Kredi Notu Eksi Yada Sıfır Olmak Ne Demek?

   

Bankalara kredi kullanmak için gittiğinizde karşılaşabileceğiniz olumsuz sebeplerden en önemlisi oluşmayan kredi notunuz veya çok düşük kredi notudur. Başvurunuzu ve sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi kredi puanı olduğundan bankalar ve finans kuruluşları nezdinde ki finansal itibarınızı da belirlemektedir.

Bu yüzden bankalardan kullandığınız krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesabı, (esnek hesap, artı para, ek hesap) gibi ürünlerin ödemeleri düzenli olarak yapmanız ileriye dönük size bir karne oluşturmaktadır. Ödeme performansınız neticesinde kredi notunuz oluşur. Kredi notunu, Bankaların ortak olarak kurduğu Findeks servisi ile detaylı olarak takip ederek finansal durumunuz hakkında bilinçli olmanız size fayda sağlayacaktır. Kredi notu ekside yada sıfırda olmak tabiri aslında halk dilinde kullanılan tabirlerdir. Findeks servisine üye olarak kredi siciliniz ne durumda, hangi bankadan ne kadar krediniz, kredi kartınız olduğunu görebilirsiniz.

Kredi Notu Ekside Olması Ne Demek?

Kredi notu ekside olması halk dilinde kullanılan bir tabir olup, Kredi notu düşük, kredi kullanamayan düşük kredi notuna sahip kişilere verilen isimdir. Kredi notları 0-1900 arasında oluşan bir puan olduğundan kredi notunun sıfırın altında olması mümkün değildir. Yani kredi notu ekside olmak demek, kredi notunun düşük olması anlamına gelmektedir. Bankalar kredi verirken belirli kredi notunun üzerinde olan kişileri tercih ettiğinden düşük kredi notu olan kişiler kredi notu eksi, kredi notu yetersiz, kredi notu düşük gibi kavramlar ile adlandırılmaktadır.

Kredi Notu Sıfırda Olması Ne Demek?

Kredi notu, Banka ürünlerinin kullanımı ve ödeme performansı ile oluşan bir durum olduğundan Bankalar ile daha önce hiç ilişiği olmayan birisinin KKB (kredi kayıt bürosu) kaydında kredi notu genellikle sıfır olarak görünür. Bunun sebebi kişi daha önce banka ile çalışmadığı için banka ürünlerinin kullanımı ile ilgili ileriye dönük bir tahmin oluşturmadığından acemi müşteri sınıfında değerlendirilmektedir. Ayrıca kredi notu sıfır olan kişilerin finansal ürünlerin kullanımları ile ilgili riskli görülebilmekte, Bu yüzden kredi notu oluşması için öncelikle bir banka hesabı açtırarak banka ile çalışmaya başladıktan sonra kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemler için bir bankadan maaş hesabı açtırarak maaş aldığınız banka aracılığı ile başvuru yapmanız daha faydalı olacaktır.

Kredi notu ile ilgili daha önce yazdığımız bir çok makale bulunmakta, aşağıda ki linklere tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir