İşyeri Açmak İsteyenlere Devlet Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

   

2017 yılında iş yeri açmak isteyen TC. Vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş bireyler için iş yeri açma kredisi veren KOSGEB faizsiz ve hibe olarak bütün ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Devlet ve özel bankalarda iş yeri açmak için çeşitli krediler sağlamaktadır. Ekonomiyi canlandırmak ve çalkantılı olan bu dönemi en az zararla atlatmak isteyen hükümet iş kurmak isteyenlere hibe ve faizsiz krediler sağlamaktadır. Bu desteği almak için gerekli şartları yerine getirip başvurmak yeterli olacaktır.

Bu yazımızda; Yeni iş yeri açma kredisi devlet desteği, iş yeri açma kredisi veren bankalar, iş yeri açma kredisi nasıl alınır, iş kurma kredisi veren bankalar, devletin verdiği faizsiz kredi, devlet ihtiyaç kredisi, devlet destekli projeler, işyeri açma kredisi hesaplama gibi bir çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

İşyeri Açma Desteği Nasıl Alınır?

Kendi şirketinizi kurup kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız devlet destekli bir şekilde bunu yapabilirsiniz. KOSGEB Ekonomiyi canlı tutmak için 50 Bin TL hibe ve 100 Bin TL faizsiz olmak üzere gerekli şartları yerine getiren herkese krediler sağlamaktadır.

Krediye başvurmak için birkaç evrak ve uygulamayı tamamlamak yeteri olacaktır.

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi: KOSGEB kredilerine başvurmak için Türkiye’nin 81 ilinde ve ilçelerinde verilen uygulamalı girişimcilik kurslarına katılıp başarılı bir biçimde bitirmek ön şarttır.
  • Bu kurslardan sonra iş projenizi sunum halinde hazırlayıp kurula sunmanız gerekmektedir.

İş Yeri Açma Kredisi Başvuru

Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla bitirmiş girişimci adayları artık işyerlerini açabilir. İşyerini açarken yapacağınız bütün giderleri faturalandırmayı unutmayın aksi taktirde KOSGEB’den ödemeyi alamazsınız.

Faturalandırdığınız giderlerinizi geri almak için öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydınızı gerçekleştirin. Kayıt işleminden sonra Kobi beyannamesi ve kobi bilgi dokümanı oluşturmanız ve çıktı almanız gereklidir.

Bütün bu işlemlerden sonra girişimcilik destek programından yararlanmak için açmış olduğunuz iş yerini ve yapacağınız işi anlatıp iş planı projesi hazırlamanız gereklidir.

Hazırlayacağınız projenin ve iş fikrinin işletmeyi açacağınız bölgedeki yoğunluğu yani ihtiyaç var mı yoksa gereksiz bir yatırım mı olup olmamasına göre kuruldan onay alıyorsunuz. Bizim tavsiyemiz ihtiyaçlı bölgede ve ihtiyacın karşılanamadığı bölgede ihtiyaca cevap verebileceğiniz bir işletme her zaman bir adım önde olacaktır. Bunun yanında geri dönüşüm gibi konularda devletin KOSGEB dışında teşvikleri olan iş alanlarıdır. Ayrıca geri dönüşüm sektöründe KDV’nin %0 olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Tüm bu hazırlıkları ve gereklilikleri yerine getirdikten sonra artık önünüzde bir engel kalmayacaktır ve size en yakın KOSGEB birimlerine gidip başvurunuzu tamamlayıp destek programından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir