Kredi Çekmek İçin Banka Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

   

İhtiyaçların karşılanması için bankalardan kredi çekmek hemen herkesin yaptığı şeylerden biridir. Kredi çekerken bankalar bazı evrak isteyerek kredi için kriterlere uygunluğuna bakarlar. Kredi çekmek için öncelikle kredi sicilinizin bozuk olmaması, kredi puanınızın iyi olması gibi başlıca kriterleri söyleyebiliriz.

Kredi çekmek için banka kredi notu kaç olmalıdır diyorsanız net bir rakam vermek yanlış olur. Kredi notu bankalar ile yaptığınız tüm işlemler göz önünde bulundurularak oluşan bir not olduğundan kredi kullanmanız için kredi notunuzun yanı sıra ödeme performansınıza bakılarak karar verilmektedir. Ayrıca kredi notu dışında kredi başvurusu yapacağınız banka ile olan ilişkiniz kredi sonucu açısından oldukça önemlidir. Maaş alan, kamu veya özel sektör personeli gibi kriterler banka açısından önem arz etmektedir. Bu yüzden 500 kredi notu olan birine kredi verilebilirken 1000 kredi notu sahip birine kredi verilemeyebilir. Bu durum bankadan bankaya, kişiden kişiye göre bile fark edebilir.

Bankalar Kredi için Nelere Dikkat Ederler

Kredi puanı 0 ile 1900 aralığında oluşturulan bir not olup, 0 kredi notu genellikle daha önce bankalarla hiç çalışmamış kişilerde bulunur. 1900 kredi puanı ise yüksek rakamlı bankacılık işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren kişilerde bulunur. Ortalama olarak ne kadar kredi notu kaç olmalı diyorsanız 1000 – 1900 arası bir kredi puanı sizin kredi alabilmeniz için yeterli olacaktır. Ancak bu puana sahip biri olarak kesin kredi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü kredi notu dışında ki kriterlerin de uygun olması gerekmektedir. 1000 puanın altında olan müşterilerin kredi alma ihtimalleri düşüktür. Fakat kredi başvuru yapılan bankanın kriterlerine uygunsa kullanabilir. Bunların dışında kefille yada ipotek ile alabilirler.

Yani özetle ortalama olarak 1500 kredi notu olan birisi mevcut ödeme performansının da normal olduğunu varsayarsak kredi kullanabilir.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Notu Eksi Yada Sıfır Olmak Ne Demek? | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir