Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır?

   

Kredi kartları artık hayatımızın bir vazgeçilmezi haline geldi. Gerek taksitli gerekse nakit alışverişlerde kullandığımız kredi kartları çeşitli kampanyalarla teşvik edildiğinden harcama tutarları oldukça fazla olabiliyor. Kredi kartı sahibi bir çok kişi dönem borcunu ödeyemediğinden asgari ödeme tutarını ödeyerek devam etmektedir. Bu yazımız da kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Türkiye’de kredi kartının yaygınlaşması ile birlikte bir çok insan bilinçsiz kredi kartı kullanımı sonrası borçlanmış, geri ödemede zorluk çekmektedir. 58 milyondan fazla kredi kartı kullanıcısı olan Türkiye, Kredi kartı kullanıcı sayısı olarak Fransa’dan sonra ikinci Ülke durumunda. Yapılan harcamalar bakımından ise Avrupa üçüncüsüdür. Bunun sebebi ise tek seferde peşin olarak alınamayacak ürünleri kredi kartı ile taksitli olarak alınabilme imkanının olmasıdır. Ancak gelirinizin yetmeyeceği bir kredi kartı limitine sahipseniz yapacağınız taksitli alışverişlere ait borçları ödemekte zorlanabilirsiniz. Son kredi kartı düzenlemesi ile birlikte kredi kartı limitlerine düzenleme getirilerek gelirinize göre alt ve üst limit her banka için ortak belirlendi. Örneğin, gelir durumunuza göre toplam 15000 TL kredi kartı limitiniz olduğunu varsayalım. x Bankasından 15000 TL limitli bir kredi kartınız varsa farklı bir bankada limitiniz çıkmayacaktır. Eskiden olduğu gibi her bankadan ayrı kredi kartı limiti belirleyemiyorsunuz. Bu sayede kişiler ödeme zorluğuna düşmemesi için daha makul limitler tanımlanmaktadır.

  • 1 TL ile 14.999 TL arasında ki kart limiti için dönem borcunun %30’u asgari ödeme tutarıdır. 

  • 15.000 ile 19.999 TL arasında ki kart limiti için dönem borcunun %35’i asgari ödeme tutarıdır.

  • 20.000 TL ve üzeri kart limiti için dönem borcunun %40’ı asgari ödeme tutarıdır

    .

Örneğin;

10.000 TL limitli bir kartınızın olduğunu düşünürsek, Kartınızın 3.000 TL borcu olduğunu varsayalım. Kart limitinizden dolayı %30’luk asgari ödeme kısmında yer alırsınız ve 3.000 TL’nin %30’u olan 900 TL kartınızın asgari ödeme tutarı olup, ödenmesi gereken minimum tutardır.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Kredi kartınıza dönem borcu yerine asgari ödeme yaptığınız da geriye kalan dönem borcunuza yasal olarak aylık %2,34 akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranı TCMB tarafından belirlenen, bankaların müşterilerine uygulayacağı en yüksek en yüksek faiz oranıdır. 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile bu oran aylık bazda %2,34’dir. ilgili kanunda, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar.” ifadesi yer almaktadır.

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapılmasının Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı dönem borcunuzun asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda, kredi notunu algoritmasında ödendi olarak görüldüğünden kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak, asgari tutar ödendiği için mevcut borç durumunuz fazla görünecektir. Kredi başvurusu yaptığınızda geliriniz yeterli geliyorsa hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir