Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

   

Banka kredileri günümüzde bir çok insanın paraya ihtiyaç duyduğunda başvurduğu bir yöntemdir. Kredi kullanırken imzalanan sözleşmeler ve taahhütnamelerde kredi ile ilgili her türlü olumsuz senaryodan bahsedilmektedir. Kredinin taksitleri ödenmediğinde belirli periyotlar ile bilgilendirildikten sonra yasal takip süreci başlar. Bu süreçten sonra finansal olarak siciliniz Kredi kayıt bürosu’na ve Merkez Bankası kayıtlarına olumsuz olarak işlenir. Kara liste’ye alındıktan sonra bankalardan kredi kullanmanız neredeyse imkansız hale gelir.

Bu yazımızda insanların sıkça sorduğu kara listedekilere kredi, sicili bozuk olanlara kredi ve yasal takipte olanlara kredi veren bankalar sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Bilindiği üzere Bankalar kredi, kredi kartları ve kredili mevduat hesabı gibi ürünleri müşterilerine sunarken geri ödemelerinin zamanında ödenmesi koşulu ile vermektedir. Bu yüzden geri ödemelerde sorun yaşandığında bazı cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Şimdi bu konuları tek tek detaylı olarak ele alalım..

Kara Liste Nedir?

Kara liste, Bankacılık ürünlerinin kullanımı sonucunda 90 gün herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda ilgili kişinin kredi sicilinin bozulması anlamına gelmektedir. Kredi sicili, Merkez Bankasına Kredi kayıt bürosu aracılığı ile bildirilerek kişinin bundan sonra ki kredi başvurularında bir gösterge olarak tüm bankalar tarafından görüntülenmektedir. Farklı bir deyişle kredi kayıt bürosunda ki karneniz olumsuz görüneceğinden bankalar ve finans kuruluşları kredi başvurusu yapıldığında olumsuz durumu göreceği için kara listede olan kişilere kredi vermeyeceklerdir.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Alır?

Kara listede olan kişiler normal şartlarda kredi alabilmeleri için 5 yıllık bir süreç beklemek zorundadırlar. Ancak kredi sicili bozuk kişiler borçlarını ödedikten sonra kara listeye alınmalarına sebep olan banka ile görüşerek borcun ödendiğini Merkez Bankasına bildirilmesini talep edebilirler. Bu durum kara listeden normal süreçten önce çıkmanızı sağlayacaktır. Burada kesin bir süre vermek mümkün olmamakla birlikte 1 ile 3 ay

arasında gerçekleşebilmektedir.

Ayrıca 2017 yılı itibari ile kredi sicil affı yürürlüğe girdi. Kredi sicil affından yararlanabilmek için sicilinizin bozulmasına sebep olan bankaya giderek işlem yaptırabilirsiniz. Ancak herhangi bir borcunuzun bulunmaması gerekmektedir. Bu sicil affından bireysel ve ticari müşteriler faydalanabilmektedir. Esnaf, kobi ve şirketler de aynı şekilde sicil affı ile tertemiz bir sayfa açabilmektedirler. Bireysel müşteri olarak tüm borçlarınızı ödemiş veya yapılandırmışsanız sicil affından yararlanarak temiz bir sicil ile istediğiniz bankadan kredi veya kredi ürünlerine başvurabilirsiniz. Siciliniz düzelsin yada düzelmesin bankalardan ipotek karşılığı kredi almanız da mümkün, Kredi başvurusu öncesinde ipotek vereceğiniz evin tapu fotokopisi ile banka şubesine başvurmanız gerekmektedir.

Kefil ve İpotek ile Kredi

Sicili bozuk olanlar kefil veya ipotekli kredi alabilirler. Bankalar sicili bozuk olan kişilere kredi kullandırma noktasında güvensiz baktığından kefil olan birisi ile kredi kullandırabilmektedirler. Kefil dışında adınıza kayıtlı bir taşınmazı ipotek göstermeniz oldukça faydalı olacaktır. Çünkü banka kullandıracağı kredi için kendisini garanti altına almaktadır.

Kefil Olabilecek Kişiler

 • SGK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI ile emekli aylığı olanlar
 • Ticaret odası ve Sanayi odasına kayıtlı tacirler
 • Diplomalı meslek sahipleri (Doktor, Mühendis, Avukat, Mali Müşavir)
 • Bankada çalışan personeller
 • Zirai faaliyetle uğraşan çiftçiler
 • Özel sektörde çalışıp düzenli ve yüksek sgk prim ödemesi bulunan kişiler

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar?

Kara listede olanlara asılında hiçbir banka kredi vermek istemez. Çünkü müşterileri belirli gruplara ayırarak en az riskli müşteriler ile çalışmak isterler. Bu yüzden kredi sicili bozuk olan müşteriler her zaman riski yüksek müşterilerdir. Ancak adınıza kayıtlı bir evi ipotek göstererek kredi kullanabilmeniz mümkün. Banka vereceği kredinin ödenmeme durumunda aldığı ipoteğe el koyacağından kredi sicilinizin bozuk olması banka riski açısından direk olarak etkilememektedir. Ayrıca daha önce yazdığımız Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Sicili bozuk olanlara kredi veren banka olarak bir çok bankayı sıralayabileceğimiz gibi, Kamu bankalarının bu duruma bir tık daha soğuk baktığını söyleyebiliriz. Çünkü özel bankalara nazaran karlılığı ikinci plana attıkları için kredi kullandıracağı müşterileri daha detaylı seçerek garantici olabilirler.

Belirli kriterleri sağlamak koşulu ile, Kara listedekilere kredi veren bankaları şöyle sıralayabiliriz.

 • Akbank
 • Garanti
 • TEB
 • DenizBank
 • ING

Kredi Başvurusu için;

Kredi sicili bozuk veya kara listede olan kişiler kesinlikle banka şubeleri aracılığı ile kredi başvurusu yapabilirler. İnternet veya çağrı merkezinden kredi başvurusu yapsanız bile sonuç alamayabilirsiniz. Bu yüzden yüz yüze görüşebileceğiniz banka personeli ile adım adım işlemleri yapabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir