Kredi Başvurusu Neden Reddedilir, Reddedilirse Ne Yapmalıyız?

   

Bir banka şubesine giderek ihtiyaç kredisi veya konut kredisi için başvuru yaptınız ve başvuru sonucunuzu banka personelinin size bildirileceği bilgisini alarak ayrıldınız.

Bankalar kredi kullandırırken kişilerin kredi kayıt bürosu (KKB) kayıtlarına bakarak bugüne kadar kullandığınız kredi kartları, krediler, kredili mevduat hesaplarına ait ödemelerinin düzenli ödenip ödenmediğine, kredi puanına ve genel olarak istihbarat sonucunun olumlu olmasına bakmaktadır. Kredi başvurularında bankalar sizin geçmişteki ödeme performansınıza baktığı gibi mevcut finansal gücünüze de bakmaktadırlar.

Kredi notunuz çok yüksek, Ödemelerinizde herhangi bir aksama yoksa bile kredi kullanabilmek için yeterli olduğunuz anlamına gelmemektedir. Çünkü herkesin aylık maaşına göre kredi kullanabileceği için ödeyebileceği bir taksit limiti bulunmakta, Örneğin; 2.000 TL maaş alan birisi maaşının %70’ine kadar bankalara borçlanabileceği için toplamda tüm bankalara 1.400 TL kredi taksiti ödeyebilir. X bankasına 500 TL Y Bankasına 500 TL Z bankasına 400 TL taksit ödüyorsanız, 1400 TL toplam limitiniz dolu demektir. Yeni bir kredi için aylık maaşınız dışında kira geliri gibi bir gelir gösteremiyorsanız maaşınız ile kredi çekmeniz mümkün görünmüyor.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

  • Düşük kredi notu
  • Kredi notunuzun sıfır olması, Daha önce kredi, kredi kartı veya banka ürün ve hizmetlerini kullanmaması
  • Ödemelerde düzensizlik, aksamalar
  • Gelirinizin yeni bir krediyi karşılayamaması
  • Daha önce ki gecikmeli ödemelerinizden dolayı takip kaydınızın olması
  • Sürekli iş değiştiren bir sektörde çalışıyor olmanız
  • Bankaların belirlemiş olduğu SGK çalışma sürelerine uymuyor olmanız

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalıyız?

Yukarıda kredi başvurunuzun olumsuz olmasının nedenlerini sıraladık, Peki reddedilen kredi başvurusu için ne yapabilirsiniz.

Öncelikle kredi başvurusu yaptığınız banka şubesinden başvurunuzun neden olumsuz sonuçlandığını öğrenmek sizin daha kısa sürede çözüm üretmenizi sağlayacaktır. Sorunuzun cevabı başvuru yaptığınız bankanın kredi kullandırım politikasına uymadığından dolayıysa farklı bir bankanın kapısını çalabileceğiniz anlamını taşır.

Kredi kullanmanızı engelleyecek net, keskin bir durum yoksa (sicil bozukluğu, açık takip kaydı, ödemelerde gecikmeler v.b.) büyük bankalar dışında agresif ama büyümek isteyen bankalara başvuru yapmanızda fayda olacaktır. Çünkü arz talep dengesi ortaya çıkmaktadır. Müşteri arayan bir banka ufak tefek sebeplerden dolayı kredi vermemek yerine verebilmek adına neler yapılabileceğine bakacaktır.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir