Kredi Kartı Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nedir?

   

Kredi Kartı Tarihçesi

İngilizce’de credit cards olarak ifade edilen kredi kartının farklı tanımları bulunmaktadır. “Kredinin” Latince karşılığı “credere” kelimesi, “bir kimseye emniyet ve itimat etmek” anlamına geldiği, kredi kartı çıkaran kuruluş da hamile, kartı ancak gerekli incelemeleri yapıp, onun ödemelerini zamanında yerine getireceğine kanaat getirdikten sonra verdiği için “emniyet kartı” ya da “güven kartı” terimlerinin yerine kredi kartı terimi ile ifade edilmektedir.

Kredi Kartı Nedir? 

Bankalar tarafından tahsis edilen kredi kartları, mülkiyeti kartı çıkartan kuruluşa ait olup, kullanıcısı adına tahsis edilen ve kredi kartı kabul eden iş yerlerinde nakit ödeme yapılmaksızın mal veya hizmet alımına veya nakit kredi çekebilme olanağı sağlayan, fiziki standartları olan plastik karttır. Bu tanım bankalar tarafından çıkarılan kredi kartları için olup, benzer fonksiyona sahip ve yine kredi kartı olarak da adlandırılan, büyük mağazalar, petrol şirketleri, havayolu şirketleri gibi ticari müesseseler tarafından çıkartılan kartlar bu tanımlamanın dışında kalmaktadır.

Diğer bir tanıma göre kredi kartı; “kart sahibine belirli işyerlerinden nakit ödemeksizin mal ve hizmet satın alma ve banka şubeleri ile otomatik para çekme cihazlarından kredi çekme imkânı veren ödeme ve kredi aracıdır” şeklinde tanımlamıştır.

Kredi kartları; “Bankalar ve çıkartmaya yetkili kuruluşların müşterilerine belirli limitler dâhilinde açtıkları kredilerle, nakit kullanmaksızın mal ve hizmet alımı, nakit kredi çekme imkânı sağlamak için verdikleri ödeme aracı” olarak tanımlanabilir.
23.02.2006 yılında TBMM tarafından kabul edilen 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu’ndaki tanıma göre; kredi kartları nakit kullanım gerekmeksizin mal ve hizmet alımı veya nakit çekme olanağı sağlayan basılı kartı veya fiziki varlığı bulunmayan kart numarasını ifade etmektedir.

Kredi Kartlarının Faydaları ve Tarihsel Gelişimi

Mevcut ödeme sistemlerinin ihtiyaçlara tam olarak karşılık verememesi sonucu ilk defa 19. yüzyılın sonlarında A.B.D.’ de yeni bir ödeme aracı olarak karşımıza çıkan kredi kartları günümüzde iktisadi hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuş, gelişmiş ülkelerde banka ve kredi kartlarıyla yapılan harcamaların GSMH deki payı %50′ leri geçmiş bulunmaktadır. Banka ve kredi kartlarının, tüketici olarak bizlere sağladığı sınırsız faydalar vardır. Para taşıma riskini almadan dünyanın her yerine seyahat edebilir ve döviz taşıma sınırlarına takılmadan kredi kartı limitimiz ya da bankadaki hesabımız kadar tutarı rahatlıkla harcayabiliriz.

Kredi kartıyla yaptığımız harcama tutarını hesap kesim tarihinde de ödeyerek fon maliyeti olmadan ödememizi yaklaşık 30 gün öteleyebiliriz. Bunların yanı sıra saygınlık, diğer ödeme yöntemlerine göre kullanım kolaylığı, taksitlendirme, taksit öteleme, hediye puan, indirim, sigorta ve diğer asistanlık hizmetleri gibi diğer avantajları da yanında sunulmaktadır. Banka ve kredi kartı kullanımının, tüketiciye sağlamış olduğu faydalar yanında, ülke ekonomisine, özellikle de makro kalemler açısından, istihdamın artırılması, enflasyonun düşürülmesi ve kayıt dışılığın önüne geçilerek vergi kayıp ve kaçağını azaltması, buna bağlı olarak vergi gelirlerini artırması faydaları sıralanabilir. Bu bağlamda gerek kayıt dışı ekonomiyi engellemesi nedeniyle ülkenin ekonomik yönetiminin desteğini alması, gerekse de sağladığı yüksek getiri nedeniyle bankalar ve finans kuruluşları tarafından kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlaştırılmasıyla, kredi kartlarının yaşamın her alanında daha fazla kullanılacağını ve gelişmenin aynı hızla devam edeceği açık bir gerçektir. Ancak kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Kredi Kartlarının Özellikleri

Kredi kartları hem mal ve hizmet ödemeleri hem de kart hamiline kredi olanağı sağlayarak çifte hizmet sunmaktadır. Kredi kartları nakit, çek ve diğer ödeme yöntemleri için bir alternatif olduğu gibi, kartı kabul eden üye işyeri ve kart hamiline ekstra bir hizmet sunmaktadır. Kart sahipleri için kredi kartı ile diğer ödeme araçları arasındaki tercih, rahatlık, çekin sınırsız limiti, nakit paranın taşınmasından kaçınma, kredi imkânı gibi faktörlere bağlıdır. Kredi Kartları aynı zamanda rahat alışveriş yapma ve dünyanın her yerinde nakit çekme olanağı sağlamaktadır.

Kredi Kartlarının Başlıca Üç Fonksiyonu

– Mal ve Hizmet alımları için alışveriş sırasında nakit kullanmadan taksitli veya taksitsiz bir ödeme aracı olması,
– Nakit temin etme aracı olması,
– Devamlı nitelikli (rotatif) bir kredi kaynağı işlevidir.


Benzer içerikler;

Kredi kartları ile ilgili web sitemizde daha önce yayınlanan benzer içeriklere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


2 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  2. Geri Bildirim: Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir