Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

   

Kredi kartları günümüzde vazgeçilmez bir ödeme aracı haline gelse de özellikle yüksek limitli kredi kartları yüzünden bir çok vatandaş ödeme zorluğu çekmekte, Kredi kartı takibe düşen müşteri sayısı yıllar itibari ile bakıldığında ciddi bir artış göstermektedir. Bu durumun başlıca sebeplerine bakacak olursak bankalar tarafından müşterilere aylık gelirlerine oranla çok daha yüksek limitli kredi kartı vererek harcamalar yapılmasıdır. Bu harcamalar genellikle alışveriş ve nakit avans çekim şeklindedir.

Kredi kartını iptal ettirmenin bir çok yöntemi bulunmakta, Bu yöntemlerden en kolay olanı bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak sesli yanıt sistemi veya müşteri temsilcisi aracılığı ile kredi kartı kayıp çalıntı bildirmeniz ile olacaktır. Bu yöntemde bazı bankalar kayıp çalıntı bildirimi sonrası yeni kartınızın hangi adresinize yönlendirilmesini istiyorsunuz gibi sorular sormaktadırlar. Çünkü kredi kartınızın kaybolduğunu belirttiğiniz için yenisini isteyeceğinizi düşünürler. Ancak siz kredi kartınızı aslında kaybetmediniz sadece kaybetmiş gibi işlem yaptıracağınız için yeni kart istemediğinizi belirtebilir yada adresinize yeni kart gönderildiğinde gelen kuryeden teslim almadığınız taktirde kart aktif olmayacak ve kullanıma açılmayacaktır.

Kredi kartları bankalar açısından oldukça önemli bir ürün olması sebebiyle iptal talepleri genellikle bankalar tarafından olabildiğinde uzatılabiliyor. İptal talebinizi yaptıktan bir süre sonra talebinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulamanız gerekmektedir. Özellikle telefon bankacılığı ile yaptığınız taleplerde iptal işlemi yerine geçici kapatma veya askıya alma gibi işlemler yapılmamasına karşın banka şubesine giderek kart durumunu teyit edebilirsiniz. Kredi kartı iptal talebinizin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesinin en klasik ve doğru yöntemi şubeler aracılığı ile kredi kartı iptal dilekçesi vermektir.

Kredi kartı iptal dilekçesini word dosyası olarak buradan indirebilir veya aşağıdan kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi

…………………….. Bankası Genel Müdürlüğü’ne

>Tarih: …../…../20….

Konu: Kredi kartı iptali

Bankanız ………..  ..………   ..………   ..……… No’lu kredi kartı müşterinizim. Kredi kartımın iptal edilmesini ve iptal işleminin yapıldığına dair bilgi verilmesini rica ederim.

Gereğini rica ederim.

Adı Soyadı:
İmza:

Adres: …………………………………………………………………………


Kredi kartı iptali konusunda zorluk çıkaran bankaları ve iptal talebini gerçekleştirmeyen bankaları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetleyerek talebinizin dikkate alınıp alınmadığını kontrol ederek gerekli hukuki ve cezai yaptırımları uygulayabiliyor. Haberin devamını aşağıda ki videodan izleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Kartı İptali için Dilekçe Örneği | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

  2. Geri Bildirim: Kredi Kartı İptali için Dilekçe Örneği | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir