Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

   

Türkiye’de kredi kartı kullanan 2 milyon kişinin yasal takip sürecinde olması insanların kredi kartı kullanımı hakkında bilinçsiz olduğunu göstermekte, Kredi kartları bir çok kolaylık sağlasa da kullanırken dikkat edilmesi gereken bir çok unsur bulunmaktadır. Bu yazımızda kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Kredi Kartı Limitiniz Size Uygun mu?

Bankalar kredi kartı pazarlarken bir çok özelliğinden bahsetmesinin yanında kredi kartı limitinin yüksek verilmesini de bir pazarlama taktiği olarak sunmakta, Kredi kartı limitinizin yüksek olması sizi onure edebilir ancak kredi kartı limitinizin gelirinize oranla yüksek olması sizin için büyük bir risk oluşturmaktadır. Limit her zaman kullanılmaya müsait olduğundan sıkıştığınız ilk fırsatta aklınıza kredi kartınızda ki limiti kullanmak gelir. Bu yüzden kredi kartınızın limitini aylık gelirinize göre belirlemenizde fayda var. Net maaşınızın iki katına kadar veya maaş tutarınız kadar limitli kredi kartı kullanmanız riskinizi azaltmanızı sağlayacaktır.

Kredi Kartı Bilgi Güvenliği

Kredi kartlarının yaygınlaşması ile birlikte farklı mecralarda kullanılmaya başlanmıştır. İnternet’ten yapılan kampanyalar sayesinde kredi kartı kullanıcılarını teşvik edici indirimler yapılmakta, Online ödeme yapabilmek içinse web sitelerine kredi kartı bilgisini girmeniz gerekmekte, Kart bilgileriniz farklı kişilerin eline geçmemesi için alışveriş yapacağınız web sitesinin güvenilirliğini araştırdıktan sonra alışveriş yapmanızı ve ödeme yapmak için asıl kartınız yerine sanal kart kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda daha önce yazdığımız Sanal kart nedir nasıl kullanılır adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı ile ilgili Bilmeniz Gerekenler

Hesap kesim tarihi: Kredi kartınız ile yaptığınız harcamaların size bildirildiği tarihe hesap kesim tarihi denilmekte, Örneğin kredi kartınız için hesap kesim tarihi olarak her ayın 15’i ise ocak ayında yaptığınız taksitli veya nakit harcamalarınız şubat ayının 15.’de kredi kartı ekstreniz size bildirilir.

Son ödeme tarihi: Yaptığınız harcamalar hesap kesim tarihinde size bildirilir, Hesap kesim tarihinden 10 gün sonra ise son ödeme tarihiniz gelir. Yukarı da verdiğimiz örnekten yola çıkacak olursak kredi kartınızın hesap kesim tarihi 15.’de ise son ödeme tarihiniz 25.’de olacaktır.

Dönem borcu: Hesap kesim tarihinde size bildirilen toplam tutara dönem borcu denilmektedir. Yani aylık kredi kartı ekstresine yansıtılan toplam tutardır.

Asgari ödeme tutarı: Hesap kesim tarihinde size bildirilen toplam tutarın 1/4 ‘üne denk gelen kısmına asgari ödeme tutarı denir. Örneğin 1000 TL dönem borcunuz varsa 250 TL asgari ödeme tutarıdır.

 

3 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  2. Geri Bildirim: Kredi Kartı İptali için Dilekçe Örneği | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  3. Geri Bildirim: Kredi Kartı Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nedir? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir