Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

   

Paraya ihtiyaç duyan bir çok kişi bankalardan taksitli kredi kullanmakta, Kullanılan kredilerde bankaların uygulamış olduğu prosedürlere uyulmaması durumunda imzalanan bir çok sözleşmede borçlu adına düzenlenen yaptırımlar devreye girmektedir. Krediyi kullanırken okumadan imzalanan sözleşmelerde kredinin geri ödenmeme durumunda banka tarafından uygulanacak işlemler harfiyen yazmaktadır.

Kırmızı Kalem Ne Demek?

Kırmızı kalem aslında bankacılık terimleri arasında bulunmayan vatandaşların ürettiği bir terim olup, Kredi sicili bozuk olan kişilere söylenen bir terimdir. Bankalardan kullandığınız kredi, kredi kartı veya kredili mevduat gibi borçlarınızı 3 dönem üst üste ödemediğinizde kredi siciliniz bozularak kredi kayıt bürosu (KKB) aracılığı ile Merkez Bankasına bildirilerek kara listeye alınıyorsunuz. Bu durumda bankalardan kredi başvurusu yaptığınız da kredi istihbarat ekranları ”RET” sonucu vermektedir. Kırmızı kalem İngilizce de ”Red” olarak geçtiğinden sanırım insanlar böyle bir tabir kullanıyor olabilir.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Bankalardan her gün binlerce insan kredi başvurusu yaptığından dolayı kredi kullandırırken kredi başvurusu yapan kişiye kredi vermeden önce oldukça titiz ve detaylı bir incelemeden geçirmektedir. Öncelikli kriter kredi başvurusu yapan kişinin finansal karnesi olan kredi notu ve ödeme performansıdır. Daha önce bankalardan kullandığınız ürünlere ait yaptığınız tüm işlemler, ödemeler Kredi kayıt bürosu tarafından kayıt edilerek Merkez Bankası’na bildirilir. Bankalar ise kredi kullandırmadan önce KKB kaydını çıkartarak kredi notunuza, Geçmiş ödeme performansınıza baktıkları için 3 dönem üst üste ödeme yapmadığınız için kredi siciliniz bozulduysa KKB kaydında istihbarat ”RET” sonucu vereceği için kredi kullanamazsınız. Ancak sicilinizin bozulmasına sebep olan borcun tamamını ödedikten sonra sicilinizin düzeltilmesi için ilgili bankadan kayıt açmasını talep edebilirsiniz. Bu durum sicilinizin normal süreden önce düzelerek kredi kullanmanız için zaman kazandıracaktır.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir