Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

   

Kredi kartlarının hayatımızda ki yeri her geçen gün daha çok önem kazanırken bilinçsiz yapılan harcamalar ödemelerde zorlanmaya sebep olabiliyor. Kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına kredi kartı harcamaları kontrollü bir şekilde yapılmalı, Kredi kartının özelliklerini bilerek kullanmak gerekmektedir.

Hesap Kesim Tarihi ve Son Ödeme Tarihi Nedir?

Her kredi kartının kesinlikle bir hesap kesim tarihi vardır. Örneğin hesap kesim tarihiniz her ayın 10’u diyelim. Ocak ayında yaptığınız harcamalar Şubat 10’unda hesaplanır ve size kredi kartı ekstresi olarak yansıtılır. Hesap kesim tarihinden sonra 10 gün sonra  yani 20’sinde son ödeme tarihinizdir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihinden bahsettik örneklendirerek, Ay içerisinde yaptığınız tüm harcamaların hesap kesim tarihinde ekstrenize yansıtılan tutara denir. Tabi ki yaptığınız harcamalar arasında taksitli bir alışveriş varsa ekstrenize yani dönem borcunuza sadece taksit yansıyacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı ay içerisinde yaptığınız harcamaların bir sonra ki ay son ödeme tarihinde ödeyeceğiniz minimum tutardır. Yani Ocak ayında yaptığınız harcama toplamı 1000 TL ise asgari ödeme tutarınız 4/1 yani 250 TL’dir.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Asgari ödeme tutarı ödemeniz gereken minimum tutar olduğundan son ödeme tarihiniz geldikten sonra bu tutarı ödeyemezseniz bankanın cezai prosedürü devreye girer. Öncelikle kredi kartınız nakit çekime daha sonra borcun tamamını ödeyene kadar kullanıma kapatılır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz İşler mi?

Evet, kredi kartının dönem borcunu ödenmediği için ödenene asgari tutar dışında kalan borca kredi kartı gecikme faizi işler. Bu konuda bir çok kişi faiz işlemediğini düşünmekte, ancak kredi kartı ekstresini detaylı inceledikten sonra farkına varmaktadır. Kredi kartı gecikme faizleri ile ilgili faiz oranları revize edilmiş olup, Kredi kartı gecikme faizinde indirim başlıklı konumuzda merkez bankasının faiz oranlarını düşürdüğüne dair yazımız bulunuyor.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Bu sorunun cevabını kullanıma kapatılan kredi kartı ne zaman açılır başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Ve Nasıl Açılır? | Finans Günlüğü

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir