KKB Çek Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

   

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), kişi ve kurumların yapmış oldukları kredi ve kredi kartı harcamalarını kaydederek hem borç kayıtlarını hem de borçlarını ne kadar düzenli ödediklerini takip etmektedir. Ödemelerinde gecikmeler olan kişi veya kurumların puanları düşürülerek tekrar borçlanmaları engellenmektedir.

KKB Çek Raporu Nedir?

KKB çek raporu ise daha önce kullanılmış ve an itibariyle henüz ödenmemiş çeklerin toplamının pozitif veya negatif olarak hepsini bünyesinde barındıran rapordur. KKB Çek Raporu, normal risk raporunun aksine sadece bankalara olan borçlarını ve ödemelerini değil, iş yaptığı piyasada ki borç ödeme alışkanlıklarını ortaya koyar. Ayrıca piyasaya olan toplam borucunu da bu rapor sayesinde teyit etmiş olursunuz.

KKB çek raporu içerisinde sadece bir bankaya ait değil, tüm bankalardan alınmış çeklerin adedini ve bu çekler karşılığında yapılan ödemelerin tamamını ihtiva eder. Keşide edilmiş ve piyasaya verilmiş çeklerin bankaya ibraz edilenlerinin tutar bakımından en düşük seviyesini, en yüksek seviyesini ve ortalama seviyesini belirtir. Açık çek bilgileriyle de hali hazırda yazılmamış ve piyasada dolaşımda olmasına rağmen bankaya ibraz edilmemiş çeklerin içeriğini oraya koyar. Ayrıca bu rapor sayesinde rapor alınan kurum veya kişinin, kaç tane bankada kaç adet çek hesabının olduğunu da görmek mümkündür.

KKB çek raporunda kaç tane çekin ibraz edildiği, kaç tane çekin arkasının yazıldığı ve bu çeklerin tutarlarının ne olduğunu görmek mümkündür. Ayrıca dolaşımda olan ve henüz vadesi gelmeyen çeklerinde bilgileri bu içerikte mevcuttur. KKB çek raporunda çok geçmişe ait detayları bulmak pek mümkün değildir. Şöyle ki çek sahibinin en fazla 2009 ve sonrasına ait arkası yazılmış çeklerini görebilirsiniz. Fakat ödemiş olduğu çeklerle ilgili 2007 ve sonrasına ait bilgiler almak mümkündür.

KKB Çek Raporu Nasıl Alınır?

Çek raporu için herhangi bir bankaya başvurabilir veya findeks İnternet sitesi üzerinden üyelik gerçekleştirerek bu raporu temin edebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu kayıtları baz alınarak hazırlanan, çek sahibinin ödeme alışkanlıklarını ve piyasaya olan toplam borcunu gösteren bu raporla ticarette bir nebze de olsa kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Bir önce ki yazımız olan kredi risk raporu nedir ne işe yarar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir