Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir? Ne İşe Yarar?

   

KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ NEDİR?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasına destek olmak için girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi olmaları ve kendi sorumluluklarının farkına varmaları, kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amacıyla düzenlenmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri; KOSGEB birimleri tarafından düzenlenen, Ulusal veya uluslararası projeler kapsamında, KOSGEB tarafından yürütülen, KOSGEB ile işbirliği içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen eğitimler, Üniversiteler tarafından örgün eğitim kapsamında verilen girişimcilik dersleridir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri, minimum 32 saat süren ücretsiz bir eğitimdir.

KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ NE İŞE YARAR?

KOSGEB üzerinden devletin işletmelere ve işletme kurmak isteyen girişimci adaylarına sunulan hibe ve faizsiz kredilerden yararlanmak istiyorsanız başvurunuz onaylandıktan sonra karşınıza kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitim programı çıkar. Bu programlara katılmanız eğer kredi veya hibeyi kullanmak istiyorsanız şarttır. Bu programlara devamlı bir vaziyette katılıp başarılı bir şekilde tamamlamanız şartıyla bu destekler sizlere sağlanır. KOSGEB daha önceden sağladığı kredi ve hibeler de yaşanan sıkıntılardan

sonra böyle bir uygulamaya gitti.

Daha önce başvurunun onaylanmasından sonra kredi tüketiciye veriliyor ve açıkçası pek de takip edilmiyordu. Krediler işletme kurmak yerine ihtiyaç için veya keyfi bir şekilde kullanılıyor ve her hangi bir denetime tutulmuyordu. Devletimiz bunun önüne geçmek ve sağlanan desteklerin ülke ekonomisine yarar sağlaması için işletme açılmasında kullanılması için KOSGEB uygulamalı girişimcilik programını şart koşmaya başladı.

GİRİŞİMCİLİK PROGRAMINDAN YARARLANMAK İÇİN ŞARTLAR

  • Son 6 ay içerisinde tam zamanlı bir biçimde çalışmış ve sigortanızın yatmış olması gerekir.
  • Daha önceden her hangi bir işletme sahibi olmamanız gerekir.
  • Kuracağınız işletmenin KOSGEB’ in desteklediği sektörlerden birisinde olması gerekir.

GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ALMAK İÇİN ŞARTLAR

  • Girişimcilik programlarına %80 devam zorunluluğunu yerine getirmelisiniz. %20 devamsızlık hakkınız mevcuttur.
  • Kuracağınız iş planının taslak olarak da hazırlanıp teslim edilmesi gerekir.
  • Adresinizi dikkatli bir biçimde vermeniz gerekir belge adresinize veya elden teslim edilir.
  • Belgenin geçerlilik süresi 2 yıl olup, 2 yıl içerisinde bu belgeyle ilgili bütün işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Destek başvurunuzu da 2 yıl içerisinde halletmeniz gerekir.

GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI DERSLERİ ve DUYURULAR

KOSGEB Uygulamalı girişimcilik eğitimi ile ilgili hangi İl ve İlçe’de eğitim düzenleyeceğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Girişimcilik programında hedeflenen şeylerin başında sizin aklınızda bir iş taslağı yoksa bunun oluşması ve hayata geçirilmesidir. Projenizin bir danışmanla beraber hazırlanmasına önem gösterin onay süreci daha kolay olacaktır. Kendinize her ne kadar güveniyor olsanız da bu konuda tecrübeden yararlanın. Eğitim programları 15 iş günü yani hafta sonları eğitim süresine dahil değildir. Bu 3 haftalık periyot da bir aksilik yaşamamaya ve iş fikrinizi iyi değerlendirip olabilirliğine iyi karar vermeniz gerekir.  Aksi halde boşa emek, zaman ve para kaybına uğrayabilirsiniz. Bunların telafisi gerçekten zordur. Şimdiden başarılar sayın girişimci adayları.

444 1 5 67 numaralı KOSGEB çağrı merkezini arayarak veya KOSGEB destek programı sayfasını ziyaret ederek Girişimcilik programı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: 50 Bin TL Hibe Şartları Nedir? Kimler Başvurabilir? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir