Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü!

   
konut kredisi faiz oranları düştü 2018

Ev almak isteyenlere müjde! Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım gayrimenkul sektörünü canlandırmak için öncelikle kamu bankalarının konut kredisi kampanyalarını daha uygun bir hale getirme gayretinde olduklarını açıklamasının ardından konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına inmesi için ilk adımı Ziraat Bankası attı. Bankadan yapılan açıklamada ise gayrimenkul sektörünün bağlantılı olan birçok sektöre ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlayacağını açıkladı. Ayrıca bu kampanyanın amacı sadece kredi kullandırmaktan öte müşteriler ile uzun vadede bir birlikteliğin başlangıcı olarak gördüğünü ve bu sayede kredi kullanan müşterilerin finansal anlamda diğer ihtiyaçlarınında karşılanacağını düşünüyoruz denildi.

Bankanın iş modelinde öncelikle düşük ve orta gelir grubunda ki müşterilerin konut alımı için ihtiyaç duyduğu finansman tutarına erişim sağlanması düşünülmektedir. Ziraat Bankası 500.000 TL tutar, 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını 0.98’e düşürdü. Bankanın mevcut kredi faiz oranı %1.23 seviyesinde.

Düzenlemeden önce ve sonrası için fiyat karşılaştırması yaptığımızda aşağıda ki sonuçlar çıkmaktadır.

Hükümetin inşaat sektörünü canlandırmak amacı ile Ziraat Bankası, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e düşürdü. Ziraat Bankası’nda mevcut durumda aylık faiz oranı yüzde 1.23 seviyesinde. Ziraat Bankası’ndan sonra Halkbank da konut faizlerinde indirime gitti. Banka, 10 yıl vadeli 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 0.98 seviyesine çekti. İki kamu bankasından sonra faiz indirimi kararı açıklayan üçüncü banka ise Şekerbank oldu. İlk özel banka olarak faiz indirimi kararı açıklayan Şekerbank, ilk kez konut kredisi alanlara 60 ay vadede aylık faizi 0.98’e çekti. Son olarak ise VakıfBank, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e düşürdüğünü duyurdu.

İNDİRİM ÖNCESİ VE SONRASI OLUŞAN FARK

Faiz indirimi öncesi ve sonra yapılan hesaplamalara göre Ziraat Bankası’ndan 500 bin lira kredi kullanan bir kişi 7 bin 993 lira aylık ödeme yapıyordu. İndirim sonrası bu tutar 7 bin 104 liraya iniyor. Benzer şekilde, 250 bin TL kredi kullanan bir kişi ise 3 bin 996 liralık aylık ödeme yerine 3 bin 552 lira ödeme yapacak.


PİYASANIN CANLANMASI BEKLENİYOR

Konut kredisi faiz oranlarına uygulanan indirim öncesinde aylık %1.15 ile 1.35 arasındaydı. Yüksek faiz oranları nedeni ile konut sahibi olmak isteyen kişiler banka kredileri yerine inşaat firmalarının kendi projeleri için kendi finansman yöntemi olan senetle taksitlendirme yöntemi tercih ediliyordu.Gayrimenkul şirketi Nef’in Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, geçtiğimiz günlerde hükümetin konutta KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 8’e, tapu harcı oranlarını da yüze 4’ten yüzde 3’e düşürdüğünü hatırlatarak, “KDV ve tapu harcında indirim ile 400 bin TL’lik bir konutta 44 bin liralık doğal indirim sağlanmış oldu. Konut kredi faiz oranlarının ortalama yüzde 1.30’dan, yüzde 0.98’e çekilmesi ile de tüketiciye aylık 710 TL, toplamda ise 88 bin lira avantaj sağlanmış durumda. Yani bu üç teşvik ile bir tüketiciye 400 bin liralık ev için 132 bin TL’lik doğal indirim yapılmış oldu. Bu sebeple aslında şu anda ev alımında ciddi bir fırsat var” dedi.

ŞEKERBANK’TA SADECE 60 AYA VARAN VADELERDE

Faiz indirimine giden ilk özel banka olan Şekerbank da konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ancak diğer bankalardan tek farkı 60 aya varan vadelerde uygulanacak indirimle Şekerbank, ilk defa konut kredisi kullanacak olan bireylere 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisi taleplerinde faiz oranlarını yüzde 0.98’e düşürdü. Konuyla ilgili konuşan Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, “Ekonominin inişli çıkışlı her döneminde lokomotif sektörlerin başında gelen konut sektöründe yaşanacak canlılık tüm faaliyet alanlarını pozitif yönde etkileyecek potansiyele sahip. Bu kapsamda biz de tüm faaliyetlerimizin temelinde yatan sorumlu bankacılık geleneğimizle hem konut sektörünü ivmelendirerek ekonomimize katkı sağlamak hem de ilk kez konut kredisiyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı desteklemek amacıyla faiz oranlarımızda indirime gittik. Özellikle Anadolu’daki tabana yaygın müşteri profilimizle ekonomik büyümeyi tabana yayarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

HALKBANK’DA FAİZ İNDİRDİ!

Ziraat Bankası’ndan sonra, konut kredisinde bir faiz indirimi açıklaması da Halkbank’tan geldi. Banka, konut kredisinde faiz indirimine gittiğini açıkladı. 10 yıl vadeye ve 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 0,98 olarak belirlemek suretiyle indirime gittiklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan,“Konut sektörünün, ekonomimize sağladığı katma değer ve diğer sektörleri etkileme potansiyelini göz önünde bulundurduk, ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini de dikkate alarak her zaman olduğu gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir çözüm sunmaya gayret ettik. Her aile bir ev sahibi olsun istiyoruz, müşterilerimize kolaylaştırıcı çözümler sunmayı aynı zamanda sosyal sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz.”

VAKIFBANK KONUT KREDİ FAİZİNİ YÜZDE 0,98’E İNDİRDİ

14 Mayıs 2018’den itibaren geçerli olacak faiz indiriminde VakıfBank, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e düşürdü. Bankanın açıklamasına göre, VakıfBank, 14 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere konut kredisinde faiz oranlarını indiriyor. Banka, 500 bin TL ve 120 ay vadeye kadar konut kredisi faiz oranlarını aylık yüzde 0,98’e düşürdü.

DİĞER BANKALAR NE YAPACAK?

Kamu Bankalarının konut kredilerinin düşürmesinin ardından gözler diğer bankalara çevrildi. Acaba özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürecek mi? Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmış olmasa da özel statüde ki bankalarda sektörde rekabet edebilmek adına faiz oranlarını düşürme gereği duyacaklardır. Aksi taktirde vatandaş sadece faiz indirimi yapan bankalardan talepte bulunacak ve indirim yapmayan bankalar konut kredilerinde talep görmeyecektir.

MEVCUT KREDİSİ DEVAM EDENLER NE OLACAK?

Kampanya kapsamında maalesef mevcut kredisi olup ödemelerine devam eden müşteriler faiz indiriminden yararlanamıyor. Bankalar hükümetin inşaat sektörünü ve bağlı alt sektörleri canlandırmak amacı ile böyle bir faiz indirimine gittiği için önceden daha yüksek faiz oranı ile konut kredisi kullanan banka müşterileri yeni faiz oranlarından faydalanamayacak.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir