacak olan kişinin cep telefonuna sistem tarafından gönderilecek olan doğrulama kodunun girilmesinin zorunlu olduğunu bilmeleridir.

Kredi notu ile ilgili sitemizde yayınlanan diğer makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Notu Eksi Yada Sıfır Olmak Ne Demek? | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama

  2. Geri Bildirim: Finans Günlüğü - Kredi Notumuzu Kimler Belirliyor » Kredi ve Bankalar

  3. Geri Bildirim: Findeks Kredi Notu Nedir? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  4. Geri Bildirim: Başkasının Kredi Notunu Öğrenme | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir