İpotekli Taşınmazın Devri Nasıl Yapılır?

   

Her gün yüzlerce kişi ipotekli taşınmaz devri ile ilgili, ipotekli tapu devri, ipotekli taşınmazın satın alınması durumu, ipotekli taşınmazın devri yeni malikin sorumluluğu, ipotekli taşınmazı satın alanın sorumluluğu, ipotekli taşınmazın icra yoluyla satışı, ipotekli taşınmazın 3. kişiye satışı, ipotekli arsa satışı gibi sorulara yanıt aramakta, Bu yazımızda aradığınız bilgiyi en sade biçimde cevaplamaya çalışacağız.

Konut kredisi kullanılarak alınan evin üzerinde banka tarafından ipotek bulundurulur. Banka bunu bir güvence olarak ipotek koyar ve kredi bitene kadar bu ipoteği hiçbir şart altında kaldırmaz. Bu durumda taşınmazı, evinizi satmaya kalktığınızda üzerinde ki ipotek noterde karşınıza çıkar ve borcun ödenmediği taktirde taşınmazın satışının mümkün olmadığı size bildirilir. Bu durumda ipotekli evin devri nasıl yapılır diye düşünüyorsunuz ki bizleri ziyaret ederek bu derdinize bir derman aramaktasınız. İpotekli taşınmazların devri için yapılması gereken bir kaç yol mevcuttur. Yazımızın devamında ipotekli taşınmazın devri için izlemeniz gereken yolları sizlere göstereceğiz. İşte izlemeniz gereken yollar.

İPOTEKLİ TAŞINMAZIN DEVİR YOLLARI

Peşin Ödeyerek İpoteği Kaldırma: Bankadan kullandığınız konut kredisinin borcu henüz bitmediğinden evin üzerinde ipotek var ve sizde evi satmak istiyorsanız yapmanız gereken en kolay ve kesin çözüm bankaya kullandığınız krediden dolayı olan borcunuzun kalanını peşin ödeyerek ortada ipoteğe gerek duyulacak bir borcun kalmaması ve dolayısıyla ipoteğin kaldırılmasıdır. Böylelikle mülk tamamen sizin olacak ve satışını gerçekleştirirken noterde herhangi bir

sorunla karşılaşmayacaksınız.

Bankayı Devre Dışı Bırakarak: Bu tip satışlarda alıcı ve satıcı aralarında anlaşarak bankaya haber vermeden işlemi gerçekleştirebilirler. Satıcı kredi bakiyesini aşan miktarı alıcıya öder krediden dolayı ipotekli olan taşınmaz için alım – satım işlemi gerçekleştirilebilir. Kredi kullanılan merkezin işlemden haberdar olmaması için alım satım tapuda değil de alıcı ve satıcı arasında yapılır bu yapılacak işlemde “ Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi “ düzenlenir. Bu yöntemde çok dikkatli olunmalıdır bu sözleşmeler çok riskli olduğundan tercih edilmesini tavsiye etmiyoruz.

Eski Kredi Kapatılır, Yeni Kredi Açılır: Taşınmazın sahibi yani satıcı ve taşınmazı almak isteyen alıcı kredi kullanılan merkeze giderek yapmak istedikleri işlemi belirtirler. Kredi kuruluşu da eski krediyi kapatarak alıcı tarafa yeni bir kredi açar. Eski kredi kapandığı için tapuda alım satım işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem iki tarafa da risk belirtmez fakat yeni kredinin faizi yüksek olabilir buna dikkat edilmelidir.

İpotek Borcunun Öğrenilerek Tescil Edilmesi: Alıcı satıcının borç kalanını öğrenerek bu borcun dışında kalan miktarı anlaşılan fiyat üzerinden satıcıya öder. Kalan borcu kabul ettiğini ve borcu üstlendiğini beyan ederek taşınmazı üzerine alır tapuda da onaylanır.

Temlik sözleşmesi için Tapu ve kadastro müdürlüğünün resmi web sitesinden İpotek alacağının temliki sözleşmesi örneği‘ni indirerek sözleşme bilgilerini okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir