İmar Affı 2018 Resmi Gazete Son Dakika

   
imar affı 2018 son dakika

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar affı ile ilgili gerekli düzenlemeleri içeren tasarıyı hazırladı. İmar affından faydalanmak isteyen vatandaşların ilk olarak yapı kayıt formu doldurmaları istenecek. İmar affı için gerçekleştirilecek olan İşlemler, online olarak e-devlet kapısı üzerinden veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurumları ile doğrudan yüz yüze temas kurarak yapılacak…

Yaklaşık olarak 13 milyon konutu ilgilendiren tasarı ile imar ve ruhsat sorunu yaşayan vatandaşın gözü kulağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda imar almadan yapılıp, mülkiyet ya da imar sorunu yaşayan vatandaşın sorununa kökten çözüm getirecek imar barışı, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüp yasalaştı.

Resmi bir kaynaktan alınan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı usul ve esaslar için yönetmelik hazırlamakta. 24 Haziranda yapılacak olan seçimler öncesine yetiştirilmesi hedeflenen tasarı ile vatandaşlardan istenecek ilk adım kayıt formunu doldurmaları olacak. Kanundan yararlanacak vatandaşlar bu formu doldurarak ilk adımı atmış olacak.

İMAR BARIŞI NEDİR?

Bakanlar Kurulu’nda çıkan karara göre imarsız yapılar artık kayıt altına alınacak. Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre, mülkiyet sorunu nedeniyle arsa gözüken yapıların, resmi olarak doğalgaz ve su bağlatamama gibi sıkıntıların önüne geçilecek. Ülkemizde 2017 yılından önce yapılmış ve bu durumda olan tüm binalar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi herhangi bir şarta bakılmadan kapsam içerisinde olacak.

Başbakan Binali Yıldırım 50 yıllık kangren olmuş bir meseleye çözüm getireceklerini duyurduğu imar barışına ilişkin açıklamasında, “Bu konuda çok kapsamlı çok köklü aşağı yukarı son 50 yılın artık kangren olmuş sorununu kökten çözecek bir kanun tasarısıdır. Bu imar barışı nasıl işleyecek? Türkiye’de şu anda 25 milyon civarında bağımsız bina var. Fakat neredeyse yarısı kadarı maalesef geçmiş yıllarda, özellikle de bunun büyük kısmı 2000 yılından önce yapılmış, imarsız yapılmış. Başkasının mülküne yapılmış, hazine arazisine yapılmış, meraya yapılmış, mülkiyet sorunu var.

Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. İlaveler var, uygunsuzluklar var. Başka ne var? Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olduğu için arsa gözüküyor, tapusu yok. Tapuyu nasıl alacak? Hem arsa kendinin değil, yapı kullanım izni yok, bütün bu konulardan dolayı ne ortaya çıkıyor? Vatandaş su alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor. Yapıyorsa da kaçak, yine suç işlemiş oluyor.” ifadelerini kullandı.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ruhsatı olmayan yada ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurulacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak. Konu ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürülüğü’nün internet sitesinden yer alan imar barışı sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

BEDEL NASIL BELİRLENECEK

Emlak Vergisi Kanunu’nda belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında bir bedel alınacak. Kayıt bedelinin başvuru sahibi tarafından genel bütçeye kaydedilmesi ile kentsel dönüşüm için kullanılmak üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

YAPININ ÖZELLİKLERİ

İmar ve iskâna uygun olmayan yapıya sahip vatandaşlar ‘Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu’ aracılığı ile başvurularını yapacak. İlgili Başvurular e-devlet kapısı üzerinden veya bakanlığın açıklayacağı ilgili kuruluşlar aracılığı ile yapılacak olup, E-devlet üzerinden yapılacak online başvurular bedelsiz olurken, kurumlardan yapılacak olan başvurular için işlem harcı gibi cüzi miktarda bir bedel talep edilebilecek. Belirtilen Yapı Kayıt Belgesinde vatandaş kimlik bilgileri ile birlikte yapıyla hakkında çeşitli bilgilerin girmesi gerekecek. Vatandaştan, formda belirtilen yapının tipini, arsanın m2’sini arsanın emlak vergisi rayiç değerini beyan etmesi istenecek.

Not: Rayiç değeri Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan öğrenebilirsiniz.

BAKAN’DAN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, açıkladıkları imar barışına ilişkin, “Bu bir af değil, bir barış nihayetinde. Burada vatandaş devletiyle helalleşiyor, rızalaşıyor ve barışıyor.” dedi.

Kayseri’de restorasyonu tamamlanan Siviş Camisi’nin yeniden ibadete açılış törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tören öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İmar barışına ilişkin bir soru üzerine ÖZHASEKİ, gündeme gelen ve herkesin yakından takip ettiği olayı bir senedir çalıştıklarını söyledi.

Özhaseki, bir sene boyunca Türkiye’de ne kadar imarda aykırılık varsa hepsini tespit ettiklerini ve 10 civarında sorun yazdıklarını ifade ederek, bunlardan ikisinin mülkiyetten kaynaklı, diğerlerinin ise imarla ilgili olduğunu bildirdi.

“Ya zamanında ruhsatını alamamış ya ruhsatını almış iskanını alamamış veyahut bütün bunları aldığı halde ufak tefek zaman içinde ihtiyaç doğmuş” diyen Özhaseki, bunların konutlar gibi iş yerleri ve fabrikalar için de geçerli olduğunu anlattı.

“Akşam düşünülüp seçim geliyor diye sabah çıkarılmış bir yasa değil”

Özhaseki, belediyelerin emlaklarını birçok şehirde genellikle topraktan aldığını aktararak, şunları kaydetti:

“Çünkü arsa gözüküyor. Üzerinde 20 daire var, arsa gözüktüğü için vergiden kayıplar oluyor. Bütün bunları önleyebilecek bir yasa üzerinde yaklaşık bir senedir çalışıyoruz. Emin olun bu yasa taslağını neredeyse 10 yerde sunum yaparak anlattım. Bakanlar Kurulunda anlattım, sorulara cevap verdim. Bir ara KHK ile mi çıkarsak bunu diye düşünmüştük, oradaki komisyonlarda anlattık, ilgili bakanlıklarla yani Maliye, Kalkınma, Ekonomi, Adalet gibi bakanlıklarımızın üst düzey görevlileriyle ayrı ayrı tartıştık, onları ilgilendiren konuları. Derken bir seneye yakın hazırlık yaptık. Bugünlerde tam açıklamak üzereyken seçim kararı alındı. Şunun bir kere bilinmesi lazım, bu alınması gereken doğru bir işti ve bir sene emek verdiğimiz, her kelimesi üzerinde emin olun birkaç gün tartıştığımız bir yasa. ‘Akşam düşünülüp seçim geliyor’ diye sabah çıkarılmış bir yasa değil. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Çünkü aylar öncesinde internet sitelerine benim bu yapı kayıt belgesi düştü zaten. Hiç seçim lafı yokken birkaç kere yayınlandı ve vatandaşların müracaatı vardı, siz böyle bir kayıt belgesini mi arayacaksınız, böyle bir durum mu oluyor?’ diye bize defalarca bunu sordular.

Bunun sadece “seçim hedeflenmiş ve seçim geliyor” diye yapılan bir şey olmadığını vurgulayan Özhaseki, “Bu bir af değil, bir barış nihayetinde. Burada vatandaş devletiyle helalleşiyor, rızalaşıyor ve barışıyor. Düşünebiliyor musunuz, Türkiye’de 26 milyon bağımsız birim var, dükkan, iş yeri, fabrika, ev bunun 15 milyonu neredeyse devletle itilaflı. Devlet bu kadar vatandaşıyla itilaflı olur mu, devlet bu kadar vatandaşla kavgalı olur mu?” ifadelerini kullandı.

“Bugün nokta koyuyoruz, bitiriyoruz”

Devletin buna bir çözüm bulmak zorunda olduğuna değinen ÖZHASEKİ, şöyle devam etti:

“Siyaset kuruma da çözüm bulma kurumudur. Siyaset kurumu tıkanmış, dışarıda işler tıkanır siyaset kurumu gelir açar bunu ve bunun üzerinde de hassas bir vaziyette çalışarak bugünlere getirdik. Ben bunun büyük bir sevinç dalgası oluşturduğunu görüyorum. İstanbul’dan birçok ilçe belediye başkanı arkadaşımızı dün akşam yine aradım komisyonda. Sarıyer’i, Üsküdar’ı Beykoz’u, herkesi aradım. Onların da görüşlerini alarak nihayetinde sadece Boğaz’daki öngörüm, yine tarihi yarımada içerisinde bir bölümünü bu işin kapsamı dışında tuttuk. Bu da herhalde biraz daha adaletli oldu diye düşünüyoruz. Bundan sonrasıyla ilgili de eğer yapıma devam edilecekse benim şahsi kanaatim bu, bunu Mecliste gündeme getireceğim yine, sert cezaların gelmesi, artık bugüne kadar olan oldu, buradaki suçun en büyük kusura da kamu hizmeti veren bizlerin, elbette merkezi idare ve yerel yönetimlerimizde. Ama bugün nokta koyuyoruz, bitiriyoruz. Bundan sonra olmamasının tek yolu da gerek bu konudaki tedbirleri alıp vatandaşları rahatlatmak, gerek bu konuda yine o kadar rahatlatıcı tedbirler alındığı halde suç işlemeye temayül varsa hem yapana hem yaptırana hem de bunu yıkmayan belediye görevlilerine cezayı en ağır şekilde vermeli. Belediye başkanlarımızın yanında bunu da söyleyelim.”

ÖZHASEKİ, CHP’nin cumhurbaşkanı adayının Yalova Milletvekili Muharrem İnce olmasına ilişkin ise “Yalnız ben Kılıçdaroğlu’nun ifadelerinden ‘maliyeci, ekonomiyi bilir, kavgacı olmayan falan’ diye birini bekliyordum, tam tersine çıktı. Hayretler içinde izliyoruz şimdi.” dedi.

BAŞVURULAR 30 EKİM’E KADAR YAPILACAK

Başvuru yapmak isteyen vatandaşların 31.10.2018’e kadar müracaatlarını gerçekleştirebilecek olup, kayıt bedellerinin ise 31.12.2018 tarihine kadar yatırabilecekler. Yasa hakkında Tüm illerin Çevre ve Şehircilik müdürlerine Ankara’da bir bilgilendirme Bakan Mehmet ÖZHASEKİ’nin katılımıyla yapılan çalıştayda detaylı şekilde anlatıldı.

Vatandaşın mağdur edilmeden, ödeyeceği bedelin yapı tipine göre kademelendirildiğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirtti. Çalıştayda Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen’in anlatımlarına da ayrıca yer verildi.

SON DAKİKA: İMAR BAŞVURULARI BAŞLADI!

Merakla beklenen imar başvuruları başladı. e-devlet kapısına giriş yaparak İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması linkinden giriş yaparak başvurabilirsiniz. Başvuru ile ilgili vatandaşlara yardımcı olması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı e-devlet Müracaat Klavuzu yayınladı.

İmar Barışı ile ilgili sizlerden gelen sıkça sorulan sorulara bakarak bilgi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

İmar Barışı ile İlgili Sıkca Sorulan Sorular

1-) İmar Barışı hangi tarihten önceki yapıları kapsar?

31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsar.

2-) İmar Barışı başvuruları nereye yapılır?

Başvurular e – Devlet üzerinden yapılacaktır.

3-) Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

İmar Barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgedir.

4-) İmar Barışı sürecinde ödenecek olan Yapı Kayıt Belgesi bedeli nasıl belirlenecektir?

Arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin

konutlarda %3’ü, ticarette % 5’i olacak şekilde belirlenir.

Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra maliklerin tamamının muvafakatı ile tapuya müracaat

edilerekve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins

değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut

durumunu gösterenproje istenecek ve bu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle

uyumlu olması aranacaktır. Bu yüzden Yapı Kayıt Belgesi müracaatında yapıa ilişkin

bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir.

5-) Yapı Kayıt Belgesi kalıcı İmar hakkı sağlar mı?

Yapı Kayıt Belgesi İmar açısından ekstra bir hak sağlamaz, müktesep oluşturmaz.

Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan

imar mevzuatı hükümleri uygulanır.

6-) İmar Barışından önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları ne olacak?

İmar Kanunu’na göre alınmış Yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecek.

7-) Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlatılabilecek mi?

Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek.

8- ) İmar Barışı kapsamında Kat mülkiyetine geçiş olacak mı?

Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra maliklerin tamamının muvafakatı ile tapuya müracaat

edilerekve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins

değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut

durumunu gösterenproje istenecek ve bu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle

uyumlu olması aranacaktır. Bu yüzden Yapı Kayıt Belgesi müracaatında yapıa ilişkin

bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir.

9-) İmar Barışı için hangi tarihe kadar başvuru yapılabilecek?

Müracaatlar 31/10/2018 tarihine kadar yapılabilecek

10-) Başvuru yapıldığı takdirde Yapı Kayıt Belgesi bedeli ne zamana kadar

yatırılabilecek?

Yapı kayıt belgesi bedelinin 31/12/2018 tarihine kadar yatırılması gerekmektedir.

11-) Hangi yapılar İmar Barışından faydalanamayacak?

Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar

Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar

3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai

alanlarda bulunan yapılar

12-) Hazine taşınmazı üzerine yapılmış olan yapılar İmar Barışından

faydalanabilecek mi?

Hazine taşınmazının sosyal donatı için tahsisli olması hali hariç olmak üzere

bu yapılar da İmar Barışından faydalanabilecek.

13-) Yapı Kayıt Belgesi ne zaman kadar geçerlidir?

Yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerlidir.

227 Yorum

 1. serkan çölaşan

  25 Mayıs 2018 at 12:13

  e devlet sifresiyle imar barisi başvurusu yapmak istiyorum

  • Bir Bankacı

   25 Mayıs 2018 at 14:10

   Merhaba Serkan Bey,

   İmar barışı resmi gazetede yayınlandıktan sonra e-devlet kapısı üzerinden sorgulanabilecektir.

 2. melis ayancık

  25 Mayıs 2018 at 12:13

  imar barışı 2018 resmi gazete yayınlamdımı

 3. Tolga

  25 Mayıs 2018 at 15:30

  Merhaba e-devlet kapısı üzerimden ne zaman başvuru yapılacaktır
  Birde yeşil alan olarak gözüken gece komşular içinde gecerlimidir 1989 yılında yapılmış tüm vergileri ödenmiş ama tapu alınamamış

  • Bir Bankacı

   27 Mayıs 2018 at 10:29

   Merhaba Tolga Bey,

   E-devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemleri henüz başlamadı. Servis hizmete girdikten sonra nelerin geçerli olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

 4. Erdem

  27 Mayıs 2018 at 15:28

  Mera ve Hazine arazisi içinde imar affı gecerlimi

  • Bir Bankacı

   28 Mayıs 2018 at 06:11

   Merhaba Erdem Bey,

   İmar barışı resmi gazetede yayınlandıktan sonra hangi kapsamda olduğu e-devlet kapısı üzerinden sorgulanabilecektir.

  • Melek

   2 Haziran 2018 at 10:14

   Tapusu olan vergileri ödenen arazimiz hiç bir haber verilmeden maki arazisi diye hazineye geçirilmiş. Bu da af kapsamına girermi

   • Bir Bankacı

    3 Haziran 2018 at 10:59

    Merhaba,

    Konu af kapsamına girmediğinden ilgili kurum ile görüşerek bilgi almanızda fayda var.

 5. Ramazan

  28 Mayıs 2018 at 14:05

  Orman arazisi de bu barisa dahil mi

  • Bir Bankacı

   29 Mayıs 2018 at 08:25

   Merhaba Ramazan Bey,

   E-devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemleri henüz başlamadı. Servis hizmete girdikten sonra nelerin geçerli olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

  • Asim

   9 Temmuz 2018 at 07:43

   Merhaba ben 1990 yilinda evimi devlet hazinesi uzerine yaptim. 2000 li yillarda devlet yerinin orman oldugunu soylediler ve ceza odedim ardindan evimin ve arsamin %70 i ozel orman oldugunu 7-8 sene once belediyeden ve parsel sorgudan ogrendim. Ben suanda yapi kayit belgesinden %100 yararlanabilecek miyim ?

   • Bir Bankacı

    9 Temmuz 2018 at 11:11

    Merhaba,

    E-devlet kapısı üzerinden başvuru yaptıysanız eğer güncel durumunuz ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 6. Mehmet

  28 Mayıs 2018 at 22:20

  Hazine arazisi üzerine yapılan gecekondu belediye yeşilalan ilan etti bu yapılar İmar affından yararlanacakmı teşekkürler

  • Bir Bankacı

   29 Mayıs 2018 at 08:41

   Merhaba Mehmet Bey,

   E-devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemleri henüz başlamadı. Servis hizmete girdikten sonra nelerin geçerli olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

 7. Kemal

  30 Mayıs 2018 at 06:43

  Merhaba bir tarla olarak gözüken bir arazim var içinde 60 mt kare bağ evi var evin yapı kullanım izni yani ruhsatı var şehre 2 km uzaklıkta imar alanı dışında kalıyor burada hayvancılık yapıyorum besane var besane ye ruhsat alabilirmiyim bu yasa ile teşekkürler saygilar

  • Bir Bankacı

   30 Mayıs 2018 at 07:27

   Merhaba Kemal Bey,

   İlgili yasa gecikmiş borçlara yansıtılan faizlerin silinmesi ile ilgili, Ruhsat alımı ile ilgili bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşmeniz gerekmektedir.

   • Mehmet Uysal

    27 Haziran 2018 at 22:13

    Ben 2017 yılı Eylül ayında Plan proje için müracaat yaptım ama belediyeden projem 2018 Mart ayında çıkti şu anda inşaat devam ediyor ama bodrum kat otopark gözüküyor ben imar yasasından yararlanarak otopark gözüken yeri eve çevirebilirmiyim. Şu anda 3 katlı binam sıva aşamasında

    • Bir Bankacı

     28 Haziran 2018 at 14:43

     Merhaba,

     İmar barışı için öncelikle tapu sahiplerinin e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Akabinde neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 8. Muhsin

  30 Mayıs 2018 at 09:19

  Merhaba erzurum da mesaj atıyorum bizim ev 1975 tarihinden yapılmış ama evimizin yeri mezarlığı yeri çıktı ne yapabilir miyiz 6 dölum yerimiz köyden

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 13:27

   Merhaba,

   Yerinizin imar affı kapsamına girip girmediği ile ilgili bağlı bulunduğunuz belediyenin imar işleri müdürlüğünden sorgulama yaptırmanız gerekmektedir.

 9. Muammer gümrükçü

  31 Mayıs 2018 at 19:15

  Dubleksler için neden bir açıklama yok.
  Dublekslere elektrik, şu, doğal gaz saati bağlalamiyorlar. Bunlarin bazilari bağımsız daire seklinde

  • Bir Bankacı

   3 Haziran 2018 at 11:24

   Merhaba,

   Konu ile ilgili bir açıklama olmadığından bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek bilgi almanızda fayda var.

 10. Ramazan

  1 Haziran 2018 at 05:36

  Merhaba.Verilecek yapı kayıt formu kredi alımlarında tapu görevi görecekmi ? Teşekkürler.

  • Bir Bankacı

   1 Haziran 2018 at 07:34

   Merhaba Ramazan Bey,

   Tapu kayıt formunun kredi başvurularında tapu yerine geçerli olup olmayacağı bankaların iç mevzuatları ile alakalı olduğundan kredi başvurusu yapacağınız bankadan bilgi almanızda fayda var.

   • Sati

    7 Haziran 2018 at 00:52

    Merhaba ben sati benim bir gecekondum var ama ozal yasasi diye bir yasadan dolayi tabuyu alamadim bu yasadan bende yararlanabilirmiyim

    • Bir Bankacı

     7 Haziran 2018 at 06:20

     Merhaba,

     Torba yasa kapsamında tapu alımı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

 11. Yusuf

  2 Haziran 2018 at 23:14

  Merhaba yapı kayıt belgesi alındığı takdirde ceza davalarının tümü kararları ile birlikte düşecek mi?

  • Bir Bankacı

   3 Haziran 2018 at 10:48

   Merhaba,

   Davalara ait kararların durumu ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır.

 12. Şerif

  4 Haziran 2018 at 09:11

  Merhaba benim oturduğum daire üst kattaki ile müşterek tapu yani dubleks bu çıkan yasada tapuları ayirabiliyozmu bilgisi olan

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 11:18

   Merhaba,

   Çıkan yasa sizin durumunuzu etkilemiyor. Dairenin müşterek tapusunun ayrılması ile ilgili bağlı bulunduğunuz belediyeden bilgi almanızda fayda var.

 13. ONUR TURAN

  5 Haziran 2018 at 21:33

  YAYLA evleri için de bir af varmı ne yapmamız lazım nereye müracaat edmemiz lazım

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 07:00

   Merhaba,

   Yayla evleri ile ilgili şuan herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

 14. Bir Bankacı

  6 Haziran 2018 at 07:00

  Merhaba,

  Yayla evleri ile ilgili şuan herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

 15. Veli

  6 Haziran 2018 at 07:13

  Benim ev kacak yapı 18 yasası geçmedi ben elektrik ve su alabilirmiyim

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 11:16

   Merhaba,

   Yasa geçmediyse bağlı bulunduğunuz belediyeden veya bilgi almanızda fayda var.

 16. Osman bozkurt

  6 Haziran 2018 at 10:36

  Koy içinde yerimiz var.yıllardır bize ait ama mera geçiyor nasıl olacak buraya tapu cikarabilecekmiyiz

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 14:15

   Merhaba,

   Torba yasa kapsamında yer almıyor ancak yerinizin bağlı bulunduğu belediyeden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 17. Tuba

  6 Haziran 2018 at 12:06

  Bize de iskan çıkmıyor bina kaynaklı bizi de kapsıyor mu acaba yardımcı olursanız seviniriz

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 14:03

   Merhaba,

   Torba yasada iskanla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamakta, Bağlı bulunduğunuz belediyeden iskan hakkında bilgi alabilirsiniz.

 18. Mertol

  6 Haziran 2018 at 17:38

  Merhaba ben catl kat yaptlm kaccak bu af bizi kapslyormu projesi yok 3 katll bina 2 kattl vergisi odeniyor sadece cattl kattl kacak yaplldl bununla ilgili ne yapmam gerekiyor

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 06:32

   Merhaba,

   Başvurular başladığında e-devlet kapısı üzerinden durumunuza uygun şekilde başvuru yaparak süreci başlatabileceksiniz.

 19. Alper

  6 Haziran 2018 at 17:54

  Merhaba
  Evimiz 2 katlı 1.katı on sene önce yapıldı plan proje çizildi elektrik su abonesi var fakat oturma ruhsatı yok dask yok 2 kat yeni yapıldı onda elektrik su abonesi Yok plan proje yani anlıcanız hiç bir şey Yok 2, katın imar affı ile nasıl bir yol izlicez yani 2 kat içinde aynı işlem ve aynı masraf mın tutar

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 06:33

   Merhaba,

   Başvurular başladığında e-devlet kapısı üzerinden durumunuza uygun şekilde başvuru yaparak süreci başlatabileceksiniz.

 20. Zeliha

  6 Haziran 2018 at 17:56

  Merhaba benimde gölcüğün bir köyünde 1600 metre kare imara acık bir arsam var. Bu arsanın içinde 60 metrekare bir bağ evi var. Ama ruhsatı olmadığı için tapuda arsa tapusu gözüküyor. Bende bu süreçten yararlanabilecekmiyim.

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 06:33

   Merhaba,

   Başvurular başladığında e-devlet kapısı üzerinden durumunuza uygun şekilde başvuru yaparak süreci başlatabileceksiniz.

 21. Murat

  6 Haziran 2018 at 20:34

  İyi akşamlar..imarlı arsama 40metre kare ev yaptım.2016 yılında belediye ceza kesti yatırdım.toplamda 500 metre kare olan bu bahçe evi içinde geçerli mi bu yasa.elektrik susuz oturuyorum.bende faydalanabilurmiyim.teşekkürler

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 06:30

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında elektrik, su v.b. kurumlara müraacat edebileceksiniz ancak başvurular başladığında e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

   • ercan

    8 Haziran 2018 at 10:07

    e devletden neresinden baş vurabiliriz

    • Bir Bankacı

     9 Haziran 2018 at 11:12

     Henüz başvurular başlamadı. Sitemiz üzerinden duyuru yapılacaktır.

 22. Musti

  6 Haziran 2018 at 22:30

  Merhaba benim yazlığım var.tapulu ve iskani var.ancak 2 katlı iken 3.cu çatı katı çıktık. Bunun iznini almadık. Burası koy idi sonra Mah. Oldu son kat için. Imar affı geçerlimi. .saygılarımla.

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 06:24

   Merhaba,

   Torba yasada kaçak yapılarla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bağlı bulunduğunuz belediyeden bilgi almanızda fayda var.

 23. Recai

  7 Haziran 2018 at 00:42

  Yapı izin belgesi alındıktan sonra kat mülkiyeti tapusunu şahsen müracaat edip alabilecekmiyim yoksa binanın tamamımı müracaat etmesi lazım

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 06:22

   Merhaba,

   Konu torba yasa dışında kaldığından yapı izin belgesini aldıktan sonra belediyeden bilgi almanız gerekmektedir.

 24. Şahin Keskin

  7 Haziran 2018 at 10:08

  Merhaba bizim bina 4kat hisseli çatı katıyla 5 kat catı katı benim hissem yok 12 yıldır oturuyorum dogalgaz abonelik benim üstüme su elektrik eski toprak sahibinin üstüne oranın vergisini hala oğlunun tapu üzerinden 17 yıllık vergisini ödedim ödüyorum oranın benim için resmileşmesi için neyapab teşekkür

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 14:30

   Merhaba,

   İmar affı ile mülkünüze elektrik, su gibi abonelikler bağlatabilir yasal zemini oluşturabilirsiniz.

 25. Hakkı

  7 Haziran 2018 at 15:16

  Merhaba benim binada 22/2 hissem var birini bina vergisi olarak diğerini arsa vergisi olarak ödüyorum arsa görünen yere yani bir hisseye iki çatı katı yaptım birinde oturuyorum diğeri kaba inşaat elektrik,suyunu alt dairemden aldım yani anlatmak istediğim arsa görünen yeri nasıl bina vergisi ödeme durumuna getirebilirim ilk önce beyanmi vermem gerekiyor nasıl bir yol izlemem gerekir.tesekkurler saygılar

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:25

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

 26. Mehmet

  7 Haziran 2018 at 21:41

  Ben 2013 arsa uzerın mustakıl ev yaptım ceza kestır beledıye 8000tl bu af varmı artı Elkhasa su abonesı alabılıbırız

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:20

   Merhaba,

   Torba yasa kapsamında idari para cezaları yer alıyor. Faiz indirimi yapılarak ödeme yapabilirsiniz.

 27. Hamit

  7 Haziran 2018 at 21:43

  23.10.2017de inşahata başladım ceza10.03.2018 kesildi kacak yapının 2017. Yılı icerisinde başladığını nasıl ispahat ederim imar barışından bizde faydalanırmıyız

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:19

   Merhaba,

   2017 yılında inşaata başladığınıza dair herhangi bir resmi kuruma başvuru veya ödeme yaptıysanız evrak ibraz edebilirsiniz.

 28. Valibey

  7 Haziran 2018 at 23:55

  Imar affı kentsel dönüşüme kadar mı geçerli yani kentsel dönüşümde imar affından yararlanmama rağmen yıkılma durumu sozkonusumudur teşekkür

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:16

   Merhaba,

   İmar affı kaçak yapıları yasal zemine oturmak anlamına geliyor. Bulunduğunuz yer kentsel dönüşüme girerse yıkılma durumu oluşacaktır.

 29. Vedat karagöz

  8 Haziran 2018 at 10:04

  18 maddeyi kapsiyormu bizim arsamızın yarisi hazinede üzerinde ev var

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:13

   Merhaba,

   Konu ile ilgili yanlış yönlendirmek istemem. Bağlı bulunduğunuz belediyenin imar işlerinden bilgi almanızda fayda var.

 30. Aytaç

  8 Haziran 2018 at 19:04

  Merhaba,

  Imar affi ile tapuda is yeri olarak gozuken meskeni sitede oturanlarin izni olmadan konuta da cevirmemize imkan veriyor mu ?

  Tesekkur ederim.

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:10

   Merhaba,

   Maalesef torba yasa kapsamında böyle bir bilgi yer almıyor.

 31. Abdullah

  9 Haziran 2018 at 00:30

  Merhaba
  Bizim bina 4 kat ve her kat başka birine ait
  Tapumda kat mülkiyeti yazıyor bireysel olarak daire tapusu alma imkanım varmı?

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:09

   Merhaba,

   Torba yasa kapsamından faydalabilirsiniz.

 32. emin aydin

  9 Haziran 2018 at 09:50

  merhaba,

  hazine ait arazimiz var 20 yılllık buğday ekiyoruz satin alabilirmiyiz ihale usulü ile teşekkürler.

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:08

   Merhaba,

   Konu ile ilgili arazinin bağlı bulunduğu belediye ile görüşmenizde fayda var. Torba yasa kapsamında bu konuda detay yer almıyor.

 33. İbrahim aksancar

  9 Haziran 2018 at 19:26

  75 yılında asatın aldığımız arsalı evin üzerine ev yaptık ama üst kata abone alamadık alt katta vardı aldığımızda yaptığımız kata elektrik abonesi alabiliyor muyuz teşekkürler

  • Bir Bankacı

   10 Haziran 2018 at 12:00

   Merhaba,

   Yasa kapsamında başvurular başladıktan sonra abonelik alabilirsiniz.

 34. Fahri akün

  9 Haziran 2018 at 19:34

  Merhabalr iyi günler
  Acaba başvuru sonrasında eve elektrik su vs.baglandiktan sonra…ruhsatta 2 kat ev olarak geçiyor..yani ruhsat aldıktan sonra..tapudan arsa imarlı arsa olarak gözüken bu alanları..konut tapusu alınabilir mi..
  Başvuru sürecinden sonra acaba işlemler ne kadar sonra sonuçlanmaktadır.

  • Bir Bankacı

   10 Haziran 2018 at 11:57

   Merhaba,

   Başvurular başladıktan sonra sorunuzun cevabı detaylı olarak açıklanacaktır. İşlem süreleri kurum kaynaklıdır.

 35. Sefa

  10 Haziran 2018 at 06:33

  Kolay gelsin bizim arzamızın tapusu var fakat üzerinde bina var ama projesi yok ve bu bina 3 katlı oldugu halde biz bu yapıyı 2 daireye cevirdik. Elektrik ve suyu bir Bir şimdi bu yürürlükden yararlanmak için sıfırdan proje mi cizdirmemiz gerekiyor bu yapıya

  • Bir Bankacı

   10 Haziran 2018 at 11:46

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında başvurular başladıktan sonra proje yenileyerek ayırabilirsiniz.

 36. Fahri akün

  10 Haziran 2018 at 11:25

  İşlemlerin uzunluğu ne kadar süreç aliyor..aynı gün içinde tapu ve ruhst veriliyormu

  • Bir Bankacı

   10 Haziran 2018 at 11:43

   Merhaba,

   Başvurular başladıktan sonra süreç uzunluğu ilgili kurumla alakalıdır.

 37. Fatma

  11 Haziran 2018 at 14:35

  Merhaba,
  5 katlı binamız var. Arsa tapumuz var, kat mülkiyeti alabiliyor muyuz? Bireysel başvuru mu yapmamız gerekiyor yoksa apartman birden mi?

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 22:05

   Merhaba,

   İmar affı başvuruları başladıktan sonra bireysel olarak başvurabilirsiniz.

 38. Ferhat

  11 Haziran 2018 at 18:02

  Orman arazisine yapılmış eski yapı evim var orayı da ilgilendiriyor mu bu konu

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 22:05

   Merhaba,

   İmar affı için başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 39. A.Bski

  11 Haziran 2018 at 21:04

  Müstakil parsel üzerine inşaat ruhsatı alarak proje dahilinde 1.kat tamamlanarak yapı kullanım izni alındı.İleriki yıllarda(1990 ve 200)2 ve 3.kat yapıldı.Ancak yapı kullanım ruhsatı alamadım.Elk.su ve doğalgaz abeliği var.Aynı işlem mı uygulanacak.Tşk.

  • Bir Bankacı

   17 Haziran 2018 at 09:21

   Merhaba,

   İmar affı başvuruları başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeden detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

 40. Süleyman KAPLAN

  13 Haziran 2018 at 18:35

  Merhaba. Şu an oturmuş olduğumuz 3 katlı aile apartmanını 2004 yılıntsa ruhsatsız şekilde kendi arsamıza yaptık. 2004 yılından bu güne kadar vergilerini ödüyoruz. Bizim de yapı kayıt belgesi için başvurmamız gerekiyor mu?

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 21:20

   Merhaba,

   İmar affı yürürlüğe girdikten sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 41. ramazan

  14 Haziran 2018 at 08:34

  merhaba köyümüz tapusuz 2b tapu kadastro geçmedi biz köylü olarak ev yaptık ama oturma izni su elektirik alamıyoruz bu yasa dan nasıl faydalanabiliriz

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 21:19

   Merhaba,

   İmar affı yürürlüğe girdikten sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

   • Şevket

    28 Haziran 2018 at 10:24

    Aynı şekilde ama bizim elektrik su var tapu yok 2003 yılında gece kondu yapıldı yapı kayıt belgesi bizi mülkkiyette hak sahibi yaparmı tapu alabilirmiyiz

    • Bir Bankacı

     28 Haziran 2018 at 14:43

     Merhaba,

     İmar barışı için öncelikle tapu sahiplerinin e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Akabinde neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 42. Kübra ülger

  14 Haziran 2018 at 10:24

  Oturma iskanı alınmış 4 katlı bir binanın 5 ci katı olan çatıkatında alt daire ile hisseli tapumuz var. Çatıkatına özel tapu alabilir miyiz imar barışına göre

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 21:20

   Merhaba,

   İmar affı yürürlüğe girdikten sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 43. Yavuz

  16 Haziran 2018 at 05:33

  Mrb bodrum dairemiz ust kattaki bir daireye bagli orasi icin ayri tapu cikartabiliyormuyuz.

  • Bir Bankacı

   17 Haziran 2018 at 09:12

   Merhaba,

   Torba yasa kapsamında alabileceğiniz yazıyor ancak imar affı başvuruları başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeden detaylı bilgi almanızda fayda var.

 44. Yusuf

  16 Haziran 2018 at 21:56

  15000 bin m2 lik bir tarlaya ev yaptım tarlanın tapusu var ev yaptığım yere tapu alabilirmiyim

  • Bir Bankacı

   17 Haziran 2018 at 09:12

   Merhaba,

   Torba yasa kapsamında alabileceğiniz yazıyor ancak imar affı başvuruları başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeden detaylı bilgi almanızda fayda var.

 45. Engin

  17 Haziran 2018 at 10:37

  Mrb ben engin benim bi gece kondundm var hazine abone nasil alirim yada kacak ceksem cezasi ne olur tsk

  • Bir Bankacı

   17 Haziran 2018 at 19:49

   Merhaba,

   İmar affı başvuruları başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Detaylar başvuru esnasında kişinin durumuna göre şekillenmektedir.

   • Furkan

    15 Temmuz 2018 at 13:28

    Ben imar başvusu yaptım metre kare yanlış yasmışım ödemesini yaptım nasıl düzelte bilirim

    • Bir Bankacı

     16 Temmuz 2018 at 10:42

     Merhaba,

     Başvuru yaptıktan sonra size bilgi maili gelmekte, Aynı mail üzerinden konu ile ilgili karşı tarafı bilgilendirmenizde fayda var.

 46. Dogan pullu

  17 Haziran 2018 at 12:11

  Merhaba , 2000 yilinda yaptigim evin tapusu var . Depo olarak yapmistim.sonra eve cevirip ustede bir kat daha yaptim . Bu yasadan yararlanip evime tapu alabilir miyim ? Her kat icin ayri tapu mu alinacak ? Elektrik , suyumuz var .
  Tesekkur ederim.

  • Bir Bankacı

   17 Haziran 2018 at 19:52

   Merhaba,

   İmar affı başvuruları başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Detaylar başvuru esnasında kişinin durumuna göre şekillenmektedir.

 47. Bidincel

  18 Haziran 2018 at 08:17

  Merhaba, ben abimle ortak su elektirik kullanıyorum, bunları nasıl üzerime alabılırım, cetı katını daireye cevirdigim için su vermediler…

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:46

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında kaçak yapılarla ilgili madde mevcut ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

 48. H.Yusuf Akar

  18 Haziran 2018 at 12:01

  1986 da tapulu yere kaçak yaptiğımız evlerimizin elekt.suyu mevcut ve her yıl düzenli olarak emlak vergisi odemekteyim. 2000 li yıllarda İm.Kn.18.uygulandı evlerimiz görmemezlikten geldiler ve bu alanı okul alanı yaptılar, karşilığinda bize boş imarli yer verdiler. Ancak hissedarlar anlaşamadıği da burayı sattık. Halen evlerimizin olduğu alana okul yapildı anak evlerimiz okulu etkilemeyen ihate duvarinin dışın da kaldı.Yani evlerimiz okula tahsisli Milli Emlak alaninda. Af kapsamina girermi

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:18

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında var ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

 49. Kaptan

  18 Haziran 2018 at 14:10

  10 katli apartmanimiz var. herkesin kat irtifakli tapusu var. kat mulkiyete cevirmeye gerek varmi bireysel olarak mi muracaat yapmaliyiz?

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:18

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında var ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

 50. Hasan

  18 Haziran 2018 at 14:15

  10 katli apartmanimiz var. herkesin kat irtifakli tapusu var. kat mulkiyetine cevirmeye gerek varmi bireysel olarak mi muracaat yapmaliyiz?

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:17

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında var ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

 51. Neval

  18 Haziran 2018 at 20:06

  Merhaba.bursa da tapulu iki katli evimiz var. Ancak evimizin bulunduğu yer daha sonradan bilgi verilmeden yeşil alan olarak gösterilmiş. Imar barışından faydalanabilirmiyiz. Yada bu durumda evimizin yeşil alandan çıkarılması icin ne yapmalıyız.

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:17

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında var ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

 52. Hasan

  18 Haziran 2018 at 20:47

  Merhabalar 2 katlı tapulu binanın üstüne kaçak olarak 3.katı yaptık.Elektrik su aboneliği yok.Daha sonra burası miras davasından mahkemelik
  oldu.Ama bu dava 2 kat için.Bu süreçte ben bu 3. Katı barıs kapsamında yasallaştırabilirmiyim?

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:16

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında var ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek bilgi almanız gerekmektedir.

 53. Alptekin

  18 Haziran 2018 at 21:46

  Merhabalar hisseli 1500m kare yerimiz var 17/20 benim üzerime ev yaptım diğer hissedar sıkıntı çıkarmadı imza almadım bende güvendim sonra aramız açıldı ev bitince su elektrik için imza vermiyor bu imar affından faydalanabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:16

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında var ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek bilgi almanızda fayda var.

 54. selami

  19 Haziran 2018 at 05:55

  iyi günler benim ev zemin kattır 2013 yılında otopark olarak yapılmıştır bizde otoparkı kapatıp odaya çevirdik afdan yararlanabilirmiyim bina 4 katlıdır

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 06:10

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında kaçak yapılarla ilgili madde mevcut ancak başvurular başladıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek bilgi almanızda fayda var.

 55. Aydın

  19 Haziran 2018 at 12:15

  Tapusu olmayan daireleri kapsıyormu

  • Bir Bankacı

   20 Haziran 2018 at 14:04

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları tapuda yazan bilgiler üzerinden yapıldığından maalesef kapsamamaktadır.

 56. zehra ozdor

  19 Haziran 2018 at 15:18

  50 yillik tapulu bir evimiz var fakat eski tapuya gore uzerinden yol geciyor gozukuyor imar verilmiyor buda gecerlimi imar affi icin yoksa tapu guncellememi yapmamiz lazim

  • Bir Bankacı

   20 Haziran 2018 at 14:02

   Merhaba,

   İmar başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Haberimizin altında başvuru linki ve detaylı bilgiler eklenmiştir.

 57. muhammed

  20 Haziran 2018 at 15:50

  merhaba benim 6 dönum zeytinligim var bunun icinde 80 metre kare bağ evi var bunun tarla olarak geciyor bunun icin imar yasasindan yararlanıp ruhsat ala bilirmiyim

  • Bir Bankacı

   21 Haziran 2018 at 06:14

   Merhaba,

   İmar başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Haberimizin altında başvuru linki ve detaylı bilgiler yer almaktadır.

 58. ugur akses

  20 Haziran 2018 at 16:51

  dikmen deki gecekondulari kapsıyormu ,yoksa sadece binalar içinmi? biz 84 yilinda imar affindan yararlanip pul almişız, işe yararmi? tesekurler

  • Bir Bankacı

   21 Haziran 2018 at 06:15

   Merhaba,

   İmar başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Haberimizin altında başvuru linki ve detaylı bilgiler eklenmiştir.

 59. Ahmet

  21 Haziran 2018 at 11:11

  Dubleks dairemin üst katını bağımsız bir kapı açarak kiraya vermiştim. acaba orası icin ayrı tapu alabilir miyim. bu kanunla
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Bir Bankacı

   21 Haziran 2018 at 11:54

   Merhaba,

   İmar başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Haberimizin altında başvuru linki ve detaylı bilgiler eklenmiştir.

 60. Arya

  21 Haziran 2018 at 12:56

  9 dönüm arsam var 3 ayrı tapudan oluşuyor 1 tane tapum işletme diğer 2 tapum arsa görünüyor fakat arsalarımın tamamında Mandıra ve depo var 2 tapumuda işletmeye cevirebilirmym

  • Bir Bankacı

   21 Haziran 2018 at 12:58

   Merhaba,

   İmar başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Haberimizin altında başvuru linki ve detaylı bilgiler eklenmiştir.

 61. Alemdar beytul

  21 Haziran 2018 at 19:08

  Merhaba 4 dönüm 4 ortak arazimiz var tabu kadastro geçti ginde 1 kişi üzerine yapabiliriz tabiyu dediler arazi yi şimdi 4 kişiye ayrı ayrı tabu yaptirabilirmiyiz alemdar beytul

  • Bir Bankacı

   22 Haziran 2018 at 08:59

   Merhaba,

   İmar başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Haberimizin altında başvuru linki ve detaylı bilgiler eklenmiştir.

 62. Hüseyin gözübek

  22 Haziran 2018 at 12:47

  Babamdan kalma, tapu tahsis belgemiz var. Bu belgeyi tapu senedine çevirebilecekmiyiz.

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:33

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Yazımızın alt kısmında başvuru linki bulunmaktadır. Kapsam ile ilgili başvuru sırasında size en uygun alanı işaretleyerek giriş yaparsanız ilgili birim size geri dönüş yapacaktır.

 63. Cengiz Dinç

  22 Haziran 2018 at 20:52

  Hisseli arazi üzerinden muhtar seneti ile almış olduğumuz 480 metrekare arsaya üç kat ev yaptık. Başvuru işlemini bizimmi yoksa hisse sahiplerinmi yapması gerekiyor?

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:37

   Merhaba,

   Resmi olarak kim görünüyorsa e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

 64. Recep

  23 Haziran 2018 at 19:51

  Mrh.köyde hisse tapulu arsamız var 455 m2 benim arsanın toplam alanı 2970 m2 ve içerisinde 7*3 21 m2 konteyner var yapı ruhsatına muracat ettşm onay çıktı 2516.40 krş olarak geldi raiç vedeli 24 tl imar barışı hesaplama aracında hesaplıyorum 380.16 krş çıkıyor bankaya hangi rakamı mdemem gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:32

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Yazımızın alt kısmında başvuru linki bulunmaktadır. Kapsam ile ilgili başvuru sırasında size en uygun alanı işaretleyerek giriş yaparsanız ilgili birim size geri dönüş yapacaktır.

 65. Mesut Erdoğan

  23 Haziran 2018 at 23:12

  İyi günler benim tapulu arsamda tek katlı evim var idi 1ci katın belediye ye düzenli olarak emlak vergisini ödüyorum ve benim tek katın üstüne 2ci katın inşaatını yaptırdım ve kaçak olarak ve burasi duvarı örülü ama sıvasız şekilde duruyor yani kısacası inşaat bitmedi yarıda kaldı buraya da imar affından yararlanarak müracaat edebiliyormuyum yoksa illaki inşaattın bitmesimi lazım..? Tşkrler

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:30

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Yazımızın alt kısmında başvuru linki bulunmaktadır. Kapsam ile ilgili başvuru sırasında size en uygun alanı işaretleyerek giriş yaparsanız ilgili birim size geri dönüş yapacaktır.

 66. Eyüp Çetin

  24 Haziran 2018 at 11:15

  Orman arazisi olarak bilinen 50 yıllık evide kapsiyormu imar barışı

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:31

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Yazımızın alt kısmında başvuru linki bulunmaktadır. Kapsam ile ilgili başvuru sırasında size en uygun alanı işaretleyerek giriş yaparsanız ilgili birim size geri dönüş yapacaktır.

 67. ibrahim

  25 Haziran 2018 at 14:52

  İmar barışında karşımıza çıkan ödemeye taksitlendirme imkanı verilecek mi

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:42

   Merhaba,

   Kesin olmamakla birlikte ödemelere kolaylık olması açısından taksitlendirme imkanı verileceğini düşünüyorum. E-devlet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra ödeme ile ilgili detay bilgileri görebilirsiniz.

 68. Ömer Duman

  25 Haziran 2018 at 16:49

  İmat affı için yatırılacak para nereye olmalıdır

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:41

   Merhaba,

   İmar affı başvurusu yaptıktan sonra size banka ve ödeme kanalı bilgisi verilecektir. Yazımızın altında başvuru linki yer almaktadır.

 69. Hakan

  25 Haziran 2018 at 19:07

  Merhaba düblex dairemizi üst kapısı iskandan sonra açtık.2014 iskanlı yapıdır 2 aile oturuyoruz.su.elektirik.doğalgaz ortak
  Kullanıyoruz.yapı kayıt belgesi başvurusu yapıp su .elektirik.doğalgaz.ayrı ayrı bağlanırmı.yanıt verirseniz sevinirim teşekkürler.tek tapu şu an

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:29

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Yazımızın alt kısmında başvuru linki bulunmaktadır. Kapsam ile ilgili başvuru sırasında size en uygun alanı işaretleyerek giriş yaparsanız ilgili birim size geri dönüş yapacaktır.

 70. Yakup

  25 Haziran 2018 at 19:21

  Benim arsamda 2016 yılında yaptırdığım prafabrik ev var imar affından yararlanıp oturma ruhsatı alabilir miyim teşekkürler

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:29

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Yazımızın alt kısmında başvuru linki bulunmaktadır. Kapsam ile ilgili başvuru sırasında size en uygun alanı işaretleyerek giriş yaparsanız ilgili birim size geri dönüş yapacaktır.

 71. Erdoğan EFİLOĞLU

  25 Haziran 2018 at 19:57

  merhaba bizim 1973 yılında inşaat ruhsatı alınarak kooperatif olarak 4 katı 2 blok’tan oluşan 39 daire var tapu var iskan var buraya 1985 yılında belediye imar planında orta öğretim alanı olarak değişiklik yapılmış biz artık binayı yenilenmek istiyoruz bu imar barışı bizede yariyormu

  • Bir Bankacı

   26 Haziran 2018 at 08:29

   Merhaba,

   İmar barışı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden başladı. Yazımızın alt kısmında başvuru linki bulunmaktadır. Kapsam ile ilgili başvuru sırasında size en uygun alanı işaretleyerek giriş yaparsanız ilgili birim size geri dönüş yapacaktır.

 72. Mahmut

  26 Haziran 2018 at 14:50

  Insaat ruhsatim elimde var surem daha dolmadi bir sene sonra bitiyor.yapi kulanma alamadim daha insatin sigorta borcu var daha yapi denetime var.imar affina bas vursam olurmu onaylanir mi

  • Bir Bankacı

   27 Haziran 2018 at 14:39

   Merhaba,

   İmar affı için e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Onaylanıp onaylanmayacağı ile ilgili net bir bilgi vermemiz mümkün değil maalesef. Başvurunuz sonrasında gereken yönergeler ile ilgili mail tarafınıza gönderilecektir.

 73. Göksel

  26 Haziran 2018 at 16:41

  6476 m2 yerimiz 15 yıl boyunca olduğu yeşil alandan sağlık ve kültürel tesis olmak üzere kamusal alan olarak 11 yıl önce belirlendi. Ancak bu arsalar üzerinde 16 yapı bulunuyor. Bizim için de imar hakkınızı almamızı kapsıyor mudur bu yasa?

  • Bir Bankacı

   27 Haziran 2018 at 14:38

   Merhaba,

   İmar barışı için öncelikle tapu sahiplerinin e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Akabinde neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 74. İlknur

  26 Haziran 2018 at 19:05

  Merhaba. 5 katlı bir apartmanda 1 dairwö var. Her katta 2 daire var. Ve hepsi farklı kişilere ait. Daireler Arsa tapulu. İmar barışından faydalanmak için diğer daire sahipleriyle birlikte mi hareket etmeliyiz?

  • Bir Bankacı

   27 Haziran 2018 at 14:38

   Merhaba,

   İmar barışı için öncelikle tapu sahiplerinin e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Akabinde neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 75. Hulya yapici

  26 Haziran 2018 at 23:02

  Ben imar baris basvurusu yaptim parasinida odedim yapi kayit belgesini halen alamadim

  • Bir Bankacı

   27 Haziran 2018 at 14:26

   Yapı Kayıt Belgesi Bakanlık ilgili birimleri (İl Müdürlükleri) veya Bakanlık tarafından atanacak olan özel kuruluşlar tarafından verilecektir. Yapı Denetim Firmaları da bu konuda yetkilendirilebilecek.

   Başvuruların yapılması ile birlikte yapılan inceleme ile vatandaşın yapısı kayıt altına alınmış olacak. Bu Yapı Kayıt Belgesi sayesinde tapu işlemleri kolaylaştırılarak belediyelerde resmi evrak olarak işlem yapabileceksiniz.

 76. Gökhan

  27 Haziran 2018 at 06:41

  Merhaba. Yapı kayıt belgesini nerden alıyoruz ücretini falan yatırdım fakat onu bulamıyorum

  • Bir Bankacı

   27 Haziran 2018 at 14:25

   Yapı Kayıt Belgesi Bakanlık ilgili birimleri (İl Müdürlükleri) veya Bakanlık tarafından atanacak olan özel kuruluşlar tarafından verilecektir. Yapı Denetim Firmaları da bu konuda yetkilendirilebilecek.

   Başvuruların yapılması ile birlikte yapılan inceleme ile vatandaşın yapısı kayıt altına alınmış olacak. Bu Yapı Kayıt Belgesi sayesinde tapu işlemleri kolaylaştırılarak belediyelerde resmi evrak olarak işlem yapabileceksiniz.

 77. Salih Çalık

  27 Haziran 2018 at 19:34

  İmar barışı başvurumu yaptım onaylandı 3bin TL ye yakın para istediler yatırdım e-devletten bakıyorum ödendi diyor ama şuan ne yapcam bilmiyorm belgeyi nasıl alcam yardımcı olur musunuz

  • Bir Bankacı

   28 Haziran 2018 at 14:41

   Merhaba,

   Yapı Kayıt Belgesi Bakanlık ilgili birimleri (İl Müdürlükleri) veya Bakanlık tarafından atanacak olan özel kuruluşlar tarafından verilecektir. Yapı Denetim Firmaları da bu konuda yetkilendirilebilecek.

   Başvuruların yapılması ile birlikte yapılan inceleme ile vatandaşın yapısı kayıt altına alınmış olacak. Bu Yapı Kayıt Belgesi sayesinde tapu işlemleri kolaylaştırılarak belediyelerde resmi evrak olarak işlem yapabileceksiniz.

 78. Ali KOÇAŞ

  27 Haziran 2018 at 21:53

  1051m2 içinde 152m2 hisseli tapum var burada üç katlı evim var 1.kat1996 2 ve3 kat2008.2009 da yapıldı bunlar arsa tapusu içinde evler kaçak ruhsatsiz yapı ve bölgem kentsel donuşüm içerisinde ne yapmaliyim

  • Bir Bankacı

   28 Haziran 2018 at 14:43

   Merhaba,

   İmar barışı için öncelikle tapu sahiplerinin e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Akabinde neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 79. Ahsen

  28 Haziran 2018 at 17:52

  Merhaba ben başkanı karımı oda içine alıyorum belediye zabıta ekipleri geldi yıkılacak dedi nereye imar affı için başvuru yapabailir miyim

  • Bir Bankacı

   1 Temmuz 2018 at 09:35

   Merhaba,

   İmar başvuruları bakanlık il müdürlüklerine yapılmakta olup, Yazımızın altında ilgili sitelere ait linkler bulunmaktadır.

 80. Dilek

  29 Haziran 2018 at 14:47

  Biz parayı yatirdik 3600 tl bankaya yatirildi fakat bi sorun var 4 katli bir bina bizimkisi toplam daki metre karesini degilde tek daire metrekaresini dilekcede yazdirilmis tek daire 84metrekare 84×4 = 336 olmasi gerekirken yanlislik yapilmis dilekce yaziliminda biz bu yanlisligi anlamadik çikan parayida yatirdik 3.600 tl yatirildi. Yanlişi anladik Ama şimdi duzeltmeye çalisiyoruz ama paraniz yandi diyolar tekrar sil başkan yapmamiz gerekiyomus bize söylenen bu ama giden parayı hic bi şekilde geri talep edemiyomusuz bunun bi oluru yokmu acaba nereye kime basvurmamiz gerekiyo kafamiz cok karisti yardımcı olabilen varmi acaba

  • Bir Bankacı

   1 Temmuz 2018 at 09:31

   Merhaba,

   Konu ile ilgili zaten belediyeden bilgi almışsınız fakat para iadesi olmadığından mağdur durumdasınız. Durumunuzu anlatan bir dilekçe ile birlikte ilgili bakanlıklara veya yetkili kurumlara başvurabilirsiniz.

 81. Ömer

  30 Haziran 2018 at 21:42

  Merhaba;
  30 sene önce 3 katli tapulu binayı yıkıp 5 katli bina yapma kararı aldık. Binayı yıktıktan 2 hafta sonra imar affı cıktı. Ev şimdilik 3 katli yeni yapılmış duruyor
  Üzerine kat çıksam sıkıntı yaşarmışım

  • Bir Bankacı

   1 Temmuz 2018 at 09:28

   Merhaba,

   Sorunuza buradan yanıt bulmanız çok zor. İmar affı mevcut kaçak yapılarla ilgili bir durum. Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek bilgi almanızda fayda var.

 82. Mustafa

  1 Temmuz 2018 at 10:47

  Kat ottifaki olan binada bireysel başvurunu yoksa birlikte başvurumu olacak. Bireysel başvuru ise yariyacakmi

  • Bir Bankacı

   3 Temmuz 2018 at 14:59

   Merhaba,

   Tapu kimin üzerineyse ayrı ayrı başvurmanızda fayda var.

 83. Volkan

  2 Temmuz 2018 at 16:37

  Meehabalar iskanı olmayan dairenin satışı yapılıyormu bilginiz varmıdır

  • Bir Bankacı

   3 Temmuz 2018 at 14:54

   Merhaba,

   Konu ile imar affının bağlantısı olmayıp, İskanı olmayan bir daireyi satabilirsiniz.

 84. Aysen

  3 Temmuz 2018 at 02:53

  Merhaba benim 2 katlı bina ma belediye idari para cezası kesti bende 2017 kasım da ödedim bu parayı geri alabilirmiyoruz
  Kolay gelsin

  • Bir Bankacı

   3 Temmuz 2018 at 14:56

   Merhaba,

   Sorunuzun imar affı ile bir ilgisi olmamakla birlikte idari para cezaları vergi affına giriyor ancak ödenmemiş borçların faizleri silinerek ödeme yapmanız sağlanıyor. Ödenmiş tutarlar geri iade edilmemektedir.

 85. Aysen

  3 Temmuz 2018 at 02:56

  Merhaba benim 2 katlı kacak binalar belediye ceza kesti ben 2017 kasım da ödediğim bu parayı geri talep edebilirmiyim

  • Bir Bankacı

   3 Temmuz 2018 at 14:57

   Merhaba,

   İmar affı ile para cezalarını geri alamazsınız.

 86. Ramis

  3 Temmuz 2018 at 14:48

  Bu imar barışı köylerde nasıl olacak

  • Bir Bankacı

   3 Temmuz 2018 at 14:56

   Merhaba,

   İmar barışında köy, şehir ayrımı bulunmamaktadır. E-devlet kapısı üzerinden başvuru yaparak işlem başlatabilirsiniz.

 87. Erol

  3 Temmuz 2018 at 23:25

  Merhaba bina var iki tane 1+1 var zeminde Bodrum görünüyor Bunlara tapu alabilirmiyim binada 3 daire var tapulu tapusuz çatı katı var omunda tapusu yok inada alabilirmiyim

  • Bir Bankacı

   5 Temmuz 2018 at 11:10

   Merhaba,

   İmar affı kapsamında e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonucunuz size bildirildikten sonra duruma göre aksiyon alabilirsiniz.

 88. Tugce

  6 Temmuz 2018 at 13:59

  Yapıyı kontrole ne zaman geliyorlar ve geldiklerinde orada bulunmalı mıyız?

  • Bir Bankacı

   6 Temmuz 2018 at 14:46

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden başvuru yaptıysanız ne zaman ve neler gerektiği ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınızdır.

 89. Müslüm

  7 Temmuz 2018 at 17:53

  Merhaba benim 2000 yilindan önce müstakil bir evim var tapusu var ama belediyede arsa olarak görünüyor ruhsatı falan yok bu imar affindan nasil yarrarlanabilirim saygılar…

  • Bir Bankacı

   9 Temmuz 2018 at 11:19

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden başvuru yaptıysanız eğer güncel durumunuz ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 90. Yaban

  8 Temmuz 2018 at 11:02

  Merhaba evimde evebeyn banyosu var fakat projede kiler gosterilmis bu banyoya klozet koydurmustuk alt komsumuz bundan ses oluyor diye belediyeye sikayet etti.Bizde klozeti soktuk .Bu imar barisi yasasi bu tuvaleti banyoya koymamiz icin imkan taniyormu

  • Bir Bankacı

   9 Temmuz 2018 at 11:13

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden başvuru yaptıysanız eğer güncel durumunuz ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 91. Yusra

  8 Temmuz 2018 at 11:20

  Merhaba bina eski bir bina ama vergisi kanun olarak her işlemi yapılmıştir fakat bugün binadan bir kişi gidip sorguladiginda 5 daire var olup bir daire ye 9 bin düştü denilmiştir sizce bu doğru olabilir mi bu miktar kendimiz araştırma yapıcaz ama burda denk geldim sormak istedim

  • Bir Bankacı

   9 Temmuz 2018 at 11:12

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden başvuru yaptıysanız eğer güncel durumunuz ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 92. fatih

  8 Temmuz 2018 at 13:08

  Benim 967 metre arsa üzerinde 100 metrelik ev bulunuyor bunu 60 metre olarak beyan etsem sorun olur mu

  • Bir Bankacı

   9 Temmuz 2018 at 11:12

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden başvuru yaptıysanız eğer güncel durumunuz ile ilgili bilgilendirme maili alacaksınız.

 93. Merve

  10 Temmuz 2018 at 19:18

  imar barışından yararlanmak istenilen alanın üzerinde şerh varsa (izaleyi şuyu davasi nedeniyle) dava düşer ve binada oturanlar yapı kayıt belgesi ve tapu alabilirler mi?

  • Bir Bankacı

   11 Temmuz 2018 at 14:51

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 94. Selman aydın

  11 Temmuz 2018 at 04:54

  Biz daha iskanımızı almadık nasıl alabiliriz biraz zorunluda

  • Bir Bankacı

   11 Temmuz 2018 at 14:50

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 95. Carter

  11 Temmuz 2018 at 19:28

  Başvurumuzu yaptık mesaj geldiğinde barayıda yatırdım sonradan farkettim ki fotoğrafı jpeg olarak değil normel yükledim ve yapının tama mı değil bir kısmı gözüküyor bir problem olur u ne yapmalıyım

  • Bir Bankacı

   13 Temmuz 2018 at 18:01

   Merhaba,

   Başvurunuz esnasında eksik veya hatalı bilgiler bulunuyorsa tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

 96. Hasan

  12 Temmuz 2018 at 16:16

  Merhaba imar affı yayla evlerinide kapsıyormu

  • Bir Bankacı

   13 Temmuz 2018 at 17:59

   Merhaba,

   İmar affı başvurunuzu e-devlet üzerinden yaparsanız mülkünüzün kapsam içinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 97. Fırat

  12 Temmuz 2018 at 21:50

  Evim zemin(3 dükkan)uzeri 2 kat 4 daire inşaat ruhsatı mevcut 3.catı(teras) katının ruhsatı görünmüyor zemin ve 1.katın yapı kullanma izni mevcut 2.kat için yapı kullanım için belediyeye baş vurdum kaçak kat var dediler imar barışı için başvuru yapın dediler imar barışına başvuru yaptım 2.kat için yapı kullanımı için imar barışına gerek var mı?

  • Bir Bankacı

   13 Temmuz 2018 at 18:02

   Merhaba,

   Aynı şekilde kaçak yapı için başvuru yapmanızda fayda var.

 98. Ercan

  13 Temmuz 2018 at 20:10

  İmar barşı işlemlerinden sonra evimi kentsel dönüşüme sokabilirmiym sokabilirsem kaçkat yapabilirim

  • Bir Bankacı

   16 Temmuz 2018 at 10:39

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 99. Habib

  15 Temmuz 2018 at 10:04

  Babamdan kalma kardeşlerimle hisseli 40000 metrekara tarlanın içinde 80 metre kare evim var tarlanın çoğunluk bana ait evin tapusu adıma çıkarabirmiyim

  • Bir Bankacı

   16 Temmuz 2018 at 10:40

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 100. Zübeyde

  16 Temmuz 2018 at 03:33

  Benim oturdugum ev çok eski tapusu yok kayunbabanin evi.üstüne biz ev yaptirdik elektrik su aboneliği alamıyoruz bizde bu aftan faydalanabilir miyiz acaba

  • Bir Bankacı

   16 Temmuz 2018 at 10:41

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 101. Kurtulus

  16 Temmuz 2018 at 09:29

  Ben tavşantepede 25 senedir oturuyorum oturduğum ev yeşil alan geçiyor ben imar affı bizede giriyor mu topu alma şansımiz varmı bilgi verirseniz sevinirim

  • Bir Bankacı

   16 Temmuz 2018 at 10:32

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 102. Mine

  16 Temmuz 2018 at 12:24

  Mrb. Ben bir apartmanın bodrum katını 2013 yılında satın aldım. Fakat tapuda depo olarak görünüyor. Bu afla meskene çevriliyor mu.

  • Bir Bankacı

   17 Temmuz 2018 at 13:42

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 103. Zekeriya

  17 Temmuz 2018 at 16:54

  Tüm kat malikleri yapı kayıt belgesinin alınmasını isterken, bazıları tapunun alınması için beklemeyi düşünüyor. Tapu için kendi üzerimize düşen miktarı ödeyip ( tapu zaten bireysel bişeyse ) neden tapumuzu alamıyoruz?

  • Bir Bankacı

   19 Temmuz 2018 at 06:45

   Merhaba,

   İmar barışı başvurusu yaparak konuyu detaylı bir şekilde belirtmeniz durumunda size bu konuda en doğru bilgiyi ilgili kurum verecektir.

 104. Bayram

  17 Temmuz 2018 at 18:10

  Merhaba tescil harici alanlarıda imar barışı başvuruları nasıl yapılacak kontrol ve bina sahibi nasıl belgelendirilecek

  • Bir Bankacı

   19 Temmuz 2018 at 06:44

   Merhaba,

   Mevcut durumda başvurunuzu yaptıktan sonra mülkünüz tapu kayıtlarına göre incelenerek size ne olması gerektiği ile ilgili bilgi verilmektedir.

 105. Kemal

  18 Temmuz 2018 at 19:16

  Benim dairem dubleks catı katı tapuda gözükmüyor elektrik doğalgaz su gibi sorunum yok imar barışına başvursam tapuya işlenir mi başvuru yapmasam bir sorun olur mu bu tür yapı değişiklikleri bu kapsama giriyor mu

  • Bir Bankacı

   19 Temmuz 2018 at 06:42

   Merhaba,

   İmar affı başvurusu yaptıktan sonra mülkünüzün kapsam içinde olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgilendirilirsiniz.

 106. Nadir C.

  3 Eylül 2018 at 18:11

  Merhabalar Antalya’da Kaş ‘ta tapulu tarlamda konteyner var.E-devlette başvuru yapılabilir görünüyor.Ancak konteyner çabuk deforme olup kullanılmaz olur diye düşünüyorum. Bu sebeple aldığım yapı kayıt belgesine istinaden yerine aynı metrekare ev yapmam mümkün müdür. ?
  Teşekkür ederim

  • Bir Bankacı

   22 Ekim 2018 at 10:50

   Merhaba,

   İmar affı başvurusu yaptıktan sonra gayrimenkulünüz ile ilgili detaylı bir mail alacaksınız. Orada belirtilen yönergelere göre hareket etmenizde yarar var.

 107. Ismail çiçek

  15 Aralık 2018 at 21:30

  Ben 2018 yaptim ceźa yedim nasil olacak ben bu aftan faydalanamicakmiyim bilseydik once yapardik ama nerden bilek ya biz ne olacaz ne apartman yaptik ne villa basimizi sokacak bir yuva yaptik fâkir ne yapsin

  • Bir Bankacı

   22 Aralık 2018 at 10:35

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir