Kredi Borcu Olan Kişiler Başka Bankadan Kredi Kullanabilir mi?

   

Kredi borcu olan kişiler daha önce kullandıkları kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı veya herhangi bir kredi ürününde ödemelerini geciktirmiyor ve aylık maaş tutarı yeni bir kredi için yetiyorsa bankaların kredi politikaları doğrultusunda kredi kullanabilirler.

Aylık maaş tutarınız, Yeni bir krediye yetiyor mu?

Örneğin; Mevcutta ödediğiniz 500 TL taksitli krediniz olduğunu düşünelim. Aylık maaşınızın ise 1300 TL asgari ücret olduğunu varsayalım. Burada yapılacak hesap çok basit, Yasa gereği maaşınızın %70’ine kadar kredi taksitine girebildiğiniz için 1300×0.70= 910 TL maksimum taksit liminitiniz var demektir. 500 TL ödediğiniz kredi tutarını maksimum taksit limitinizden düşüyoruz. 910-500= 410 TL’ye kadar yeni bir kredi taksitine girebilir görünüyorsunuz. Fakat bankalar özel sektör çalışanı, kamu çalışanı, maaş alan, maaş almayan olarak müşterileri sınıflandırabildiğinden bu hesaplamalara göre başvurduğunuz kredi, Bankaların kredi kullandırım politikalarına göre değişebilir. Örnekte ki hesaplamayı kendi maaşınız ve kendi ödediğiniz bir veya birden fazla kredi taksiti varsa ona göre uyarlayabilirsiniz.

Tüm kriterler uygun ama kredi kullanamıyorsunuz?

Tüm bu kriterlerin size uyması kesinlikle kredi kullanabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Kişinin ödemelerinde gecikmeler varsa, Kredi başvurusu yaptığınız bankanın kredi politikasına uymuyorsa, Sosyal güvenlik kurumu (SSK) primleriniz bankanın belirlemiş olduğu süreler için yeterli değilse, istenilen belgeler eksikse kredi kullanamayabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir