İşyeri Ekipman Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

   

Günümüzde her alanda bizlere kredi imkanı sunan bankalar sadece konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi değil iş yerleri içinde bir çok kredi imkanları sunmaktadır. Üretim, hizmet ve ham madde gibi sektörlerde hizmet veren kuruluşlara şimdiye kadar daha çok devlet eliyle bu destekler sağlanıyordu. Fakat son zamanlarda devlet kendi eliyle sunduğu bu imkanları özel bankalarında sunması için bütün bankalarla her konuda görüşerek onlarında piyasaya bu gibi kredileri vermesi için ikna ediyor. Bu destekler için seçeneğin artması tüketiciyi de heveslendirip kredi kullanmasını sağlayacağından piyasanın canlanıp hareketlenmesini ve ülke ekonomisinin de hareketlenmesini sağlayacaktır. Devletimiz de bunu bildiğinden özel sektör bankalarının da bu pazara girmesini sağlıyor.

Bu konuda ki çalışmalar neticesinde iş yerlerinin ihtiyacı olan ekipman desteği isteyen vatandaşlarımız için iş yeri ekipman kredileri sağlanmaktadır. Bu krediler daha çok devlet eliyle KOSGEB gibi kuruluşlar tarafından verildiği gibi, aynı zamanda özel bankalar aracılığı ile de tüketicilere sunulmaktadır.

KOSGEB kapsamında verilen krediler daha çok faizsiz ve hibe şeklindedir.

İŞ YERİ EKİPMAN KREDİSİ NEDİR?

İş yeri ekipman kredisi işletmelerin üretim yapmalarını sağlayan araç ve gereçlerdir. Üretim, hizmet veya sanayi sektörü ayırt etmeksizin üretim esnasında kullanılan takım, makine, cihaz, bilgisayar ve benzeri ürünlerdir. Bunlar iş yerinin faaliyet gösterebilmesini sağlayan temel ihtiyaçlar olduğundan iş yeri ekipmanları olarak adlandırılırlar. İş yeri açarken kısıtlı sermayeye sahipseniz bankanın belirtmiş olduğu kredi şartlarını yerine getirirseniz iş yeri ekipman kredisini alarak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İŞ YERİ EKİPMAN KREDİSİ NASIL ALINIR?

  • KOSGEB eliyle bu kredileri kullanmak isteyen iş yerleri belirli eğitim ve proje aşamalarından geçmesi şarttır. Verilen eğitimleri başarı bir şekilde tamamlayan vatandaşlarımız gerçekleştirmek istedikleri iş ile ilgili projeleri KOSGEB kurullarına Değerlendirmeye alınan projeler uygun görüldüğü takdirde iş kurmak veya var olan işyeri için gerekli olan ekipman desteği kredisi sağlanır. Kredi desteğini alan işletmeler sürekli KOSGEB gözetiminde olacağından yapılacak olan faaliyetlerin kanunlara uygun olmasına özen gösterilmesi şarttır. İşyeri ekipman kredisini devlet desteği dışındaki kurumlardan alacak olan işletmelerde ise herhangi bir şekilde bu gibi bir durum ile karşılaşılması söz konusu bile değildir.
  • Kredisini özel bankalardan almak isteyen iş yeri yetkililerinin baş vurmaları gereken yer banka şubelerindeki ticari müşteriler bölümüdür. Bu birimlere yapılan başvurulardan sonra sizden almayı düşündüğünüz ekipmanlar istenir ve banka bu ekipmanları inceledikten sonra sizlere bir kredi ve ödeme planı çıkartırlar. Eğer bu kredi ve ödeme planı sizlere de uygunsa sözleşme imzalanır ve kredi işletmenin kullanımına sunulur
  • Ticari işletmeler de bankalarda bireyler gibi kredi puanına sahiptir. Kredi puanınızı sorgulayıp bankalara uygunsa puanınız başvurmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir