Kosgeb 50.000 TL Hibe Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

   

Kosgeb geçtiğimiz ay yıl 200.000 lere dayanan faizsiz kredi başvurularını kapatmıştı. Fakat 50.000 TL faizsiz kredi başvuruları yeniden başladı. Bir önceki dönemde yapılan başvuruların geçerliliği devam ise hala devam ediyor. Alınan kredilerin 12 ay geri ödemesiz olması işyeri sahiplerinin arayıp ta bulamadıkları bir fırsat olduğu için tekrardan yığılmalar olması bekleniyor. 27 Şubatta sonuçlanacak olan çalışmanın son başvuru tarihi 20 Şubat.

Kosgeb 50.000 TL hibe kredisi nedir? Kosgeb kredisinden kimler yararlanabilir, kimler yararlanamaz, Kosgeb hibe verilen sektörler, Kosgeb kredi başvurusu için gerekli evraklar, Kosgeb hibe kredi şartları, Kosgeb desteği alan örnek iş planı, Kosgeb Kobi kredisi kimlere verilir bütün sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kosgeb 50.000 TL hibe kredisi nedir?

Başvuran Herkes KOSGEB Kredisini Alacak

Bu konuda ocak ayında açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım şöyle dedi;

“ 2016 yılında Kosgeb adına bir kaynak ayrıldı buda 15 bin esnafımızı kapsayabilecek bir kaynaktı fakat başvurular aldı başını gitti 250 binlere dayandı. Bizde yeni dönemde bu alana yeni kaynaklar oluşturacağız. Gerekirse başka alanların fonunu kısıp bu alana yönlendireceğiz. Biz kimseye kardeşim bu fon 15 bin kişilikti siz niye başvurdunuz diyemeyiz. Şartları yerine getirip başvuran herkes Kosgeb kredisini alacak kimse merak etmesin.”

Herkesin Gönlümüz Razı Olmadı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Destekten yararlanamayan çok fazla işyeri olmasına gönlümüz razı olmadı. Bu sebeple Başbakan’ımız da bizlere talimat vererek 2017 yılında da bu desteği devam ettirme kararı aldık. Bu yıl, 2,5 milyar lira bütçeyle kredi faiz desteği uygulaması yeniden başlıyor. Küçük işletmeye öncelik vererek KOBİ’lere maksimum 50 bin lira olacak şekilde faizsiz kredi sağlayacağız. Bunun sonucunda, KOBİ’lerimize 10 milyar TL üzerinde faizsiz kredi hacmi oluşturacağız. Bu da gelişen ve büyüyen Türkiye ekonomisine çok ciddi bir ivme ve canlılık katacaktır.” dedi.

KOSGEB Kredisi İçin Şartlar Nelerdir?

Kosgeb eskiden olduğu gibi şartsız kredi verme olayını kapattı. Artık belli bir disiplinle belli şartlarla krediler veriliyor ve takip ediliyor. Girişimcilerin başvuru hakkı en fazla 3 olarak belirlendi. Herhangi başka bir durum olmadığı sürece bunun değişmeyeceğinden bahsedildi. Yapılan başvurularda girişimcilik programını bitirmiş adayların bu 3 başvurusu da olumsuz sonuçlanması durumunda bu hakkı kayboluyor ve tekrar başvurma şansı ortadan kalkıyor.

Yeni düzenlemelerle birlikte artık Kosgeb’in uygulamalı girişimcilik kurslarını bitirip şirket açtıktan sonra yapılan başvurunun yerine şirket açılmadan da başvuru yapılacak.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kobi Destek Kredisi Nedir, Kimlere Verilir? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir