Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

   

Kentsel Dönüşüm Kanunu çerçevesinde eski, ekonomik olarak ömrünü tamamlamış, depreme karşı risk altında olan binalarınızı Kentsel Dönüşüm Kredisinden yararlanarak yeniden inşa ettirmeniz mümkün. Kentsel dönüşüme girmiş binalarınızın kat karşılığına uygun ise Kentsel Dönüşüm Kredisine başvurarak ev satın almanızda mümkün. Depreme karşı risk altındaki bir binada bulunan kiracılar da Kentsel Dönüşüm Kredisine başvurarak ev satın alabilirler.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN NASIL YARARLANIRIM ?

Binanızın Kentsel dönüşüm kapsamına girmesini arzu ediyorsanız bakanlığın yetkili ve lisanslı kuruluşu TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM’ e başvurmanız yeterlidir. Bakanlığın kuruluşu TEKTAŞ binanız için deprem risk raporunu derletir ve binanız riskli ise raporunuz bakanlığın onayı ile binanız kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bulunur ve Kentsel Dönüşüm Kredisine bu saatten sonra başvurabilirsiniz. Bakanlığın yetkili kuruluşu TEKTAŞ Kentsel Dönüşümün anlaşmaya varmış olduğu bankalardan hızlı ve güvenli bir şekilde Kentsel Dönüşüm Kredisi alabilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ HANGİ BANKALAR VERİYOR ?

Hali hazırda hemen hemen her bankanın Bakanlık ile anlaşması vardır. Bakanlığın Yetkili Kuruluşu TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM; Anlaşmaya varılan BANKALARDAN kentsel dönüşüm kredinizi en uygun ve en hızlı şekilde hayata geçirmek için sizlere yardımcı olacaktır. Kentsel dönüşüm kredisi almak için TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM’ e başvurmanız yeterli olacaktır

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1 Daireniz var ve m2si ne kadar büyük olursa olsun maximum 100 Bin TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir. Dairenizin 200 – 300  m2 olması kullanacağınız kredi miktarını etkilemez ve 100 Bin TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz.

1 mülk sahibi en fazla 5 bağımsız bölüm için 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilme hakkına sahiptir.  Yani 1 Binada her biri 100 m2 olan 10 daire sahibi iseniz bile en fazla 500 Bin TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilmesi mümkündür.

100Bin TL Kentsel Dönüşüm Kredisinin yeterli gelmediği durumlarda mülkünüzün durumuna uygun olarak bankalar sizlere güncel faiz oranlarıyla ek krediler kullanma imkanı sunar.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİ ORANLARI VE VADESİ NEDİR?

Bakanlık Yetkili Firması TEKTAŞ Kentsel Dönüşümden yapılan açıklama şöyle;

Kentsel Dönüşüm KREDİSİ; Devlet Teşviki ile MORTGAGE Kredisinden de daha uygun bir kredidir.

Genel Olarak Kentsel Dönüşüm Kredisi:
Faiz Oranı  – Güncel MORTGAGE Aylık Faiz Oranından 0.35 çıkararak bulabilirsiniz.

Örnek: Şuanki Mortgage aylık faizi oranı % 0.95 olsun

Buna göre Kentsel Dönüşüm Kredi Faiz Oranı : 0.95 – 0.35 = % 0.60 olur.

Kentsel Dönüşüm Kredi Vadesi ise Konutlar için  24 Ay – 120 Ay   İşyerleri için  24 Ay – 84 Ay dır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir