Kredi Notu Kaç Olmalı?

   

Özellikle de bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin sıklıkla duydukları kredi notu ortalaması her geçen gün daha farklı alanlarda da kullanılmaya devam etmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks sistemi aracılığı ile hayata geçirilen kredi notu sistemi kişilerin ödeme düzeni ve finans verilerinin değerlendirilmesi sonucu elde edilen puandır.

Bankalar üzerinden kredi kullanan ya da kredi kartı bulunan herkesin belirli bir kredi notu ortalaması bulunur. Kullandığı kredili mevduat hesabı, krediler ve kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapan, daha önce kredi kullanan ve bu kredileri gecikmeye düşmeden kapatan kişilerin kredi notu ortalamaları yüksek olurken düşük kredi notu ortalaması ise bunların tam tersi durumlarda söz konusu olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu Findeks internet sitesi, bankaların internet şubeleri ve kısa mesaj ile öğrenmeniz mümkündür. Findeks internet sitesine üye adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra kredi notu sorgulama ekranı üzerinden sorgulama yaparak güncel kredi notu puanınızı öğrenmeniz sağlanırken ilk kez sistem üzerinden kredi notu sorgulaması yapan kişilere bir defalık olmak üzere ücretsiz kredi notu sorgulama hakkı da verilmektedir.

Bankaların internet şubesi üzerinden de sisteme giriş yaptıktan sonra krediler kategorisinde yer alan KKB kredi notu sorgulama linkini tıklayarak not ortalamanıza ulaşmanız mümkündür. Cep telefonundan kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin ise Vodafone ya da Turkcell hatta sahip olan cep telefonlarından kısa mesaj göndermeleri gerekmektedir

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları minimum az riskli kredi notu ortalaması seviyesinde yer almalıdır. Ancak kolay kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi notu en az 1500 puan ve üstünde olmalıdır.

Kredi notu 1300 ve üstünde olan kişiler kredi onayı alma konusunda daha şanslı olurken kredi notu 1100 puan ve altında olan kişiler düşük kredi notu ortalamasına sahip olarak kabul edilir. Günümüzde bankalar artık kredi notuna göre kredi faiz oranları uygulamakta olup yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler kolay kredi onayı almalarının yanı sıra daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanmaya devam etmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir