Kredi Borçlarımı Ödeyince Kara Listeden Çıkar Mıyım?

   

İhtiyaçların artması ile kredi kartı kullanımın yanı sıra kredi kullanımları da son yıllarda artış göstermektedir. Kredi veya kredi kartı kullanırken geri ödemenin nasıl yapılacağı ile ilgili planlamayı bir çok insan yanlış yapabiliyor. Bilinçsiz yapılan harcamalar ise kişilerin gelirlerinden daha fazla olduğunda borç ödemede sıkıntı yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Bu yazımızda kredi borçlarınızı ödedikten sonra Merkez Bankası kara listeden çıkar mıyım sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bankacılık sektöründe yaptığınız tüm işlemler kayıt altına alınmakta, Kullanılan ürünler, ödemeler, hesap bilgileriniz gibi bir çok veri kayıt altındadır. Bankalar kredi kullandırmadan önce müşteri hakkında olabildiğinde daha çok bilgi toplarlar. Bu bilgilere müşterinin ödeme yapmaması gibi durumlarda ihtiyaç duyulur. Bilgileriniz dışında kredibilitenizi ölçmek amacı ile bankalar tarafından ortak kurulan findeks servisi sizin kredi notunuzu ölçerek bankalara sorgulama yaptıklarında bilgi verir. Bankalara kredi taleplerinin fazla olması ve Bankaların yeterince müşteriye sahip olmasından dolayı kredi notu düşük veya ödeme performansı kötü olan müşterilere kredi kullandırmak konusunda pek sıcak bakmamaktadırlar.

Borçlarımı Ödedikten Sonra Kara Listeden Çıkar mıyım?

Bankalardan kullandığınız kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünlerin ödemelerinde oldukça titiz davranmanız gerekmekte, ödemelerinizi gecikmeli olarak yapmanız ay bazında kredi kayıt bürosuna bildirildiğinden kademeli olarak puanınızın düşmesine ve 90 günlük sürede ödeme yapmadığınızda sicilinizin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu süreçten sonra Merkez Bankası kara listeye alınan bir müşteri olarak sınıflandırılıyorsunuz. Normal şartlarda kredi sicili bozulan birisinin 5 yıla kadar düzelmemekte, Ancak tüm borçlarınızı ödedikten belli bir süre sonra bankalar aracılığı ile kredi sicilinizin düzeltilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Talep açarken sicilinizin neden bozulduğu ve ne kadar süre önce kara listeye alındığınız gibi durumlar önem arz etmektedir. Merkez Bankası Kara liste ile ilgili daha fazla bilgi için Merkez Bankası kara liste sorgulama başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

1 Yorum

  1. Hasan

    22 Aralık 2019 at 15:49

    Tek derdim bankalarla aramı düzeltmek istiyorum şuanda hiçbir borcum yok

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir