Konut Sigortası Nedir, Ne işe Yarar?

   

Sahip olduğunuz taşınmazlar doğal afetler sonucu yıkılma, yanma veya sel felaketi ile karşılaşabilir. Hayatta her şeyde olduğu gibi taşınmazlar içinde riskler bulunmaktadır. Türkiye’de sigorta çoğu zaman gereksiz bir şey gibi görünse de karşılaşılan kötü durumlarda devreye giren en kritik konudur. Aracınız için kaza riskine karşın nasıl kasko yaptırıyorsanız eviniz veya dükkanınız içinde aynı şekilde sigorta yaptırmanızda fayda olacaktır. Çünkü karşılaşılacak riskler büyük olabileceğinden sigorta ile riski minimize edebilirsiniz.

Zaten yeni ev alımlarında Bankalar aldığınız konut için deprem sigortası ve konut paket sigortası yaptırma zorunluluğu getirmekte, Alacağınız ev için kredi çektiğinizde bu sigortalar yapılıyor. Kiracıysanız ve yeni bir eve taşınıyorsanız deprem sigortası ve konut paket sigortası yapma zorunluluğu ev sahibine aittir. Bu yüzden kiracı olarak bu konuda sorumluluğunuz bulunmadığı gibi, Kira kontratında da bu konu ile ilgili hiçbir madde yer almamaktadır.

Konut Sigortası Nasıl Hesaplanıyor

Türkiye’de faaliyet gösteren hemen hemen bütün sigorta şirketleri konut sigortası sunmaktadır. Bu sigorta yalnızca fiziksel konuları değil hırsızlık, sel felaketi, çatı akması, su basması, yangın ve benzeri olayları da paket içeriğinize göre kapsamaktadır. Konut sigortasının kapsamı fiyata göre değişebildiğinden yararlanabilmek için acenteye başvurup konut sigortası hesaplama işlemi yaptırmanız gerekecektir. Konutunuzun yaşı, bulunduğu kat sayısı, metre karesi, diğer özellikleri, kullanım durumu gibi etkenler sigorta bedeli konusunda belirleyici unsurlardan bazılarıdır. Bu sigorta kanunen zorunlu olmasa da oluşabilecek riskler karşısında kendinizi garanti altına almanız adına faydalı olacaktır. Sigorta kapsamında doğal afetler dışında tadilat gerektiren durumlara karşıda bir çok masrafı konut sigortanız ile karşılama imkanına sahip olursunuz.

Konut sigortası kanunen zorunlu değil ancak Bazı bankalar kredi verirken kendi iç mevzuatlarında zorunlu tutabiliyor. Yani Konut kredisi için bankaya başvurduğunuzda konut sigortasını önkoşul olarak sunabiliyor. Konut sigortasını kredi ile birlikte peşin veya taksitli olarak ödeme imkanınızda bulunuyor.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir